تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۵:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۷۲۰۷۵

برای پیشگیری از گرمازدگی چه کار کنیم؟

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌ شرقی گفت: در زمان گرمازدگی اگر فرد گرمازده هوشیار باشد باید از مایعات استفاده کند ولی اگرهوشیاری خود را ازدست داده باشد، از دادن هر نوع خوراکی وآشامیدنی به وی خودداری کرده و سریعا به اورژانس 115 اطلاع داده شود تا فرد مورد درمان قرار گیرد.

به گزارش تبریز بیدار ، وحید شادی نیا در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این‌که  گرمازدگی نوعی حالت اورژانسی بوده که نیاز به درمان فوری دارد، افزود: پوست خشک و گرم، سردرد و سرگیجه، گشادی مردمک، افزایش دمای بدن، کاهش فشارخون، تندی و افزایش تعداد تنفس ها، بروز سردرد و در برخی موارد گرفتگی عضلات، از علائم گرمازدگی است که اگر اقدامات درمانی در حین گرمازدگی انجام نگیرد باعث کاهش سطح هوشیاری فرد می شود. 
  
وی با اشاره به اقدامات اولیه برای جلوگیری از گرمازدگی تشریح کرد: دور کردن فرد از محیط گرم، کاهش سریع دمای بدن با کمپرس آب سرد، خارج کردن لباس‌های فرد و استفاده از بادبزن یا پنکه از جمله اقدامات اولیه برای جلوگیری از گرمازدگی است. 
  
مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌ شرقی با بیان این‌که کودکان، سالمندان و افرادی که دارای قوای جسمانی ضعیفی هستند باید بیشتر مراقب گرمازدگی باشند، افزود: کودکان و سالمندان از قرار گرفتن در محیط های باز و به شدت گرم و در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنند. 
  
وی مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گرمازدگی را پوشیدن لباس رنگ روشن، استفاده از چتر و کلاه،  قرارنگرفتن در معرض خورشید و عدم نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین دار عنوان کرد. 
  
وی با اشاره به این‌که با افزایش دمای استان طی روزهای آتی، افراد مراقب گرمازدگی باشند، ادامه داد: تاکنون هیچ موردی از گرمازدگی در استان به ما استان گزارش نشده است.