تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۲۳:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۲۰۸۹

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؟

محقق نشدن وعده ها صدای اعضا شورا را در آورد/ دیپلماسی مرد اول ورزش استان برای ادامه تیمداری شهرداری

جلسه امروز شورای شهر تبریز با حضور اعضا شورا و شهین باهر شهردار تبریز در اتاق شهردار تبریز در عمارت ساعت صبح امروز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر تبریز با حضور اعضا شورا و شهین باهر شهردار تبریز در اتاق شهردار تبریز در عمارت ساعت صبح امروز برگزار شد. نکته قابل توجه جلسه امروز حضور نمایندگان انجمن کوتاه قامتان استان در این جلسه بود که برای بیان مطالبات و عرائض خود  در صحن شورا حضور یافته بودند.

نطق اکبر نژاد؛ از کنایه به بیگی تا تذکر به شهرداری برای شفافیت در مناقصه ها و اصلاح درختان توت عقیم!

جلسه امروز با نطق جنجالی رئیس شورای شهر تبریز آغاز شد. شکور اکبرنژاد در نطق پیش از دستور خود با اشاره به ارزش آثار تاریخی افزود: آثار باستانی  نشانه تمدن نیاکان آن جامعه و شناسنامه ای برای بیان موجودیت یک تاریخ بشمار می رود.

وی توجه مسئولین در راستای حفظ این آثار را بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: .جدای از توجه مسئولین  به این اماکن  و آثار، فرهنگ سازی بین مردم جهت حفاظت و نگهداری از این اماکن از اهمیت خاصی برخوردار است که اطلاع رسانی و ترویج این امر، یاری و مساعدت  قشرتحصیل کرده و فرهنگی شهروندان را می طلبد.

وی توجه به خطر سمپاشی های بیش از حد را جدی عنوان کرد و ادامه داد: سمپاشی 4 برابر از حد مجاز از معضلاتیست که باید سریع  بررسی شده و راهکاری برای آن اندیشیده شود، چراکه ادامه این روند آسیب های جدی و بیماری های لاعلاجی را به همراه خواهد داشت.

اکبرنژاد بحث آموزش های فرهنگی برای تفکیک زباله از مبدا را یکی از اولویت های کاری مدیریت پسماند شمرد و گفت: در شهرهاي نسبتاً بزرگ روزانه مقاديرقابل توجهي پسماند خانگی تولید می شود که این میزان زباله علاوه بر هزینه های سرسام آور جمع آوری ، حمل و دفع آن حجم عظیمی از مشکلات زیست محیطی نگران کننده ای به همراه دارد.

 وی تاکید کرد: از اینرو برداشتن گام های مؤثر و اساسی در زمینه مدیریت پسماندها همچون تفکیک زباله از مبدا، ضروری بوده و مي بایست در رأس برنامه های سازمان های مسئول و ذیربط قرار داشته باشد.
رئیس شورای اسلامی شهر تبریز همچنین خطاب به شهردار تبریز و با اشاره به تجربه شهرداری تهران در بحث آفت توت های عقیم در سطح شهر گفت: این درختان با مشکلات جدیی در شهر تهران روبرو شده که  از این نوع درختان در تبریز نیز کاشته شده، از این رو پیش از هر مشکل مشابهی باید پیشگیری هایی در این مورد صورت بگیرد.

اکبرنژاد با انتقاد از عدم شفافیت مزایده‌ها و مناقصه در سایت شهرداری تبریز از این روند انتقاد کرد و خواهان ارائه جزئیات در کنار مبلغ و مسائل کلی شد.

وی به اظهارات احمدعلیرضا بیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مبنی بر ایراد مدرک تحصیلی یکی از اعضاء شورا اشاره و تصریح کرد: یکی از نمایندگان مجلس به جای اینکه به فکر مردم باشد به دنبال چیز دیگری است، این برادر عزیز به جای اینکه بخواهد در مورد مسائل ساده صحبت نماید به مشکلات مردم بپردازد، نباید موضوعی به این کوچکی را بزرگ کرد.

رئیس شورای شهر تبریز در پایان صحبت‌های خود تاکید داشت: به نماینده‌ای که برای شورا مشکل ایجاد می‌کند یک بار دیگر تذکر می‌دهم، مردم متوجه این مسائل هستند و رفتارهای مسئولان را تحت نظر دارند.

بهتاج برای ادامه تیم داری شهرداری به آب و آتش می زند

در ادامه جلسه مدیر کل ورزش جوانان و استان که در صحن شورا حضور یافته بود برای ترغیب اعضای شورا بر ادامه تیم داری شهرداری در رشته های محدود صحبت کرد  و اظهار داشت: حضور شطرنج بازان بزرگی مانند کارپف در رویداد شطرنج ۲۰۱۸ بسیار کار بزرگی است، چنانچه سیاست شورای شهر تبریز تیمداری نیست این دلیل نمی‌شود آرزوهای جوانان را به یک‌باره نابود کنیم شاید  قهرمانی تیم بستکبال شهرداری تبریز، مقام سوم تیم والیبال و حضور جوانان در تیم فوتبال شهرداری تبریز را فراموش کرده ایم که چه تاثیری در روند ورزش شهر داشته است. 

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تیم دوچرخه سواری شهرداری تبریز ۲۵ سال سابقه دارد و تور ایران آذربایجان را به امید این تیم می‌خواهیم برگزار کنیم، اذعان کرد: اگر این تیم نباشد دلیلی برای برگزاری این تور نیست و این ضربه بزرگی برای استان و کشور است.

وی افزود: مطابق آمار اداره کل ورزش و جوانان استان تبریز کمترین سرانه فضای ورزشی را در بین شهرها را دارد! ۵۳ درصد بودجه عمرانی ما نسبت به سال گذشته کاهش پیدا می‌کند، بودجه ما از اجاره‌هایی که باید پرداخت کنیم تامین می‌شود و این اجبار و قانون است پس مجبوریم سالن‌هایمان را اجاره دهیم.

مسعودی ریحان: سالن های ورزشی ها هم میان ثروتمندان و فقرا طبقه بندی شده است!

در همین حال غلامحسین مسعودی ریحان در صحن علنی شورا اظهار کرد: سالن‌های ورزشی متعلق به اداره کل ورزش و جوانان به شهروندان اجاره داده می‌شود و تمامی شهروندان نمی‌توانند از این فضاها استفاده کنند. 

وی ادامه داد: مگر سالن‌های ورزشی با پول نفت و مردم احداث نشده‌اند؟ پس چرا به مردم اجاره داده می‌شود؟ اگر پول بگیرید جوانان نمی‌توانند ورزش کنند که نتیجه آن هم افزایش آسیب‌های اجتماعی است. 
این عضو شورا خاطرنشان کرد: دولت باید شرایط را برای ورزش مردم و استعداد یابی از بین آنان به منظور پرورش ورزشکاران حرفه‌ای فراهم کند. 

لی لی پوتی ها دست خالی برنگشتند

در ادامه رئیس انجمن کوتاه قامتان در خصوص مشکلات این افراد توضیح داد: به غیر از شهرداری کسی نمی‌تواند مشکلات ما را حل کند برخلاف دیگر استان‌ها ما حتی یک دفتر برای این انجمن نداریم و تمام جلسات را در پارک‌ها و خیابان برگزار می‌کنیم و مورد مضحکه مردم قرار می‌گیریم.

وی افزود: در قضیه اشتغال مشکلات زیادی داریم و شرکت‌های خصوصی قدبلند و خوشگل می‌خواهند که ما نیستیم! برخی خانواده‌ها این بچه‌ها را نمی‌خواهند و حتی دخترانی در انجمن هستند که پدرشان از خانه بیرونشان کرده‌اند چون از وجود آنها خجالت می‌کشند.

فریبا اسکندری با گلایه از اینکه مسئولین استانی توجهی به افراد کوتاه قامت ندارند، عنوان کرد: پیشنهاد دهکده کوتاه‌قامتان متعلق به من بود اما تهران این طرح را اجرایی کرد و رستورانی با کوتاه قامتان ایجاد کرده که باعث جذب مشتری شده است.

وی خاطرنشان ساخت: ایجاد چنین رستورانی و یا احداث غرفه‌هایی کوچک در پارک مینیاتور تبریز متناسب با افراد کوتاه قامت می‌تواند زمینه جذب گردشگران را فراهم کند.

ایرج شهین باهر نیز در پاسخ به این درخواست‌ها گفت: می‌توانیم یکی از مغازه‌های شهر را برای ایجاد رستوران لی‌لی‌پوت‌ها در اختیار این افراد قرار دهیم تا علاوه بر درآمدزایی جذب مسافر و گردشگر نیز داشته باشد.

تذکرات محمد زاده به شهرداری؛ از تمام نشدن پروژه های میدان آذربایجان و مرکز همایش ها تا استخدام های فامیلی و حق الجلسه مدیران شهرداری

در ادامه جلسه محرم محمدزاده صبح امروز در جلسه علنی شورای شهر تبریز با اشاره به هزینه‌های میلیاردی برای مرکز همایش‌های بین‌المللی اظهار داشت: با این حال درب‌های این مرکز بسته است، هیچ درآمدزایی ندارد و با وجود اجرای برنامه‌های مختلف در تبریز این مرکز خدماتی ندارد.

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به مشکلات مربوط به میدان آذربایجان گفت: با وجود سوالات ما همچنان وضعیت این پروژه‌ها مبهم است.

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه درآمدهای پایدار بحث مهمی است، افزود: متاسفانه اجاره حدود ۵۰ مغازه شهرداری که در اختیار افراد مختلف قرار گرفته، پرداخت نمی‌شود و این باعث هدررفت ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان از درآمد شهرداری می‌شود.

عضو شورای شهر با ابراز این مسئله که زائرسرای شهرداری در مشهد تنها به افراد خاصی تعلق دارد، خاطرنشان ساخت: پیشنهاد می‌دهم این زائرسرا در مشهد فروخته و به جایش در تبریز هتل بسازیم و تعدادی از نیروهای مازاد شهرداری در این هتل مشغول به کار شوند.

 محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه هنوز انتشار روزنامه سراسری در کشور به نام تبریز به جایی نرسیده از عدم اجرایی شدن بودجه مربوط به تبریز ۲۰۱۸ نیز انتقاد کرد و بیان داشت: نمایندگان مجلس نیز در ارتباط با تبریز ۲۰۱۸ کاری نمی‌کنند.

این عضو شورا همچنین با انتقاد از استخدام‌های فامیلی در شهرداری، حذف هزینه شب‌کاری‌ها گفت: متاسفانه مدیران و معاون شهرداری سر کار خود نیستند و فقط در جلسه هستند، چرا که حق الجلسه می‌گیرند، خواهش می‌کنم تعداد جلسات همه مساوی نباشد.

وی افزود: متاسفانه این‌گونه شنیده‌ام که مدیران شهردای به‌دلیل حق‌الجلسه می‌خواهند در همه جلسات حضور داشته باشند.

گلایه  تقی پور از عدم اجرای وعده ها

عبداله تقی‌پور در صحن علنی شورا اظهار کرد: هر یک از اعضای شورا حق سخنرانی بر اساس آیین کار را دارد که این به معنای ایجاد فضای نا امیدی در شهر نیست، مجموعه شهرداری مطمئن باشند که اعضای شورا بدون مستند و از روی غرض حرف نمی‌زنند. این آمادگی را دارم برای بهبود وضعیت شهر تجربیات 29 ساله را با شهرداری در میان بگذارم.

وی در ادامه از پرداخت نشدن حق و حقوق بازنشستگان شهرداری هم انتقاد کرد و افزود: تعدادی از بازنشسته‌ها علی‌رغم اینکه یک و نیم سال از بازنشستگی‌شان می‌گذرد، اما همچنان حقوق دریافت نکردند.همچنین تنها کارکنان نور چشمی‌ تبدیل وضعیت می‌شوند.

تقی‌پور در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه به مردم وعده‌های بیهوده ندهید، خاطرنشان کرد: شهرداری در افتتاح پروژه‌ی میدان آذربایجان و پل سبز بدقولی کرده و طبق وعده‌ عمل نکرده است، همچنان وعده‌ی کاشت یک میلیون اصله درخت به مردم داده شده و حتی در رسانه‌ی شهرداری نیز درج شده که اکنون زیر حرفشان می‌زنند.

وی مطرح کرد: با اینکه چهار ماه از سال 97 می گذرد، مناقصات پروژه‌های عمرانی شهرداری تعیین تکلیف نشده است. بنده کاری با دیگر شهرها و وضعیت مالی شان ندارم؛ چرا که معتقدم با هم فکری می‌توان مشکلات را حل کرد.

«ایرج شهین باهر» - شهردار تبریز در پاسخ به این سخنان گفت: بنده زمانی عضو شورا بودم، آن زمان هم هیچ گاه علاقه‌ای به جدال لفظی با شهردار نداشتم. معتقدم مشکلات را می‌توان به جای صحن علنی به صورت مکتوب به شهردار ارسال کرد و در این صورت شهردار هم موضوع را پیگیری کرده و پاسخ مناسب می‌دهد.

وی ادامه داد: تمامی کلانشهرها برای پرداخت حقوق کارکنان وام‌های کلان اخذ کرده و دچار مشکلات فراوان هستند، خدا را شکر که مشکل تبریز زمان افتتاح پروژه‌هاست؛ البته پروژه پل بهاران از روز عید فطر مورد بهره‌برداری قرار گرفته که در آینده با تکمیل نورپردازی به طور رسمی  افتتاح خواهد شد.

هبه ها همچنان دردساز و جنجالی!

ایرج شهین باهر در پاسخ به انتقادات اعضای شورا در خصوص هبه‌ها اظهار داشت: تصمیم گیری در خصوص هبه‌ها مربوط به شورا است که یا به صورت کامل اختیارات تصمیم‌گیری را به شهرداری بدهند و یا یکی از کمیسیون‌ها این مساله را به دست بگیرند و ما نمی‌توانیم برای شورا تصمیم بگیریم.

سونیا اندیش نیز با انتقاد از مطرح شدن هبه در جلسات متعدد شورای گفت: اگر بازبینی صورت جلسه‌های شورا را ببینیم بارها تاکید شده که لایحه‌ای در خصوص تفویض اختیار هبه‌ها به خیریه‌ها داده شود اما از اینکه باز هم این مساله تکرار شده متعجبم.

انتقاد بابایی اقدم از قطعی بیمه کارگران شهرداری

در پایان فریدون بابایی اقدم با بیان اینکه نسبت به سالهای قبل سکون و آرامش در شهرداری وجود دارد، اذعان داشت: به ویژه در موضوع قضایی و حساسیت‌هایی که وجود دارد دید مردم بهتر شده اما موضوعی که بارها تذکر داده‌ام و به جایی نرسیده برخوردهای قهری با کارکنان و کارگران شهرداری است.

وی خطاب به شهردار عنوان کرد: اینکه چندین ماه دفترچه تامین اجتماعی تمدید نمی‌شود و برخی مدیران شهرداری برای ضربه به شهردار بدون اینکه در شورا تصویب شود به تبصره‌ها دست برده‌اند که بحث‌های رفاهی برای تامین نیروها نیست، لطفا به مدیرانتان تذکر دهید! 

رئیس کمیسیون شهرسازی شورا تاکید کرد: مدیری که ماهانه بالای ده میلیون تومان درآمد دارد اضافه کار خود را حذف کند اگر در زندگی‌اش مشکلی ایجاد نشد و خوب بود برای کارکنان شهرداری هم این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: برخی از مدیران شهرداری یا از اصطکاک و آزار کارکنان شهرداری لذت می‌برند و یا سناریویی برای تخریب شهردار وجود دارد، به این موضوعات رسیدگی شود زیرا اگر قانع نشوم به صورت کتبی این مسائل را از شهردار سوال می‌کنمنظرات

محدث
DE

اين بار. نوبت كارپف. شطرنج بازه چقدر ميگيره. تا تشريف بياره تبريز به قول قديميا. حق القدم.

علی
IR

اقای اکبرنژادحال شمامی گویید اگریک نفربامدرک تقبلی درشورابماندنماینده به تکلیفش عمل کرده است؟