تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۸:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۷۲۱۲۱

جذب گردشگر به سبک مسئولان تبریز2018؛

دم خروس بیرون زد؛ کاهش مسافر در تبریز ۲۰۱۸!

با آماری که مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری ارائه می دهند، کدام را باید باور داشت، تکمیل ظرفیت تمام هتل های تبریز یا کاهش مسافر در پذیرش هتل ، اراده آمارها و سخنان متناقض را هم می توان جزعی از پازل کم کاری های مسئولان در بحث تبریز2018 قرار داد.

سرویس فرهنگی و اجتماعی تبریزبیدار؛

شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شد. انتخابی که می توانست تبریز را به جایگاه  قبلی خود برساند.  شهر نمونه گردشگری به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی در بین کشورهای اسلامی، شناخته می شود، مسئولین شهری تبریز نیز از همان ابتدا با عنوان فرصت به این نامگذاری نگریسته اند. جلسات فراوانی به همین منظور در تبریز و حتی در پایتخت نیز برگزار شد. نمایندگان مجلس و دیگر مسئولین بر اهمیت این موضوع تاکید داشتند ولی اقدامات متناسب برای برگزاری این رویداد را فراهم نکرده اند. مسئولین همواره از لزوم جذب گردشگر و معرفی شهر تبریز سخن ها به میان می آوردند ولی در عمل اقدامی صورت نگرفت .

بالاخره سال 2018 شروع شد ولی هنوز کارهای در دست اقدام به اتمام نرسیده بود.  مسئولین مربوطه نیز، از عدم واگذاری  بودجه مورد نظر به این منظور انتقاد کردند و تبریز2018 با تمام ناتوانی ها  با سفر ریاست جمهور به تبریز رسما افتتاح شد، با این وجود تبریز2018 فقط به نصب چند بنر و پلاکارد تبلیغاتی محدود شد، نه از گردشگر خبری آنچنانی خبر شد و نه میهمانانی که قرار بود تبریز 2018 را بسازند. با این حال مسئولین برای دفاع از عملکرد خود از افزایش آمار حضور گردشگران در تبریز خبردادند خبری که می توانست در میان تلخی ها این روزگار، قدمی مثبت برای تبریز باشد. 

 اما این پایان کار  نبود کریم رسول‌زاده  ، رئیس جامعه هتلداران استان نیز، از کاهش پذیرش مسافر در ایام  بهار تبریز2018 خبر می دهد ومی گوید:  در تبریز ۲۰۱۸ تفاوتی در تعداد پذیرش مسافر استان  و بهار امسال وجود نداشت متاسفانه حتی افت نیز وجود داشته و دلیل آن به خاطر مشکلات اقتصادی مردم و عدم توانایی خرید آنهاست، 

رئیس جامعه هتلداران استان در حالی این آمار را ارائه می دهد که چندی قبل مسئولین سازمان میراث فرهنگی، از افزایش ورود تعداد گردشگر و مسافر به استان در تعطیلات نوروز خبر داده بودند و نیز آماری در ارتباط با تعداد رزروهای هتل های تبریز  منتشر شد که همه هتل های تبریز تا پایان تابستان به صورت کامل رزرو شده اند! 

رسول‌زاده گفت: با توجه به اینکه تفکیک مسافر خارجی و داخلی دست اماکن است و ما نمی‌توانیم آمار دقیقی ارائه دهیم ولی با این حال در مجموع می توان گفت که: میزانپذیرش مسافر در هتل‌ها کاهش یافته است. 

حال با این شرایط و آماری که مسئولان  میراث فرهنگی و گردشگری ارائه می دهند، کدام را باید باور داشت، تکمیل ظرفیت تمام هتل های تبریز یا کاهش مسافر در پذیرش هتل ،  اراده آمارها و سخنان متناقض را هم می توان جزئی از پازل کم کاری های مسئولان در بحث تبریز2018  قرار داد.

رئیس جامعه هتل‌داران استان  به صنعت گردشگری خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: شهر مقدس مشهد به برکت وجود امام رضا(ع) میزبان گردشگران زیادی در فصول مختلف است ولی تبریز  به عنوان  شهری که آثار تاریخی و مناطق گردشگری زیادی را در خود جای داده است یک شهر فصلی است و بیشتر گردشگران در یک مقطع از زمان به تبریز می‌آیند.

رسول زاده  دست آخر گریزی هم به نوع سفر ها داشت و می گود: قبلا اکثرا مسافرت ها از طریق زمینی و یا حتی خودروی شخصی انجام می گرفت و این باعث می شد که مسافر، لااقل چند روز در تبریز می ماند ولی  افزایش سفرهای هوایی باعث شده است که دچار افت مسافر در تبریز باشیم .

اظهارات رئیس جامعه هتل داران تبریز دم خروس کاهش گردشگر در تبریز را یک بار دیگر بالا زد چرا که بر فرض صحت آمار اداره گردشگری سوال اینجاست این همه مسافر اگر در هتل وقت خود را در تبریز گذران نکرده اند پس کجا اقامت گزیده اند در حالی که تنها 15 روز از بهار  از مدارس و مراکز اقامتی پذیرش مسافران استفاده کرده اند. 


نظرات

حیدر
IR

-وقتی یک شب اقامت هتل در ترکیه و جمهوری آذربایجان و مشهد وقم وحتی اصفهان و...از تبریز ارزانتر است تازه یک سری محدودیتها هم به غیر قم ندارند وضعیت معلوم است ضمنا آثار باستانی تبریز محصور هستند ودور نما ندارند