تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۰:۵۲ شناسه خبر : ۱۰۷۲۱۲۹

سریال نا تمام وعده ی اتمام پروژه ها؛

مرکز همایش های شهرداری تبریز همچنان در خاموشی!

گویا افتتاح رسمی تبریز 2018 تنها تنفسی برای افتتاح نمادین مرکز همایش ها بود چرا که از آن روز تا امروز که در روزهای میانی تیر ماه قرار داریم مردم تبریز چیزی جز خاموشی از نگین پروژه شمال غرب ندیده اند.

سرویس شهری تبریزبیدار؛ 


عدم وجود سالن های برگزاری همایش های بزرگ در تبریز، در سالهای اخیر یکی از نقایص شهر تبریز بوده که  موجبات به حاشیه راندن تبریز در میان کاندیداهای برگزاری همایش های بین المللی در کشورمان شده است. با وجود این نقیصه ساخت دو سالن بزرگ  مصلی به ظرفیت 1000 نفر و مرکز همایش های شهرداری با ظرفیت 1500 نفری در دستور کار قرار گرفت که اولی به دلیل قرار گرفتن در گره گاه ترافیکی تبریز خود به معضلی در مرکز تبریز شده است.

ساخت مرکز همایش های شهرداری تبریز  هم در در زمان شورای جنجالی چهارم تبریز و شهردار سابق آغاز شد  . در این مرکز که در شهرک خاوران و در ضلع غربی مجتمع فرهنگی ورزشی خاوران  قرار دارد  مرکزی فرهنگی در  زمینی به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع و زیر بنای ۲۰ هزار متر مربع که در آن یک سالن همایش اصلی با گنجایش۱۵۰۰ نفر، یک سالن دوم 500 نفره، پارکینگ به گنجایش ۵۰۰ دستگاه خودرو، دارا بودن رستوران و کافی شاپ،  اتاق جلسات  متعدد و ۳ کلاس آموزشی  طراحی شده که آماده سازی این مرکز به عنوان یکی از زیر ساخت های تبریز 2018 مطرح شد. 

مرداد ماه سال گذشته بود که در مراسمی پر زرق و برق فاز اول این مرکز افتتاح شد، افتتاحی که مشخص نشد که با چه انگیزه ای برگزار گردید چرا که پس از این مراسم هم، مردم از آن طرف دیوار ها، مرکز همایش های شهرداری تبریز را می دیدند و همچنان خبری از شور  برگزاری برنامه های مختلف در این مرکز نبود.

Image title


Image title


عمر شورای چهارم و مدیریت شهردار سابق به سر آمد اما این مرکز به بهره برداری نرسید تا دوران تازه ای از وعده ها برای افتتاح نگین پروژه های شمال غرب آغاز شود.

شهین باهر شهردار فعلی تبریز در روزهای ابتدایی آغاز مدیریتش در بلدیه تبریز تکمیل پروژه های نیمه تمام خصوصا سه پروژه مرکز همایش ها، میدان آذربایجان و مقبره الشعرا را اولویت کاری خود معرفی کرد. روزها به سرعت گذشت و تبریز 2018 هم از راه رسید اما خبری از افتتاح این مرکز نشد تا اینکه در روزهای منتهی به سال 97 ، مسئولین شهرداری از آماده سازی این مرکز برای 5 اردیبهشت همزمان با افتتاح رسمی تبریز 2018 خبردادند خبری که با اعلام هزینه 60 میلیاردی تا آن روز برای این پروژه همراه بود.

Image title


5 اردیبهشت از راه رسید و این بار مرکز همایش های شهرداری رنگ افتتاح واقعی را به خود می دید؛ مراسم افتتاحیه تبریز 2018 با حضور رئیس جمهور، تعدادی از میهمانان خارجی و مسئولین کشوری و استانی در مرکز همایش های شهرداری تبریز برگزار شد.

اما این پایان کار نبود گویا افتتاح رسمی تبریز 2018 تنها تنفسی برای افتتاح نمادین مرکز همایش ها بود  چرا که از آن روز تا  امروز که در روزهای میانی تیر ماه قرار داریم مردم تبریز چیزی جز خاموشی از نگین پروژه شمال غرب ندیده اند.

Image title


محرم محمد زاده عضو شورای شهر تبریز این هفته در جلسه شورای شهر تبریز به این مساله اشاره کرد و در این خصوص با تذکر به شهرداری گفت:  علیرغم هزینه‌های میلیاردی برای مرکز همایش‌های بین‌المللی درب‌های این مرکز بسته است، هیچ درآمدزایی ندارد و با وجود اجرای برنامه‌های مختلف در تبریز این مرکز خدماتی ندارد.

این در حالی است که فرماندار تبریز در این خصوص به تبریزبیدار گفت: پس از مراسم افتتاحیه تبریز 2018 در این مرکز، چند برنامه از جمله تقدیر از پاکبانان و جشن نیمه شعبان برگزار شده است و نصب سن متحرک هم در دست اقدام است.

اما بابایی اقدم دیگر عضو شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار می گوید: بخش عمده ای از پروژه های شهری و شهرداری تحت الشعاع تبریز۲۰۱۸ قرار گرفته است متاسفانه تا افتتاح کامل مرکز همایش های شهرداری تبریز فاصله داریم شهرداری باید شفاف سازی کند و عملیات عمرانی این پروژه را به پایان ببرد.

Image title


وی در ادامه دلایل تاخیر در بهره برداری کامل پروژه را این گونه روایت  می کند: برای بهره برداری کامل از این پروژه باید، مبالغ مصوب در اختیار قرار گیرد تا این مرکز آماده بهره برداری کامل شود همچنین مدیریت این مرکز، به صورت هیئت امنایی انجام می گیرد. نحوه اداره باید به طور کامل مشخص شود از طرفی چون این مرکز، اساس نامه مشخصی ندارد، در شرایط فعلی،  امکان برگزاری مراسم در این مجموعه  وجود ندارد.

 خبرنگار تبریزبیدار برای پیگیری، موفق به گفتگو با مدیران شهرداری تبریز از جمله قائم مقام شهردار نشد اما بر اساس مشاهدات میدانی و اظهارات اعضای شورای شهر، علیرغم هزینه های بالا و افتتاح رسمی برای این مرکز فرهنگی مجهز تا امروز بهره خاصی نه برای تبریز و نه شهروندان تبریزی نداشته است.

امیدواریم که این پروژه هم همچون پروژه های دولتی مشمول افتتاح های متعدد نشود و هر چه سریعتر به بهره برداری کامل برسد.