تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۹:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۲۱۹۱

تابستان، بایدها و نباید ها؛

ضرورت دو چندان صرفه جویی مصرف آب و برق در این روزها

آنچه در این میان مهم و اساسی است کمک و همراهی مردم استان و تبریز است، چراکه اگر مدیریت مصرف به درستی انجام نگیرد، هم باید شاهد خاموشی های بیشتر باشیم و هم جیره بندی آب نیز انجام می گیرد.

به گزارش تبریز بیدار ، تقریبا 20 روز از ورود فصل تابستان می گذرد، به طور طبیعی با فرارسیدن  گرما ، افزایش دما در شهرهای مختلف آغاز می شود، گرمایی که گاها کلافه کننده نیز است و باعث بیماری برخی افراد نیز می شود علاوه بر گرما زدگی و مشکلات دیگر، میزان مصرف برق و آب نیز به طور محسوسی افزایش می یابد. مسئولان استانی شرکت توزیع برق و آب و فاضلاب شهری به طور مداوم در مصاحبه هایی که با رسانه ها انجام می دهند، از لزوم صرفه جویی و مدیریت مصرف سخن ها می گویند،  در آذربایجان شرقی نیز، امسال به طور کاملا محسوسی شاهد افزایش دما بودیم، در چند روز اخیر دمای هوای تبریز به 40 درجه نیز رسیده است، 

 افزایش دما به طور طبیعی افزایش استفاده از برق و آب را نیز در پی دارد. مردم برای رهایی از گرما به وسائل سرمازایی همچون کولر های آبی و گازی روی آوردند. جدای از مصرف زیاد کولر های گازی،  مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز، چندی قبل در گفتگویی با سایت خبری تبریزبیدار، از راهکارهایی مختلفی برای مدیریت مصرف نیز خبر داد. وی گفت که به علت شرایط اقلیمی منطقه آذربایجان و تبریز، اگر مدیریت مصرف  به طور صحیح  انجام گیرد، استفاده از کولرهای آبی برای مردم توصیه می شود، زیرا کولر گازی متناسب با شرایط آب و هوایی تبریز نیست و برای سلامتی مردم نیز مضر است. 

شرکت توزیع نیروی برق استان نیز روزانه جدول خاموشی های احتمالی در تبریز و حومه را در اختیار مردم قرار می دهد، بدین معنا که طبق جدول زمان بندی، روزانه در حدود 2 ساعت برق مکان های یاد شده قطع می شود. 

علی ای حال، آنچه در این میان مهم و اساسی است کمک و همراهی مردم استان و تبریز است، چراکه اگر مدیریت مصرف به درستی انجام نگیرد، هم باید شاهد خاموشی های بیشتر باشیم و هم جیره بندی آب نیز انجام می گیرد.

طبق گزارش سازمان هواشناسی، دمای هوا در چند روز آینده نیز افزایش پیدا می کند و به 44درجه سانتی گراد هم خواهد رسید، اشجعی معاون توسعه سازمان هواشناسی می گوید: نقشه‌های پیش یابی هواشناسی نشان می‌دهد که از امروز افزایش نسبی دما در استان حاکم می‌شود و این روند تا اواخر هفته ادامه می‌یابد.

وی اظهار داشت: روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه افزایش دما محسوس می‌شود و بیشترین دمای هوا در برخی شهر‌های استان تا ۴۴ درجه سانتی گراد می‌رسد.

نکته دیگری که در این میان باید در نظر گرفته شود، لزوم هوشیاری مردم در هنگام حضور در جنگل ها و مراتع می باشد، با ورود تابستان چندین بار شاهد آتش سوزی برخی از مراتع استان بودیم که در آخرین آن حدود15 هکتار از مراتع خداآفرین طعمه حریق شد، مسئولان آتش نشانی هم علت آتش سوزی را عامل انسانی معرفی کردند. راهکارهای روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع، کمک زیادی به حفظ محیط زیست و جلوگیری ازآتش سوزی های مختلف می شود.

آذربایجان شرقی منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می‌آید.آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است، ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و باد‌های مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین باد‌های محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره داغ در شمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.