تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۱:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۷۲۱۹۴

غفلت در لذت خنکای امواج آب های آزاد؛

بحران غرق شدگی در آذربایجان!

نیمی از افرادی که در آب غرق می شوند شناگران ماهری بودند، این واقعیت دردناک و در عین حال بسیار آموزنده است، در واقع شناگر بودن دلیلی بر مصونیت در آب و جان بدر بردن از غرق شدن نیست

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛


با فرا رسیدن تابستان، بسیاری از افراد، منتظر مکان مناسبی هستند تا تنی به آب بزنند، اما گاهی این آب تنی لذت بخش پایان خوشی ندارد، همه ساله تابستان ها، آمار کسانیکه در آب غرق می شود از رسانه ها پخش می شود و مسئولان سعی می کنند راجع به این خطر، هشدار بدهند، شاید بسیاری ندادندد که غرق شدن فقط در ساحل های شلوغ نیست، حتی در گوشه حوض حیات و وان حمام نیز، می تواند جان افراد را تهدید کند،اما آمارها نشان می دهد که دو سوم غرق شدگی ها در  تابستان و در آب های مختلف اتفاق می افتد.


مرگ حدود ۱۱ هزار شهروند بر اثر غرق شدگی در ۱۰ سال/ ۱۵۰۰ نفر زن بوده اند

بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور در ۱۰ سال گذشته تاکنون حدود ۱۱ هزار شهروند ایرانی بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده اند.  در سال ۱۳۸۵ تعداد ۱۱۶۰ نفر، سال ۱۳۸۶ تعداد ۱۲۲۰ نفر، سال ۱۳۸۷ تعداد ۱۱۶۲ نفر، سال ۱۳۸۸ تعداد ۱۰۰۷ نفر، سال ۱۳۸۹ تعداد ۱۱۳۴ نفر، سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۰۷۲ نفر، سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۰۷۴ نفر، سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۰۶۳ نفر، سال ۱۳۹۳ تعداد ۸۹۸ نفر، سال ۱۳۹۴ تعداد ۸۷۹ نفر بر اثر غرق شدگی در دریا، رودخانه ها و استخرهای شنا جان خود را از دست داده اند. نکته قابل تامل این است که از این تعداد ۱۵۰۰ نفر زن بوده است.

Image title

همانطوری که قابل پیش بینی و مشخص است، فصل تابستان رکوردار غرق شدگی ها در  کشور است، دلایل غرق شدن ها نیز، مختلف است، عده ای در دریا، بعضی در تالاب ها و سد ها و برخی دیگر در حوضچه ها و دریاهای مصنوعی دچار این بلا می شوند، بیشترین آمار غرق شدگی ها هم مربوط به استان های ساحلی کشور است، طبق آمار، استان مازندران در رتبه اول و استان های خوزستان و گیلان در رده های بعدی آمار غرق شدگی ها در کشور قرار دارند،

 بی توجهی و اطمینان کاذب به خود

نکته جالبی که در این میان مطرح است این است که نیمی از افرادی که در آب غرق می شوند شناگران ماهری بودند، این واقعیت دردناک و در عین حال بسیار آموزنده است، در واقع شناگر بودن دلیلی بر مصونیت در آب و جان بدر بردن از غرق شدن نیست، بسیار بودند شناگران و افراد محلی که هم تسلط کافی به شنا کردن داشتند و هم نسبت به منطقه آشنایی کافی داشتند ولی  باز هم مغلوب نفس های گران آب شدند.

بازماندگان  غرق شدگان دریاچه ها و سد حق در خواست غرامت ندارند

مدیر کل پدافند غیرعامل منابع آب ایران می گوید: رودخانه ها و بستر رودخانه ها ، دریاچه پشت سدها و شبکه های آبیاری جزء مالکیت وزارت نیروست و از نظر حقوقی ، بازماندگان کسانی که در این نقاط غرق شوند ، نمی توانند غرامت دریافت کنند.  وزارت نیرو تلاش می کند در حریم رودخانه کانال ها و مخزن سدها و تالاب ها تابلو هشدار نصب کند اما مردم نیز باید به این علائم هشدار توجه کنند و نکات ایمنی را رعایت کنند.  

Image title


انواع غرق شدگی 

برحسب مطالعات انجام شده در سازمان بین المللی سلامت، شش نوع غرق شدگی در آب وجود دارد که به صورت عمومی «غرق شدن» نامیده می‌شوند.

در حالی که علت این شش نوع با هم کاملاً متفاوت است. برای عموم مردم، فردی که در آب دست خود را تکان می دهد و درخواست کمک می کند، به معنای آغاز فرآیند غرق شدن محسوب می شود و قطعاً اگر افراد کمک رسان آگاهی بیشتری به انواع غرق شدن داشته باشند می توانند کمک مؤثرتری به ایشان کنند.

در واقع اکثر غرق شدن ها می­ توانند خیلی ساکت و سریع در اقیانوس ها، دریاها، استخرها و حتی وان های حمام اتفاق بیافتد و در بعضی از غرق شدن ها هم مشاهده شده که آب حتی وارد لوله هوایی دستگاه تنفسی فرد غرق شده هم نشده است.

از نظر علمی شش نوع غرق شدگی وجود دارد که به دونوع آن می پردازیم 

1- غرق شدگی خيس

نوع معمول غرق شدن است هنگامی که فردی به داخل آب افتاده و ابتدا نفس خود را نگه می­ دارد و نهایتاً قادر به ادامه نگهداشن نفس نیست و آب از طریق لوله هوایی وارد دستگاه تنفسی وی می شود و با ورود آب به ششها، فرد دچار خفگی می شود.

2- غرق‌شدگی خشک
حدود ده الی پانزده درصد از غرق‌شدگی‌ها از نوع خشک است  و در این نوع غرق‌شدگی، آب وارد لوله هوای دستگاه تنفسی فرد نشده است اما در اثر واکنش ماهیچه های گلو برای جلوگیری از ورود آب، مسیر ورود هوا به شش ها نیز بسته می شود و در کالبد شکافی نیز معمولاً پزشکان دچار خطا می شوند که آیا واقعاً فرد غرق شده است یا خیر؟ دو علت اصلی برای این نوع غرق‌شدگی وجود دارد، یکی بسته شدن لوله هوایی ناشی از واکنش ماهیچه های گلو خصوصاً در برخورد با آب شور و دیگری حمله قلبی در اثر برخورد فرد با آب سرداست.

غرق شدگی در آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی در چند سال اخیر جزو استان هایی بود که آمار غرق شدگی در تالاب ها و سدها در آن به شدت رو به افزایش است،  در چند ماه اخیر، اخبار فراوانی از  غرق شدن افراد در شهرهای مختلف استان اعلام می شود، در همین حال مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی در نشست اعضای کار گروه  تخصصی امداد ونجات  گفت : حفاظت از جان مردم ،مهمترین ماموریت  در حوزه پدافند غیر عامل می باشد.

علیرضا کریمی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به لزوم تشکیل بانک اطلاعاتی بر لزوم جمع آوری اطلاعات ادارات در حوزه پدافند غیرعامل تاکید و از سازمانهای زیربط خواست ،اطلاعات لازم را جهت وارد کردن به سامانه در اختیار هلال احمر قرار دهند .
کریمی با اشاره به گرم شدن هوا و شنا در سدها و غرق شدن افراد اظهار داشت : در مورد معضل شنا در سدها و رودخانه ها پیگیری و دستگاههای زیربط و متولیان امر هشدارها و اقدامات پیشگیرانه را  انجام دهند.
وی هدف از پدافند غیرعامل  را اتخاذ تدابیرلازم قبل از وقوع حوادث برای کاهش تلفات جانی و مالی دانست و گفت : دستگاهها بایستی تهدیدات را شناسایی کرده و برنامه ریزی مناسبی را برای رفع آنها داتشته باشند .

بر اساس این گزارش اخباری که در چند ماه اخیر منتشر می شود حکایت از افزایش غرق شدگی در شهرهای آذربایجان شرقی است که برخی مواقع هم از خود کشی  در آن ها یاد می شود.  

جسد فرد غرق شده در سد ینگجه هریس پیدا شد 

جمعه 8 تیر 97 بدنبال  اعلام خبر غرق شدن یک نفر در سد ینگجه شهرستان هریس ، بلافاصله نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان هریس و 2 تیم غواصی 10 نفره از معاونت امداد ونجات جمعیت هلال احمر استان جهت جستجوی فرد غرق شده در محل حاضر شدند .
وی ادامه داد : بعد از2 روز جستجوی مداوم جسد فرد غرق شده که مردی 33 ساله می باشد با کمک نیروهای هلال احمر استان وشهرستان  هریس و عوامل آتش نشانی اهر و تبریز وسایر عوامل ،عصر امروز شنبه 9 تیرماه پیدا و تحویل نیروی انتظامی گردید .
حیاتی با اشاره به گرم شدن هوا  واشتیاق بیشتر به آب تنی  ،خطر غرق شدن در سدها و آبگیرهای اطراف شهرها و روستاها را یاد آوری و از هموطنان خواست هشدارها را جدی گرفته و از شنا کردن در سدها و رودخانه ها و مکان های ناامن پرهیز نمایند.   
گفتنی است در این عملیات 18 تن از نجاتگران پایگاه امداد جاده ای  شهید ابوالقاسم جعفری بیلوردی هلال احمر هریس و اعضای تیم غواصی معاونت امداد ونجات جمعیت هلال احمر استان همکاری داشتند .


جسد فرد غرق شده در سد خرمدرق چار اویماق پیدا شد 

پنجشنبه 14 تیر بعد از 3 روز جستجو، جسد جوان 22 ساله  غرق شده در سد خرمدرق چاراویماق، توسط نجاتگران جمعیت هلال احمراستان آذربایجان شرقی و نیروهای آتش نشانی پیدا شد .
وی  خاطر نشان کرد : این فرد روز سه شنبه 12 تیرماه  حوالی ساعت 12 ظهر در سد خرمدرق چاراویماق بهنگام شنا غرق شده بود که امروز پنجشنبه نیروهای امدادی توانستند جسد وی را یافته و تحویل مقامات مسئول دهند .
گفتنی است ؛ در این عملیات، 5 تیم  امدادی - واکنش سریع و عملیاتی- 15 نفره  با 10ست غواصی و ست امدادی و1 دستگاه قایق جی می نی، 1 دستگاه خودروی نجات کرافتر و 4 دستگاه خودرو کمکدار امدادی و  12 تن از نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان چاراویماق بهمراه نیروهای آتش نشانی مراغه و چاراویماق ایفای نقش نمودند .

سه جوان شبستری در استخر باغ غرق شدند

احد کریمی پور شندی   با اعلام حادثه غرق شدگی نوجوانی در روستای سرکند دیزج شبستر اظهار داشت: نوجوان ۱۵ ساله‌ای  امروز در استخر ذخیره آب غرق شده و جان باخت.

وی افزود:بعد از اعلام این حادثه ،نیروهای امدادی و انتظامی از جمله هلال احمر شبستر،آتش نشانی صوفیان و نیروی انتطامی در محل حادثه حضور یافتند .

دبیر شورای هماهنگی  مدیریت بحران شهرستان شبستر تصریح کرد:به علت عمق زیاد این استخر غواصان سازمان آتش نشانی تبریز پس از هماهنگی در محل حادثه حضور یافتند و با تلاش  غواصان پیکر بی جان این نوجوان از آب بیرون آورده شد.

کریمی پور خاطر نشان کرد:متاسفانه  ۲۴ ساعت از حادثه غرق شدگی و فوت دو جوان در روستای یوسف آباد از توابع شبستر نگذشته بود که  این حادثه رخ داد.

وی ضمن هشدار به باغداران شهرستان شبستر خاطرنشان کرد:استخرهای ذخیره آب باغ‌ها ،عمق بالایی داشته و باغداران باید از شنا در این استخرها جلوگیری کرده  و همچنین در خصوص فنس کشی و حفاظ این نوع استخرها نهایت دقت را داشته باشند.

دبیر شورای هماهنگی  مدیریت بحران شهرستان شبستر در ادامه یادآور شد: برای شنا کردن به استخرهای سرپوشیده و مجاز که دارای غریق نجات است مراجعه کنید تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

کریمی پور در پایان گفت:جانباختن سه جوان در کمتر از ۲۴ ساعت موجب جریحه دار شدن خانواده‌ها و ناراحتی عموم مردم شهرستان شده است و باید حساسیت‌های لازم در شهرستان وجود داشته باشد تا شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم .

Image title


این اخبار غرق شدگی ها در یک ماه اخیر است و در آخرین مورد آن رئیس شورای شهر عجب شیر در یک سد آبی غرق شد،شامگاه دیروز دوشنبه ایوب جعفری ۴۳ ساله اهل شهرستان عجب شیر و رئیس شورای این شهرستان در حین شنا در سد سهند، در حاشیه روستای ترخان لار از توابع بخش نظرکهریزی غرق شد و  جسد وی هنوز پیدا نشده و امدادگران در حال جست و جو هستند.

البته اخبار فوق تنها گوشه  ای از چندین غرق شدگی در آب های آزاد در آذربایجان است. 

امواج آب های آزاد این روزها در کمین شناگرانی قرار گرفته است که رودخانه ها، سدها  را با محیط آرام استخر با حضور غریق نجات اشتباه گرفته اند اشتباهی که  به مرگ ختم می شود.