تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۲:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۷۲۲۱۸

تاریخ شفاهی فتنه 78 دانشگاه تبریز از زبان دانشجوی آن دوران؛

فرماندهی انقلابی حاج رضا اکبری در میدان تبیین/ خاطره ای از حاج رضا اکبری و پناه بردن دانشجویان به وی

عبدالله شادی دانشجوی آن دوران و مسئول سابق بسیج دانشجویی استان، به همراه عده ای از دلسوزان انقلاب، یکی از شاهدان آن واقعه بود که به گفته ی خود ،تحت مدیریت حاج رضا اکبری(پدر شهید مدافع حرم) برای خاموش کردن فتنه به میدان گسیل شده بودند.

به گزارش تبریز بیدار ، برای فتنه ی 78 در دانشگاه تهران و برخی از دانشگاه های کشور از جمله تبریز ابعاد تحلیلی گسترده ای می توان در نظر گرفت. یکی از این موارد، تاریخ شفاهی، نحوه ی مدیریت صحنه و اتفاقات برآمده از آن می باشد.

عبدالله شادی دانشجوی آن دوران و مسئول سابق  بسیج دانشجویی استان، به همراه عده ای از دلسوزان انقلاب، یکی از شاهدان آن واقعه بود که به گفته ی خود ،تحت مدیریت حاج رضا اکبری(پدر شهید مدافع حرم) برای خاموش کردن فتنه به میدان گسیل شده بودند. 

سوالاتی که در ذهنم ایجاد شد

شادی در خاطره ای از آن دوران می گوید: 18 تیر سال 78 که برای پیگیری وضعیت دانشگاهی خود به تهران رفته بودم، ناگهان با سنگباران کوی دانشگاه مواجه شدم. با تاملی گذرا، سوالات فراوانی در ذهنم ایجاد شد. بسیار ناراحت و افسرده همان شب به تبریز بازگشتم که اعلام آماده باش بسیجیان صادر شد. درهمان اوصاف، خبر تیرخوردن شهید محمد جواد فرهنگی را که خاطرات بسیاری از وی دارم به گوشم رسید. به همراه عده ای از دلسوزان انقلاب و بسیار ناراحت و با سوالاتی فراوان به محوطه ی میدان جانبازان رفتیم.

 

چرا پاره های تن کشور در مقابل یکدیگر قرار می گیرند؟

مهمترین سوال منِ دانشجو این بود که چرا دانشجویان و یا به عبارتی بهتر پاره های تن کشور در مقابل یکدیگر قرار می گیرند؟ در میان سنگباران عجیبی که از محوطه ی دانشگاه به بیرون پرت می شد، به پیاده رو های اطراف امان بردیم. ناگهان صدای حماسی حاج رضا اکبری را شنیدم که می گفت: کجاست آن شیر بچه ی خمینی که در وسط میدان حاضر شود؟.. حاج رضا در میان برفکی از سنگباران دیده می شد و ما با غیرت برآمده از روحیه ی انقلابی به کمک وی شتافتیم.

 

فرماندهی انقلابی حاج رضا اکبری در میدان تبیین 

حوزه 2 مقاومت بسیج، اجبارا درگیر ماجرا شده بود و عده ای از اوباش تصمیم به تصرف این مرکز گرفته بودند. پس از اعزام نیروهای کمکی، تاحدودی از فشارها علیه حوزه ی بسیج کاسته شد. حاج رضا اکبری با اعمال قدرت فرماندهی و سخنرانی حماسی برای بسیجیان حاضر در میدان، همه را به امت واحده تبدیل کرد. طبق طراحی به عمل آمده، به استعداد 30-40نفر به درب اصلی دانشگاه حمله ور شدیم که ناگهان سنگباران عجیبی علیه ما شروع شد و بدین علت، نصف همان 30 نفر در میانه ی راه زمین گیر شدند. اما خداوند بوسیله ی عزتی که در دل مومنین نهاده، همه ی اوباش را از درب اصلی به انتهای دانشگاه فراری داد.

 

در میدان نبرد، اوباش معروف محله های تبریز صحنه گردانی می کردند

وقتی وارد دانشگاه شدیم، وضعیتی که همه ی دوستان را متعجب کرد این بود که اوباش معروف محله های تبریز بیشتر از دانشجویان مشاهده شده و جمع کثیری از دانشجویان در گوشه ی دانشگاه و به حالت افسرده و نگران، نظاره گر وضعیت بودند. تعداد قلیلی از دانشجویان هم به دلیل طراحی ماهرانه ی فتنه گران، دچار اشتباه محاسباتی شده و فکر می کردند که از بیرون به دانشگاه حمله شده و درصدد دفاع بودند. این درحالی بود که اوباش محله های تبریز صحنه گردان قضیه بودند و به دلیل انسداد درب اصلی توسط نیروی انتظامی، دانشجویان درگیر، متوجه حیله ی طراحی شده نبودند. 

 

خاطره ای از تبیین حاج رضا اکبری و پناه بردن دانشجویان به وی

حاج رضا اکبری دوباره با وحدت فرماندهی و سخنرانی حماسی، دانشجویان نگران را از طراحی دشمنان آگاه و همه را به بیرون محوطه هدایت کرد. حاج رضا اکبری از پنجره های یکی از دانشکده های درگیر، که درب آن مسدود شده بود، متوجه شد که چند تن از اوباش معروف تبریز داخل ساختمان بوده و مشغول خراب کاری هستند. حاج رضا به هر نحوی وارد دانشکده شد و با فریادی رسا همه را به سکوت وا داشت. وی بلافاصله خطاب به دانشجویان گفت: چند تن از اوباش تبریز درمیان شما مشغول خراب کاری هستند و ما آمدیم تا شرّ این اوباش را از دانشگاه خلاص کرده و شما را به فضای آرامش دعوت کنیم. این تبیین گری حاج رضا باعث شد تا همه ی دانشجویان به یکباره به فضای بیرون روانه شوند. اوباش معروف نیز تنها مانده و اسیر روحیه ی انقلابی حاج رضا شدند.

 

اشتباه محاسباتی برخی از دانشجویان به دلیل طراحی فتنه گران

فتنه ی 78 دانشگاه تبریز باید از نگاه مسئولین وقت دانشگاه تبریز و از نگاه دانشجویان بی اطلاع بررسی شود. ما در دستگیری های بعمل آمده متوجه شدیم که چند تن از افراد هدایت گر آشوب، علی رغم کمبود امکانات مخابراتی در آن دوران، لب تاب هایی در دست داشته و علاوه بر مخابره ی اخبار صحنه، دستورات لازم را از بیرون کشور دریافت می کردند. نقطه ی اشتراک دوستداران انقلاب و کسانی که دل در گرو انقلاب ندارند این بود که ذره ای علاقمند وضعیت پیشامده نبودند اما طراحی صحنه گردانان فتنه گر طوری بود که فضای دوقطبی بوجود آمده مشعشع گردد.

 

نحوه ی هدایت لحظه به لحظه از خارج کشور

فتنه 78 پیغامی بود بر کسانیکه درصدد ایجاد فاصله بینمردم و انقلاب اسلامی بودند. دشمنان انقلاب اسلامی از ذخیره های حماسه ی حسینی بترسند. وای بر آن روزی که تربیت یافتگان حاج رضا اکبری، به فرمان رهبر خود شمشیر مبارزه بر دشمنان این مکتب را بردارند. آرمان های انقلاب اسلامی لاجرم صادر شده و مردم منطقه درس انقلاب را بسیار مطلوب تر فراگرفته اند. پست تر از دشمنان خارجی و داعش، عوامل رذیل داخلی هستند. لذا مردم باید سره را از ناسره تشخیص داده و نسبت به خادمان واقعی خود قوت قلب داشته باشند. 

 

هر حرکتی که منجر به رشد عدالت در جامعه شود، مردم خود را بیشتر از گذشته سهیم انقلاب خواهند دانست

مسئولین باید بدانند، هر حرکتی که منجر به رشد عدالت در جامعه شود، مردم خود را بیشتر از گذشته سهیم انقلاب خواهند دانست. برای مثال اگر موضوع فیش های نجومی، به سرانجام برسد هم برای آینده ی دولت محترم مفید خواهد بود و هم نظام را واکسینه می کند.