تبریزبیدار
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۲:۰۵ شناسه خبر : ۱۰۷۲۲۴۳

توسط استاندار صورت گرفت:

رونمایی از کاشی ماندگار استاد و کارآفرین آذربایجان شرقی

کاشی ماندگار حمید دواتی کاظم نیا، استاد و کارآفرین برجسته آذربایجان شرقی به پاس بیش از ربع قرن فعالیت مستمر وی در راستای احیای دست بافته های بومی و سنتی آذربایجان رونمایی شد

به گزارش تبریز بیدار ، استاندار آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید از کارگاه دست بافته‌های عشایری کاظم نیا، به پاس بیش از ربع قرن فعالیت مستمر در راستای احیای دست بافته‌های بومی و سنتی آذربایجان، از «کاشی ماندگار» این استاد و کارآفرین برجسته رونمایی کرد.

«کاشی ماندگار» به عنوان یک نماد ملی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران و با هدف شناسایی و معرفی محل سکونت و فعالیت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین، چهره‌های ماندگار، شاخص و تاثیرگذار در یک رشته فرهنگی و هنری نصب می‌شود.

حمید دواتی کاظم نیا برای اولین بار بعد از عهد صفوی، چشم هنردوستان فرش دستباف را به وجود فرش پولنزی روشن ساخت.

وی با ایجاد کارگاه در منطقه مغان، اقدام به احیای بسیاری از سبک ها و شیوه های فراموش شده یا رو به فراموشی دست بافته های روستایی و عشایری منطقه آذربایجان از جمله جاجیم بافی و سوماک بافی با استفاده از پشم های دستچین و دست ریس کرد.

استاد کاظم نیا در طول ۳۰ سال فعالیت مستمر خود موفق به تولید محصولاتی ناب و منحصر بفردی از دست بافته های روستایی و عشایری آذربایجان شد.