تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۷:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۷۲۲۵۴

حجت الاسلام میرباقری درسلسله جلسات مباحث خانواده در تبریز؛

نیاز های ضروری در خانواده مورد غفلت قرار گرفته است/ انحراف در محبت زمینه ساز مشکلات در زندگی است

حجت الاسلام میرباقری گفت: زیاده روی در محبت نیز از دیگر انحرافات محبت است، بزرگان ما می فرمایند، بدترین پدر و مادر ها آن هایی هستند که در محبت به فرزند دچار افراط می شوند، بعد از ازدواج نیز توقعات بی جا از همسر، زمینه ساز مشکلات خواهد بود.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام میرباقری  در سلسله جلسات مباحث مربوط به خانواده در مسجد سالار شهیدان تبریز با اشاره به فرارسیدن دهه کرامت، اظهار داشت: این ماه پربرکت ماه کرامت و بخشش است، حضرت معصومه(ع) در میان ما ایرانیان نیز هنوز، ناشناخته مانده است، باتوجه به اینکه امام موسی کاظم(ع) فرزندان متعددی داشته است، بعد از امام رضا(ع)  فرزندی همتراز حضرت معصومه(س) نبوده است، حتی دانشمندان و علمای اهل سنت نیز به مقام والای این بانوی گرامی، وافر و آگاه بودند و در روایات اهل سنت نیز به تمجید از این بانوی مکرمه پرداخته اند.

وی با اشاره به حقوقی که فرزندان بر گردن والدین دارند، اشاره کرد: امام سجاد(ع) در رساله حقوقی خود می فرماید: اولین حق فرزند برتو این است که فرزند را از خود بدانیم،  در دنیا خیر و شرش به پدر و مادر می رسد. در حالی که مسئله تربیت قبل از تولد فرزند شروع می شود، حتی قبل از اینکه انسان ازدواج می کند یک سری حقوقی را باید  رعایت کند.

وی گفت:  در روایات داریم که 3 مورد برای حق فرزند بر پدر نام گذاری شده است اولین آن ها انتخاب اسم مناسب  و نیکو برای فرزند است،  در ثبت احوال تهران هیئتی تشکیل شده است که برخی نام های ناشناخته که از طرف والدین انتخاب می شود را واکاوی کنند که این کار زیبنده کشور اسلامی و مسلمان نیست، 

وی اضافه کرد: دومین حق فرزند بر پدر این است که فرهنگ زندگی کردن را آموزش دهد، این حق نیز متاسفانه در جامعه نادیده گرفته شده است، فرزندان ما در عرصه علم قوی هستند ولی برخی از آن ها  ارتباط گیری با دیگران را  به درستی نمی دانند،  جوانان بعد از ازدواج تعامل با همسر را نمی دانند به همین خاطر در زندگی دچار مشکل می شوند. سومین حق فرزند بر پدر و مادر این است که: اورا در یک موضع شایسته قرار دهد،  منظور از موضع شایسته، انتخاب همسر مناسب برای زندگی است، اگر در ازدواج ، ملاک انتخاب فقط چهره زیبا و تمکن مالی خانواده باشد، در زندگی و تربیت فرزندان دچار مشکل می شود.

این استاد اخلاق حوزه خاطر نشان کرد: خانواده ها برای آموزش قرآن به فرزندان همت بیشتری بگمارند، برای یادگیری زبان انگلیسی یا دیگر زبان ها هزینه های فراوانی را تقبل می کنند ولی برای آموزش  قران همتی در بین خانواده ها نیست، در حالی که در روایات تاکید فراوان بر قرآن آموزی فرزندان  شده است،  فردی که در سنین جوانی با قرآن انس می گیرد قرآن با گوشت و خون او آمیخته می شود و  از بروز بسیاری  آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند.

حجت الاسلام میرباقری با بیان اینکه، آموزش قران کمرنگ شده است، تصریح کرد: قدیم الایام کلاس های قرآن در مساجد رونق بیشتری داشت، قرآن در متن زندگی همه افراد بود، ولی در سال های اخیر، با توجه به رشد علم و فناوری ، قرآن در حاشیه قرار گرفته است، قرآن باید در زندگی ما جاری باشد، 

وی ادامه داد : برخی والدین هستند که گاهی فرزندانشان را از آداب دینی و رسیدگی به فرایض دینی محروم می کنند، پیامبر(ص) می فرماید: وای بر پدران آخرالزمان،  بعضا فرزندان را به بهانه های مختلف از حضور در مسجد باز میدارند. در روز قیامت خداوند به پدرو مادری که به فرزندانشان قرآن آموختند زینت و زیوری می دهند که همه دنیا در مقابل آن ناچیز است.  فکر و ذکر اکثر والدین برای کسب توشه زندگی برای فرزندانشان است در حالی که از توشه آخرت برای خود و فرزند غافل مانده اند.

این استاد حوزه خاطر نشان کرد: خانواده ها نیاز های غیرضروری را در اولویت قرار می دهند ولی نیاز های ضروری مورد غفلت واقع شده است، در روایات بسیاری تاکید شده است که فرزندانتان اگر به بلوغ به معنای کامل رسید شرایط ازدواج را مهیا کنید، اگر سن ازدواج  بالا رود و ازدواج جوانان به تاخیر بیافتد، شاهد بروز مشکلاتی در جامعه خواهیم بود، همچنانچه در زمان حاضر برخی معضلات اجتماعی به وجود آمده است. انسان نیاز های مهم و ضروری مختلفی دارد همچنانکه انسان نیاز به رفع تشنگی و گرسنگی دارد، به همسر نیز نیازمند است، ازدواج در سنین بالا هم مشکلات مربوط به خود را داراست، فرزند کمتر  نتیجه ازدواج در سنین بالا است، نیروی جوان جامعه، چرخ  تولید را به حرکت وا می دارد، به همین خاطر در کشور های اروپایی برای فرزند آوری مشوق هایی را در نظر گرفته اند.

وی با برشمردن لزوم محبت به فرزند:  اظهار داشت: محبت در جامعه وجود دارد ولی به انحراف کشیده شده است، یکی از انحرافات در محبت، تبعیض بین فرزندان است،  باید بین بچه ها به عدالت رفتار کنیم، برخی از والدین هستند که میان فرزند پسر و دختر خود تفاوت قائل می شوند، که این نیز در روایات ما بسیار مورد نکوهش قرار گرفته است، نگاه  با محبت پدر به فرزند، عبادت است. زیاده روی در محبت نیز از دیگر انحرافات محبت است، بزرگان ما می فرمایند، بدترین پدر و مادر ها آن هایی هستند که در محبت به فرزند دچار افراط می شوند، نباید فرزندان را لوس  و پر توقع به بار آورد، به همین خاطر بعد از ازدواج نیز توقعات بی جا از همسر، زمینه ساز مشکلات خواهد بود.