تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۲:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۲۲۷۷

نماینده مردم تبریز:

آموزش و پرورش اختیاری برای تصمیم گیری در خصوص ممنوعیت آموزش زبان مادری ندارد/ نتیجه ایجاد فرهنگستان زبان ترکی هنوز اعلام نشده است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت آموزش و پرورش برای تصمیم گیری در خصوص ممنوعیت آموزش زبان مادری در مدارس اختیاری ندارد، چرا که مغایر با اصل 15 قانون اساسی است.

به گزارش تبریز بیدار ، حمد حسین فرهنگی در گفت‌وگو با ایسنا،  در مورد سخنان اخیر وزیر آموزش و پرورش درباره ممنوعیت آموزش به دانش‌آموزان به زبان محلی در مدارس، اظهار کرد: در اصل 15 اجازه برای تدریس زبان مادری در مدارس وجود دارد و هیچ مرجعی نمی تواند این اصل را نفی یا رد کند . 

وی ادامه داد: باید بدانیم که منظور دقیق وزیر آموزش و پرورش چه بوده است، شاید سخن وزیر آموزش و پرورش آموزش در خصوص تدریس دروسی مانند ادبیات فارسی یا ریاضی به زبان رسمی صدق کند که معتقدم با موضوع نباید سخت گیرانه برخورد شود، اما اصل سخن وزیر آموزش و پرورش در این خصوص قابل تامل است . 
  
وی بیان کرد: از گذشته روش صحبت و آموزش دروس به زبان رسمی کشور در مدارس وجود داشته تا دانش آموز در مقاطع بالاتر با مشکل مواجه نشود . 
  
فرهنگی به اهمیت آموزش زبان مادری به دانش آموزان در مدارس اشاره کرد و گفت: برخی ها معتقدند که افراد علاوه بر تسلط به زبان مادری سایر زبان‌های خارجی را نیز آموزش ببینند تا افراد در مقاطع بالا دچار مشکل نشوند . 
  
وی با تاکید بر این‌که ایجاد فرهنگستان زبان ترکی و ادبیات ترکی آذری و ارائه مجوز آموزش زبان‌های محلی جزو مطالبات اصلی ما از دولت و وزیر آموزش و پرورش است، گفت: دکتر روحانی در دوره اول دولت، سخنانی در این خصوص اظهار کرد ولی هنوز با گذشت شش سال از عمر این دولت، شاهد تحقق این موضوع نیستیم. 
  
وی افزود: تحقق نیافتن این موضوع بزرگ‌ترین ضعف دولت است، چرا که اکنون نتیجه این مطالبه تنها به بنیادی تبدیل شده و با بودجه مختصری اقدامات جاری آن انجام می‌شود . 
  
نماینده مردم تبریز با بیان این‌که ایجاد فرهنگستان زبان ترکی بارها توسط نمایندگان استان پیگیری شده ولی هنوز نتایجی برای ما اعلام نشده است، افزود: معتقدم فردی که در آذربایجان زندگی می‌کند باید به پالایش، سوابق، پیشینه ی تاریخی، ادبیات و قواعد زبان خود دسترسی داشته باشد که بهتر است زبان ترکی آذری در کنار تدریس دروس مدارس حداقل به صورت فوق برنامه‌ای برای کودکان تدریس کنند.