تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۴:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۲۲۹۰

عاشیق اسکندری:

موسیقی عاشیقی پس از پیروزی انقلاب از انزوا بیرون آمد/ در زمان شاه مانع رفتن ما به مراسمات رسمی می شدند

پیشکسوت موسیقی عاشیقی و دارنده نشان هنری درجه یک کشور با بیان اینکه پیش از انقلاب نمی‌توانستیم فعالیت هنری انجام دهیم و مانع رفتن ما به مراسم‌های رسمی می‌شدند، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی موسیقی عاشیقی را از انزوا بیرون آورد.

به گزارش تبریز بیدار ، عاشیق حسن اسکندری در حاشیه برگزاری بیست و پنجمین گردهمایی پژوهشی موسیقی و ادبیات عاشیقلار، با ستودن اقدام حوزه هنری استان در برگزاری چنین برنامه‌ای برای موسیقی عاشیقی افزود: بعد از انقلاب اسلامی تحول بزرگی در این رشته از هنر ایجاد شد و نظام جمهوری اسلامی دست ما را گرفت.


وی اضافه کرد: این گونه بود که مردم با هنرمندان موسیقی عاشیقی ارتباط مستقیم برقرار کردند.


استاد پیشکسوت موسیقی عاشیقی ادامه داد: اقدام حوزه هنری آذربایجان شرقی در برگزاری گردهمایی‌های ماهانه موسیقی عاشیقی قابل تقدیر بوده و حمایت این مجموعه از موسیقی عاشیقی، بسیار امید بخش است.


اسکندری افزود: در بیست و پنجمین گردهمایی پژوهشی موسیقی و ادبیات عاشیقلار از اشرف حسین پور، پیشکسوت موسیقی عاشیقی، تجلیل شد و این قدردانی نکته قوت این گردهمایی‌ها است، زیرا تکریم از مقام پیشکسوت را به جوانان یادآوری می‌کند.


دارنده نشان درجه یک هنری کشور تشریح کرد: اگر چه حمایت مادی از موسیقی عاشیقی خوب است، اما ماندگار نیست؛ مهم حمایت معنوی است که این رشته از موسیقی ر ا در طول زمان دوام می بخشد و بر ماندگاری موسیقی عاشیقی تاثیرگذار است.


بیست و پنجمین گردهمایی پژوهشی موسیقی و ادبیات عاشیقلار توسط واحد مویسقی حوزه هنری آذربایجان شرقی در محل پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز برگزار شد.


موسیقی عاشیقی، شاخه ای از موسیقی محلی آذربایجانی است و «عاشیق» ها به خوانندگان دوره گردی اطلاق می شود که در مراسم های سنتی مردم شرکت می کنند و اشعارشان بیشتر ملهم از آموزه های دینی و در وصف ائمه اطهار (ع) است.