تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۳۴:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۳۲۹

مدیرعامل سازمان پارک ها و زیباسازی شهرداری تبریز:

سطح چمن فضای سبز تبریز کاهش می یابد

مدیرعامل سازمان پارک ها و زیباسازی شهرداری تبریز از اجرای طرح حذف چمن جهت مدیریت بهینه مصرف آب در ۱۰ پارک سطح شهر خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، علی مدبر امروز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این اقدام در راستای استفاده بهینه از منابع آبی انجام می‌شود.

وی افزود: ممانعت از توسعه قسمت‌های چمن کاری یکی از مهم ترین رویکردهای سازمان پارک های تبریز در راستای بهر‌ه وری منابع آبی است.مدبر یادآور شد: البته کاهش و حذف چمن به این معنی نیست که در نقطه‌ای که نیاز به چمن کاری است نیز مجوزی صادر نشود، ولی در حالت کلی حذف چمن در نقاطی که نیاز نیست از اولویت های سازمان پارک ها است.

مدیرعامل سازمان پارک ها و زیباسازی شهرداری تبریز اظهار داشت: در قسمت‌هایی که حذف چمن داشته ایم، گونه‌هایی از درختچه های دائمی مثل تِرون ، زرشک‌، گلکاری هایی مثل رز و دیگر گلهای دائمی کاشته می شود که جایگزین خوبی برای کاهش کاشت چمن هستند.

بر پایهٔ یک طرح آمارگیری در سال ۱۳۸۴ خورشیدی، مساحت فضای سبز این شهر در آن سال هشت هزار و ۵۴۸ کیلومتر مربع بوده که از این جهت سرانهٔ فضای سبز برای هر شهروند تبریزی به ۵٫۶ متر مربع می رسید.
هم‌چنین مساحت پارک‌های این شهر در آن ۲ هزار و ۵۹۵ کیلومتر مربع بود که از این جهت نیز سرانهٔ پارک‌ها برای هر شهروند تبریزی افزون بر ۶٫۲ متر مربع بود.

ادعا می شود شهرداری تبریز با اجرای طرح‌های متعدد توسعهٔ فضای سبز در ارتفاعات عون بن علی، ایل‌گلی، باغ‌های تاریخی شهر نظیر چای‌کنار، رواسان و لاله، پارک بزرگ تبریز، پارک کوهستان، پارک‌های محله‌ای و کاشت یک میلیون اصله درخت در سطح شهر، سرانهٔ فضای سبز تبریز را از ۸ متر مربع در سال ۱۳۸۴ خورشیدی به ۱۲ متر مربع در سال ۱۳۸۹ خورشیدی افزایش داده‌است.

نظرات

مهدی
NL

اصلا در بیشتر کشورهای اروپایی کاشت چمن کلا قدغن است و این کارو باید مسئولین چند سال قبل انجام می دادند و آبیاری چمن باید کلا قدغن باشد. چمن و هندوانه بیشترین مصرف آب های زیرزمینی را دارند.