تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۱:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۲۳۳۳

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی؛

سال گذشته یک میلیارد و 400 میلیون دلار صرف واردات ماشین آلات و تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی استان شد

نجاتی گفت: سال گذشته یک میلیارد و 400 میلیون دلار صرف واردات ماشین الات و تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی استان شد که بدون نیاز به تشریفات زائد و طولانی بانک مرکزی در سامانه نیما ثبت شد

به گزارش تبریز بیدار ، حسین نجاتی،   با اشاره به کارایی زیاد سیستم بهین یاب در رابطه با اطلاعات واحدهای تولیدی، اظهار داشت: هر استانی می‌تواند با استفاده از سیستم بهین یاب، اولویت خرید مواد اولیه و... را شناسایی کند.

وی با اشاره به اینکه با استفاده از این سیستم می‌توانند تشخیص دهند برای کدام تولید کننده، کدام مکمل و یا ماده خارجی لازم است افزود: میزان اولویت واحدها برای تخصیص ارز دولتی جهت واردات مواد اولیه کارخانجات قابل شناسایی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان این که بررسی‌های انجام شده در خصوص اختصاص ارز دولتی مسئله ای بسیار حساس است، ابراز کرد: در سال گذشته برای یکی از کارخانه‌ها کمک کردیم تا برای نجات خود اقدام به واردات کند که بعد از مدتی این کارخانه توانست از رکود خارج شود و دوباره سر پا بایستد و در حال حاضر به صادرات مشغول است.

وی تاکید کرد: سیستم بهین یاب در حال حاضر شفاف ترین سامانه ای است که تمام اطلاعات واحدهای تولیدی درآن ثبت است.

نجاتی ادامه داد: هر چقدر به تولیدی‌ها ارز دولتی و یا معافیت داده ایم در این سیستم ثبت می‌شود.

وی با پیشنهاد واگذاری بخشی از اختیارات گمرک کل به استان‌ها، مطرح کرد: واحدهای تولیدی‌ای وجود دارند که مواد اولیه آن‌ها در گمرک مانده است و امکان ترخیص ندارند و پیشنهاد می‌کنم که گمرک کل موارد حساس را به عهده استان‌ها قرار دهد تا کمکی برای واحدهای تولیدی باشد.

وی با ابراز این مطلب که پاسخ مناسبی از بانک مرکزی در خصوص اطلاعات واردکنندگان کالا با ارز دولتی دریافت نکرده ایم ادامه داد : بهترین اطلاعات لازم در خصوص میزان نیاز مواد اولیه و. ماشین آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی در استان موجود است و مشکلی در پرداخت ارز مورد نیاز واحدها نخواهیم داشت .

وی اظهار داشت : سال گذشته یک میلیارد و 400 میلیون دلار صرف واردات ماشین الات و تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی استان شد که بدون نیاز به تشریفات زائد و طولانی بانک مرکزی در سامانه نیما ، میتوان این اطلاعات را از سامانه بهین یاب استخراج و ارز واحدها را تخصیص داد