تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵:۲۱ شناسه خبر : ۱۰۷۲۳۶۱

سکوت مسئولان درقبال آلایندگی خطرناک؛

تهدید سلامت مردم روستای کجوار با مواد شیمیایی پالایشگاه و پتروشیمی تبریز

جمعی از اهالی کجوار تبریز از بی‌توجهی مسئولان به سلامت اهالی این منطقه انتقاد کردند و زندگی در کجوار را با وضعیت موجود غیرممکن خواندند.

به گزارش تبریز بیدار ، جمعی از اهالی منطقه‌ی جدیدالالحاق «کجوار» به تبریز با ارسال پیامی به یکی از  پایگاه های خبری نوشته‌اند: "در این روزهای داغ تابستان تبریز، نسیم خنک شبانگاهی موهبتی است روح‌افزا و فرح‌بخش، بعد از ساعت‌ها عرق ریختن و گرمازدگی روان آدمی زنده و دل آدمی خنک می‌شود، حتماً شما نیز از نسیم لذت می‌برید اما کودکان ما از این نعمت محرومند و از این بادهای شبانگاهی غیر از سردرد و سوزش گلو نصیبی نمی‌برند، بادها بوی مواد شیمیایی پالایشگاه و پتروشیمی را با خود می‌آورند، ریه‌ها می‌سوزند و گلو خشک می‌شود، سردرد و حالت تهوع تا صبح همدم شبانه ما است، شکایت کجا بریم؟ به که گلایه کنیم؟ دست‌مان از همه جا کوتاه و صدایمان در سینه خاموش است.

روستای کجوار که در حاشیه شهر تبریزقرار دارد و جدیدا با تصویب شورای عالی شهرسازی جزو  کلانشهر تبریز به شمار می آید، چند سالی است با مشکلات ناشی از آلاینده های کارخانجات دست و پنجه نرم می کند. آلودگی های ناشی از  پایایشگاه و پتروشیمی تبریز، به طور مستقیم سلامتی مردم این منطقه را تهدید می کند. 

سال گذشته با افزایش اعتراضات مردمی نسبت به این مسئله, اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی،  به کارخانجات آلاینده تذکر داد که  استانداردهای لازم را رعایت کنند تا از میزان آلاینده ها کاسته شود.

همچنین مردم کجوار سال گذشته در مقابل پتروشیمی تبریز دست به تجمع زدند که  شهرتی فر فرماندار وقت، با دعوت مردم به آرامش، قول مساعد و کمک های لازم را داد تا این مشکل حل شود.

خرداد سال گذشته  نیز مدیر عامل شرکت پالایش نفت در مراسم کاشت  2 هزار نهال در منطقه کجوار به استاندارد سازی پتروشیمی تبریز تاکید کرده و گفته بود: پالایشگاه تبریز با استانداردسازی و تولید  بنزین با کیفیت توانسته است میزان آلودگی های منطقه را کاهش داده و  بهداشت زیست محیطی را افزایش دهد.حال باید دید  مسئولین ذی ربط برای حل مشکل چندین ساله مردم کجوار چه تدابیری می اندیشند


نظرات

احمد
GB

متاسفانه مشکل یک دو تا نیست و عدم کاردانی مدیران در هر سمت و هر اداره ای باعث مشکلات امروزی شده است. در بحث اقتصاد، بحران آب، آلودگی، ترافیک، فساد اقتصادی و... همه اینها برمیگرده به این موضوع که مدیران ما بی سواد هستند و بس... باید همه مدیران و مدیران میانی و مدیران اجرایی تخصص های روز دنیا را یاد بگیرند.