تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : علم و فناوری , چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۸:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۷۲۳۶۶

فرانسوی ها برای رصد ماه گرفتگی به تبريز می آيند

عضو هيات علمي دانشکده فيزيک دانشگاه تبريز گفت:6 دانشمند فرانسو ی در کنار دانشمندان ايراني برای رصد اين اتفاق نادر به تبريز می آيند.

به گزارش تبریز بیدار ، علی عجب‌شیری‌زاده اظهار داشت: باتوجه به اینکه تبریز بهترین نقطه برای مشاهده طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن 21  است 6 دانشمند فرانسوی در کنار دانشمندان ایرانی برای رصد این اتفاق نادر به تبریز می‌آیند.

وی افزود: برای استقرار این گروه و تجهیزاتشان 8 محل نصب تلسکوب در رصد خانه طوسی تبریز مشخص و آماده شده است.

عجب‌شیری‌زاده تاکید کرد: در این رصد قرمز شدن رنگ ماه در زمان خسوف که یکی از سووال برانگیزترین اتفاقات دنیا در حوزه علم نجوم می باشد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: در ماه گرفتگی 5 مرداد اتفاق نادر دیگری نیز روی خواهد داد و آن قرار گرفتن سیاره مریخ در نزدیک‌ترین موقعیت نسبت به زمین خواهد بود که این روی داد طی 25 سال آینده بار دیگر اتفاق خواهد افتاد.

همکار علمی پژوهشکده فیزیک کاربردی دانشگاه تبریز تاکید کرد: علاوه بر بررسی‌هایی که از سطح زمین درباره طولانی‌ترین خسوف قرن صورت خواهد گرفت ماهوارهای ناسا نیز این رخ داد را از آسمان رصد خواهند کرد که پس از اتمام این رخ داد در صورت لزوم تبادل افکار درباره نتایج حاصل از رصد دانشمندان در تبریز با ناسا نیز صورت خواهد گرفت.

لازم به ذکر است  روز پنجم مرداد ماه امسال مصادف با 27 جولای 2018، طولانی ترین ماه گرفتگی یا خسوف قرن بیست و یکم رخ خواهد داد به گفته محققان، این ماه گرفتگی به مدت 1 ساعت و 43 دقیقه اتفاق می‌افتد و در طول این خسوف طولانی، ماه از مرکز سایه زمین می‌گذرد.

ماه گرفتگی کامل زمانی رخ می‌دهد که کل ماه وارد سایه کل زمین می‌شود و این بار این رویداد نجومی زیبا و جذاب، بسیار خاص‌تر از همیشه خواهد بود.

ماه گرفتگی 5 مرداد 1397 که به مدت 1 ساعت و 43 دقیقه طول می‌کشد در بیشتر کشورهای دنیا نیز قابل مشاهده است گفته شده که تنها ساکنان آمریکا نمی‌توانند این اتفاق نادر را رویت کنند، ولی ساکنان اروپا، آفریقا، آسیا، استرالیا و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی از تماشای این رویداد دیدنی لذت خواهند برد.

منبع:فارس

نظرات

IR

تبریز2018 به ثمر نشست.