تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۹:۵۱ شناسه خبر : ۱۰۷۲۳۷۳

فقر تعادل در بازار میوه؛

قیمت های نجومی در پناه دخالت نا به جای مدیریتی!

بدون تردید اصلی ترین دخالت و تاثیری که دولت در بازار می تواند داشته باشد، علاوه بر سیاست پولی و مالی، کنترل و کمک برای به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا و راهنمایی تولید کننده ها است که ظاهرا هیچ یک اتفاق نافتاده و حالا در بازار، مازاد سیر و سیب زمینی است و از طرفی قیمت خیار حتی به 8 هزار تومان هم می رسد.

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛ 


شاید این روزها شغل هایی همچون میوه فروشی را باید در ردیف مشاغل سخت و زیان آور نام برد البته اگر طرف اهل دل باشد.

مغازه میوه فروشی کوچکی سر کوچه امان داریم که صاحب مغازه اش مرد میان سال با ایمانیست که حلال حرام سرش می شود و ما این چند سال معمولا خریدهایمان را از همان مغازه کوچک می کنیم. چند مدتی می شود که قفسه های میوه داخل و جلو مغازه اش خالیست و تنها به فروختن سبزیجات و سیفی جات و یکی دو نوع میوه درجه چندم بسنده می کند. دلیلش هم این است که ناامیدی مردم را نمی تواند تحمل کند و وقتی می بیند که مردی توان اجابت خواسته فرزندش را ندارد ناراحت می شود. همین موضوع باعث شده تا چند مدتی از فروشگاه بزرگتر داخل بازارچه محلمان خرید کنم.


دیروز برای خرید میوه به فروشگاه رفتم، مردی را دیدم که عددی گیلاس می خرید. پیش از این شاید خرید عددی میوه هایی همچون موز و گلابی و به و یا میوه های بزرگتر را دیده بودم اما خریدن عددی و به تعداد میوه ای همچون گیلاس برایم خیلی عجیب بود. مرد جوان به خاطر پافشاری بچه کوچکش برای خرید گیلاس لاجرم چند عددی گیلاس گرفت که شاید به اندازه یک مشت هم نمیشد اما تعجب انگیز تر اینکه 4 هزار تومان پول همین مقدار گیلاس شد.


گیلاس ها آنچنان هم به قول اصطلاح میوه فروش ها، سلطنتی و درشت و مجلسی نبود ولی در کمال تعجب در این موقع فصل 40 هزار تومان قیمت هر کیلویش می شد.
قیمت بقیه میوه ها را هم پرسیدم، 15 هزار تومان، 20 هزار تومان، 27 هزار تومان و همینطور بگیر و برو بالا تر، قیمت همین خیار فکستنی که خیلی هایمان میوه حسابش نمی کنیم 6 هزار و 8 هزار تومان بود.
پیشنهاد می دهم من بعد خواستید به کسی توهین کنید خیار نگویید یک چیز جایگزین دیگر پیدا کنید چرا که خیار ارزشش بیشتر از این حرفاست.

بگذریم حالا نمی خواهم اینجا شبکه بازار راه بیاندازم و همه قیمت ها را اعلام کنم فقط خواستم عمق فاجعه را متوجه شوید.


نمی دانم چرا هندوانه در فصل غیر از زمان بار دهی قیمتش پایین تر از فصل خودش است. میوه تابستانی مثل خیار که حالا قیمتش شده 8 هزار تومان همین زمستان گذشته 3 هزار تومان بود.


حالا شاید این وسط یکی بیاید و بگوید که دلار بالا رفته و یا نمی دانم کامیون دار ها اعتصاب کرده اند و هزار و یک توجیه دیگر که صد البته هیچ یک هم قابل باور نیست. خیار و هندوانه که ربطی به دلار و ارز ندارد و از دزفول هم که نمی آید، همین آذربایجانمان تمامی میوه های تابستانی را در این وقت از سال دارد.


شاید تنها عدم نظارت و البته عدم مشاوره درست از سوی دولت به کشاورزان و باغ داران این شرایط را به وجود آورده است. در این گرانی میوه جات، سیر که سال گذشته 15 هزار تومان قیمتش شده بود حالا شده 2هزار تومن و سیب زمینی هم دست کشاور مانده.


بدون تردید اصلی ترین دخالت و تاثیری که دولت در بازار می تواند داشته باشد، علاوه بر سیاست پولی و مالی، کنترل و کمک برای به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا و راهنمایی تولید کننده ها است که ظاهرا هیچ یک اتفاق نافتاده و حالا در بازار، مازاد سیر و سیب زمینی است و از طرفی قیمت خیار حتی به 8 هزار تومان هم می رسد.


مطمئنا بخش اعظمی از مشکلاتی که برای اقتصاد و بازار کشور به وجود آمده ربطی به تحریم و دیگر مولفه های خارجی ندارد. سو مدیریت و عدم نظارت مناسب تحریم اصلی است که امروز کشور و مردم با آن مواجهند.

نظرات

سلیمی
IR

با این مدیریت بازار و نظارت های کج دار و مریض معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت استان انتظاری جز این نیست.آقایان بیشتر به فکر حفظ موقعیت خود هستند تا تامین رضایت مردم