تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۰:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۷۲۳۷۶

یادگرد سفر تاریخی؛

این سید خراسانی از تبریز است

روز 5 مرداد 72 در حافظه تاریخی بسیاری از شهروندان تبریزی به عنوان روزی شیرین و به یاد ماندنی ثبت شده است. بیست و پنج سال از آن روز می‌گذرد. در این بیست و پنج سال، تبریزی‌ها بارها و بارها رهبرشان را در استان‌های همجوار اردبیل و آذربایجان‌غربی و زنجان و حتی کردستان دیده اند و یاد سفر 5 مرداد 72 در خاطره‌هاشان زنده شده است

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مهدی نعلبندی


«استقبال امروز مردم تبریز از رهبر انقلاب، استقبال 12 بهمن 57 در  خیابان حافظ تهران را در خاطره‌ها زنده کرد». این اولین جمله‌ای بود که گوینده خبر ساعت 14 رادیو سراسری در آغاز خبرهای 5 مرداد 1372 بر زبان راند ؛ جمله‌ای که نشان از گرمی استقبال تبریزی‌ها از رهبرشان داشت. استقبالی که از بلوار فرودگاه تبریز آغاز شد و تا استادیوم تختی این شهر ادامه داشت. مسیری دور و دراز و پر از جمعیت و گل و گلاب و شوق و خاطره. و در نقطه پایانی این استقبال گرم بود که استادیوم تختی مملوّ جمعیت شد تا رهبر انقلاب از نسبت دیرینه‌اش با تبریز بگوید و از این که سال‌ها قبل از رهبری به تبریز آمده و سری به کوچه  قره‌باغی‌ها زده و خانه‌های اجدادش را دیده‌است: « خیابان محله‌سی ... قره‌باغلیلار کوچه‌سی ... من گئتدیم اورانی تاپدیم و بابالاریمین ائوین گؤردوم[1] ... ». #تک‌جمله‌های_ترکی میان فرمایشات رهبری انقلاب، برای انفجار احساسات مردم کافی بود تا جمعیت مشتاق داخل و خارج استادیوم یک صدا فریاد بزنند :

 آذربایجان جانباز خامنه ای دن آیریلماز

سفر رهبر معظم انقلاب به تبریز در چهارمین سال رهبری ایشان انجام گرفت. سفری که در گذر از دولت اول سازندگی به دولت دوم، جهشی جدی را بر ای آذربایجان شرقی به دنبال داشت. دیدارهای عمومی و خصوصی متعددی با اقشار مختلف مردم، هنرمندان، صنعتگران، روحانیت، دانشگاهیان و چهره‌های قرآنی انجام شد . در جلسه خصوصی دیدار با چهره‌های قرآنی بود که راهی نو پیش روی حافظ نوجوان تبریزی  وحید غفران‌نیا گشوده‌شد و همین نوجوان توانست الگویی برای هم سن و سالان خود شود و بشود نفر اول چندین مسابقه بین المللی در سال‌های بعد. در دیدار با شاعران بود که مرحوم  استاد عزیز دولت‌آبادی شعر زیبای خود را در بیان ابراز احساسات خود به رهبری انقلاب قرائت کرد و انگشتری ایشان را به یادگار گرفت. هدایت بخشی از بودجه‌های ملی درحمایت طرح‌های عمرانی و صنعتی استان مؤثر واقع شد و چهره شهرهای استان را دگرگون کرد و به صنعت و هنر و دانشگاه‌های این خطه جانی تازه داد.  میدان منجّم تبریز که یکی از کانون‌های بی نظیر استقبال تبریزی‌ها از رهبرشان بود به  میدان پنج مرداد تغییر نام داد و با زیرگذرهایی که بعدها به خود دید، یکی از نقاط شروع توسعه در تبریز دهه 70 شد.


روز 5 مرداد 72 در حافظه تاریخی بسیاری از شهروندان تبریزی به عنوان روزی شیرین و به یاد ماندنی ثبت شده است.  بیست و پنج سال از آن روز می‌گذرد. در این بیست و پنج سال، تبریزی‌ها بارها و بارها رهبرشان را در استان‌های همجوار اردبیل و آذربایجان‌غربی و زنجان و حتی کردستان دیده اند و یاد سفر 5 مرداد 72 در خاطره‌هاشان زنده شده است؛ سفری که نخستین سفر رهبری انقلاب به شمال غرب کشور در نوع خود بود و یکی از نخستین سفرهای بلند حضرت ایشان به استان‌های مختلف کشور.


سفر رهبری به آذربایجان در کنار تمامی ویژگی‌های سفرهای مشابه ایشان به نقاط مختلف کشور، یک ویژگی منحصر به فرد نیز دارد و آن این که سفر معظم‌له به تبریز، #سفر_به_زادگاه_اجدادی_است و دیدار با همشهریان. بی گمان سفر به شهر شهریار و صائب و خاقانی برای رهبری فرهیخته که ادبیات را دوست می دارد، شیرین خواهدبود و خاطره‌انگیز. نیک به یاد دارم که مرحوم #ائلمان_حبیب - که از شعرای مشهور جمهوری آذربایجان بود - در یکصدمین سال تولد شهریار و پس از دیدار با رهبری عزیز انقلاب می‌گفت: مناونوناینئللکتینه وورولدوم ! یعنی که شیفته روشنفکری و فرهیخته‌گی ایشان شده است. و می‌گفت چه ذوق زده شده‌بود وقتی ابیات حیدربابا را از زبان رهبر انقلاب شنیده بود. تبریز حق دارد به سفر هر ساله رهبری به خراسان غبطه خورد؛ چرا که این سید خراسانی، از تبریز است و منزل شیخ محمد خیابانی در کوچه قره‌باغی‌های تبریز، جایی جز خانه بخت خواهر حاج سید جواد خامنه‌ای نیست.


اکنون تبریز مشتاق دیدار یار است. کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست.