تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۷۲۳۹۵

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی؛

صدور 8 اخطار زیست محیطی به بیمارستان های آذربایجان شرقی/میزان تولید زباله های عفونی بیمارستانی در شهر تبریز شامل 5 هزار و 700 کیلوگرم است

عباس نژاد گفت:لازم است کلیه مطب های خصوصی، کلنیک ها و مراکز درمانی نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مدیریت پسماندهای تولیدی خود اقدام نمایند.

به گزارش تبریز بیدار ، حسن عباس نژاد از پایش وضعیت دفع پسماندهای عفونی بیمارستان های تبریز خبر داد.و گفت: 51 بیمارستان خصوصی و دولتی در سطح آذربایجان شرقی وجود دارد که از این تعداد 29 بیمارستان در کلان شهر تبریز قرار دارد.
 
عباس نژاد ادامه داد: تعداد کل مطب ها،آزمایشگاه و سایر مراکز پزشکی تبریز 5 هزار و 71 واحد است که از این تعداد 750 واحد دارای قرارداد با مراکز بی خطر سازی پسماند بخش خصوصی بوده و الزام ساماندهی بقیه مراکز تا آخر شهریور ماه به دانشگاه علوم پزشکی اعلام شده و لازم است کلیه مطب های خصوصی، کلنیک ها و مراکز درمانی نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مدیریت پسماندهای تولیدی خود اقدام نمایند.
این مقام مسئول افزود: میزان تولید زباله های بیمارستانی در شهر تبریز شامل 5 هزار و 700 کیلوگرم عفونی، 8 هزار و 345 کیلوگرم تیز و برنده، 13 هزار و 360 کیلوگرم زباله شبه خانگی است.
عباس نژاد گفت: با هماهنگی معاونت محترم پیشگیری دادگستری استان و دادستان محترم پیگیری های لازم در راستای ارتقا و به روز رسانی سیستم های بی خطرسازی زباله های عفونی و شیمیایی بیمارستان ها در دستور کار قرار دارد و جهت کنترل راندمان شیوه های مورد عمل سیستم های بی خطرسازی بیمارستان ها توسط آزمایشگاه این اداره کل نمونه برداری دوره ای انجام می گیرد.
وی افزود: همچنین کلیه مراکز بیمارستانی ملزم به ارایه گزارش ماهانه نتایج نمونه برداری توسط آزمایشگاه های معتمد حفاظت محیط زیست هستند و در صورت عدم ارائه خود اظهاری مطابق قوانین برخورد بعمل خواهد آمد.
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با ذکر اینکه نحوه مدیریت پسماندهای شیمیایی مراکز درمانی وبیمارستانی نیز مورد رصد و پایش قرار می گیرد، گفت: لازم است بر اساس قانون مدیریت پسماند نسبت به امحاء و بی خطر سازی زباله های شیمیایی نیز اقدام شود.
عباس نژاد ادامه داد: در حال حاضر با توجه به تعطیلی تنها مرکز امحاء پسماندهای شیمیایی در استان قزوین، مدیریت اینگونه پسماندها در سطح کشور با چالش مواجه گردیده و ضرورت دارد بر اساس آخرین دستورالعمل ها بصورت ایزوله نگهداری و نسبت به امحاء و بی خطر سازی آن با نظارت این اداره کل اقدام فوری شود.
وی افزود: ظرف سال97 در سه ماهه اول کلیه مراکز بیمارستانی شهر تبریز مورد پایش قرار گرفته است و در این خصوص به 5 واحد بیمارستانی اخطاریه صادر و با پیگیری های انجام شده در سه بیمارستان منجر به اصلاح وضعیت مدیریت پسماندهای عفونی شده است.
عباس نژاد افزود: در سه ماهه دوم نیز پایش و بازدید سرزده توسط کارشناسان این اداره کل و دستگاه های نظارتی و دادگستری استان از بیمارستان های استان در حال انجام بوده و تاکنون 3 واحد بیمارستانی اخطاریه عدم مدیریت اصولی پسماندهای عفونی و تخطی از الزامات زیست محیطی دریافت کرده اند.
وی تاکید کرد: در صورت عدم اصلاح مدیریت پسماندهای عفونی، بیمارستان های متخلف به مراجع قضایی معرفی گردیده و سایر اقدامات قانونی نیز به انجام می رسد.