تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۷۲۴۴۰

اتفاقی مبارک در تبریز؛

استقبال تبریز از پوشاک ایرانی با وجود بارش اجناس ترکیه

صنعت نساجی و پوشاک از ریسندگی تا رنگرزی گرفته تا تولید پارچه و دوخت لباس زنجیره ای را تشکیل می دهد که افزایش کیفیت محصولات آن در گرو توجه به رفع مشکلات از نخستین حلقه یعنی ریسندگی تا آخرین حلقه یعنی دوخت و عرضه پوشاک است.

به گزارش تبریز بیدار ، خرید کالای ایرانی و حمایت از تولید داخل در شرایط اقتصادی که کشور ما در آن به سر می برد یک امر کاملا عقلانی است که مقام معظم رهبری بارها بر روی آن تاکید کرده اند که متاسفانه مورد غفلت واقع شده است  و ما شاهد جولان کالاهای وارداتی در بازارهای داخلی هستیم در حالی که کالاهای مشابه داخلی مورد استقبال خریداران قرار نمی گیرد و کشور با مشکلاتی همچون بیکاری مواجه می گردد. نکته جالب تر آنکه این روزها حتی بسیاری از تولیدات داخلی با نام و نشان کالاهای خارجی در بازار عرضه شده و برخلاف بسیاری از کشورهای جهان که تولید داخلی مایه مباهات است ولی  برای تولید کننده و فروشنده داخلی، جنس ایرانی مایه مباهات نیست. واقعیت آن است که چه بخواهیم و چه نخواهیم گرایش به سمت مصرف کالاهای خارجی در کشور ما وجود دارد و آثار و عوارض سوء آن در همه جنبه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور قابل مشاهده است.


به منظور تحقق شعار پراهمیت سال، حمایت از کالای ایرانی در گرو ارتقا کیفی آن است و اهمیت این امر در بخش پوشاک با توجه به حجم بالای کالای قاچاق و رقبای قدرتمندی که در همسایگی ایران قرار دارند دوچندان می شود.

Image titleصنعت نساجی و پوشاک از ریسندگی تا رنگرزی گرفته تا تولید پارچه و دوخت لباس زنجیره ای را تشکیل می دهد که افزایش کیفیت محصولات آن در گرو توجه به رفع مشکلات از نخستین حلقه یعنی ریسندگی تا آخرین حلقه یعنی دوخت و عرضه پوشاک است. 


فروشگاه عفاف و حجاب تبریز یکی از معدود فروشگاههایی است که در راستای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف اقدام به فروش کالاهای کاملا ایرانی کرده است پوشاکی هم متناسب با فرهنگ اسلامی جامعه است و هم با فروش پوشاک کاملا ایرانی، گامی در جهت حمایت از تولید داخلی و ایرانی برداشته است.

جنس ایرانی با بهترین کیفیت و کم ترین قیمت ارائه می شود


مسئول فروشگاه حجاب و عفاف در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تبریز بیدار در این خصوص اظهار داشت: تمامی محصولات در فروشگاه عفاف حجاب تبریز کاملا ایرانی است. سعی کرده ایم بنا به فرموده رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، جنس های ایرانی را به بهترین کیفیت و کم ترین قیمت در اختیار عموم مردم قرار دهیم. ما فعالیت خود را از اسفند 93 آغاز کردیم. شکر خدا حدود95 درصد از مشتریان ما  دائمی هستند چراکه کیفیت جنس نسبت به قیمت مناسب است و استقبال خوبی هم می شود. خرید های ما از شهر های تبریز تهران و قم هستند.


وی درباره استقبال مردم از این فروشگاه گفت: تقریبا نصف مشتریان ما از مردم عادی هستند و اظهار رضایت از اجناس خریداری شده را عامل بازگشت دوباره به این فروشگاه عنوان می کنند. هدف اولیه فروشگاه ما عفاف و حجاب است به همین خاطر بیشتر بر روی مانتوهای اسلامی تمرکز کرده ایم مانتو های اسلامی به گونه ای است که هر خانمی می تواند با استفاده از آن حجاب خود را به طور کامل برقرار کند. انواع مقنه و روسری و چادر هم از دیگر اجناس فروشگاه حجاب و عفاف  است.  حتی بافت پارچه های  فروشگاه ما نیز، طراحی و تولید تبریز است.

Image title


خانم های تبریزی سلیقه خاص خودشان را دارند
وی با اشاره به تاثیرکیفیت پوشاک داخلی در خرید مردم اظهار کرد:  در مبحث خرید، بحث سلیقه مطرح است به خصوص خانم های تبریزی که سلیقه خاص خودشان را دارند، در وهله دوم کیفیت کالای مورد نظر نیز مطرح است. کیفیت اجناس نیز به مرور زمان و بعد از استفاده مشخص می شود. ولی در اصل  کیفیت کالا مهمترین دلیل خرید است. کیفیت اجناس ایرانی بهتر و بالاتر از پوشاک ترکیه یا دیگر کشور های خارجی است.

وی ادامه داد: اکثر مشتریان  وقتی در فروشگاه ما حاضر می شوند تاکید دارند که تولید داخل باشد. در حال حاضر با توجه به وضعیت حاکم بر بازار،  رکود اقتصادی، خوشبختانه تاثیر چندانی بر فروش اجناس فروشگاه حجاب و عفاف  نداشته .به دو دلیل ایرانی بودن و کیفیت بالا، فروش کاهش نیافته ،همچنین قیمت اجناس فروشگاه ما نیز نسبت به بازار پایین تر و ارزان تر است به همین خاطر با مشکل چندانی روبه رو نشده ایم.

پوشاک خارجی نسبت به ایرانی از تونع رنگ بیشتری برخوردار است

وی خاطر نشان کرد:  افزایش کیفیت و طراحی متناسب با فرهنگ ایرانی از جمله عواملی است که با تقویت آن می توان با پوشاک خارجی رقابت کرد. تنها انتقادی که به جنس داخلی و ایرانی وارد می شود این است که تولید کنندگان خارجی در لباس های خانگی  زنانه از رنگ های شاد و روشن استفاده می کنند در حالی که تولید کنندگان داخلی در تولید لباس های خانگی زنانه تنوع رنگ ندارند و از رنگ های تیره استفاده می کنند به همین خاطر گاها دیده می شود که بخاطر رنگ لباس ، اقبال به سمت اجناس خارجی است و باید تولید کنندگان ایرانی این ظرفیت و مسائل را درک کنند و عملی سازند. فروش اجناس در فروشگاه حجاب و عفاف تقریبا به قیمت خرید می باشد چراکه بحث ضرر مطرح نیست، اولویت ما بر مبنای عفاف و حجاب اسلامی است تا مشتریان به بهانه قیمت بالا به سمت و سوی کالای خارجی روانه نشوند.


 باید سیاست هایی را تنظیم و فرهنگی را در کشور نهادینه کرد که مردم به سمت کالای خارجی نروند و این اندیشه ای که از گذشته حکمفرما بوده مبنی بر این که جنس خارجی بهتر از کالای داخلی است، منسوخ شده و استفاده از این اجناس دیگر ارزش تلقی نشود.


باید کاری کرد که استفاده از کالای داخلی به عنوان هنجار مثبت تلقی شود تا از این مسیر با حمایت از تولیدات ملی خودمان به رشد و رونق تولید در کشور کمک کنیم. البته در این مسیر تولیدکنندگان ایرانی هم باید وضعیت مصرف جامعه را در نظر داشته باشند و با ارتقای تولیدات خود بتوانند طرفداران بیشتری جذب کند.