تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۵:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۷۲۴۵۴

معصومه ابتکار در تبریز؛

توجه به بحث محیط زیست در نمازجمعه تبریز،بسیار ارزشمند است/ رشد مصرف مواد مخدر بین زنان

ابتکار توجه و تذکر به بحث محیط زیست در خطبه های نمازجمعه را کاری بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: سبک زندگی کنونی مردم ایران به محیط زیست لطمه های بسیاری وارد میکند

به گزارش تبریز بیدار ، معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده  در سفر به آذربایجان شرقی  با بیان اینکه حرکت در مسیر سبک زندگی ایرانی، اسلامی و آشنایی با مهارت‌های ارتباطی؛ نیاز امروز خانواده‌هاست، گفت: نقش بانوان ایرانی در پیاده سازی و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی و اصلاح الگوی مصرف بسیار قابل توجه هست به طوریکه در شرایط تحریم آنها میتوانند خانواده ها را به سمت تقویت اقتصاد ملی و هویت ایرانی هدایت کنند.

وی افزود: با تغییر سبک زندگی ایرانی و اسلامی و حمایت از کالای ایرانی که بخش اعظمی از آن مربوط به صنایع دستی و فعالیت های خانم ها است، از این طریق می توان به اقتصاد و معیشت خانواده و زنان کمک های در خور توجهی داشت.

ابتکار توجه و تذکر به بحث محیط زیست در خطبه های نمازجمعه را کاری بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: سبک زندگی کنونی مردم ایران به محیط زیست لطمه های بسیاری وارد میکند که با تغییر آن به سبک زندگی ایرانی اسلامی میتوان آسیب ها را به حداقل ممکن کاهش داد.
معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در ادامه به اشاره به برنامه های دولت در حوزه زنان و خانواده گفت: به سبب ارتقا و توان افزایی بانوان، طرح ارتقا تاب آوری اجتماعی به صورت خاص در آذربایجان شرقی با آموزش های تسهیلگران این معاونت در جهت کاهش آسیب های اجتماعی به اجرا گذاشته شده است.

ابتکار افزود: در این طرح به بانوان ایرانی چگونگی برخورد با موضوعاتی همچون اعتیاد آموزش داده میشود

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده توضیح داد: ۲۳۰ میلیارد تومان بیمه برای زنان سرپرست خانواده در دولت پیش‌بینی شده همچنین طرح‌هایی از قبیل آموزش زنان در مصرف آب، دریاچه ارومیه و حفاظت از منابع آبی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه بخش عمده جامعه تحصیلات دانشگاهی دارند و ۲۷ درصد زنان را نیز شامل می‌شود، ادامه داد: طرح دیگری برای اشتغال زنان روستایی مدنظر قرار گرفته است که محوریت روستاها هستند.

ابتکار، تشکیل شورای فقهی حقوقی را یادآور شد و گفت: هدف اصلی ایجاد تحکیم بین اعضای خانواده است و در این شورا نیازها و آسیب‌ها شناسایی شده و با حمایت بزرگان مسیر برای حل این مشکلات تسهیل می‌شود.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده از رشد مصرف مواد مخدر بین زنان خبر داد و گفت: این امر بسیار نگران کننده است و باید تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.

ابتکار با تاکید بر این‌که بازماندگی از تحصیل آسیب‌های جدی برای دختران به وجود می‌آورد، گفت: این موضوع در دستور کار دولت است و نیازمند برنامه‌ریزی خاصی در این زمینه هستیم تا این مشکل به حداقل برسد، البته ممکن است برخی پسران هم درگیر بازماندگی از تحصیل به دلیل نبود امکانات باشند.

وی با اشاره به راه‌اندازی مدرسه‌ای در یکی از مناطق حاشیه‌ای زاهدان برای کودکان بازمانده از تحصیل، یادآور شد: این مدرسه الگوی موفقی از مشارکت بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی در حوزه کودکان بازمانده از تحصیل بوده و امید است این الگو را در نقاط مورد نیاز آذربایجان‌شرقی هم پیاده کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به ظرفیت‌های عظیم آذربایجان‌شرقی در حوزه صنایع دستی، گفت: بانوان در این حوزه هم می‌توانند نقش‌آفرین باشند.
وی با اشاره به اینکه خواستار معرفی بیشتر ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) در تبلیغات محیطی شده‌ایم، گفت‌: در تلاشیم تا در سال‌جاری نیز در حدتوان از اورژانس اجتماعی حمایت کنیم، چرا که موثرترین روش مداخله است.
وی به اهمیت اجرای طرح "تاب آوری زنان" نیز اشاره کرد و گفت: این طرح در ایجاد توانمندی درونی و خودباوری در زنان بسیار تاثیرگذار است که دور اول آن در مناطق آسیب‌پذیر اجرا شد.