تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : ورزشی , پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۹:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۲۴۵۶

دور باطل انحلال سازمان ورزش شهرداری؛

مسئله ورزشی که نمی خواهند به روش ورزشی حل بشود

ورود شهرداری تبریز به مسئله تیم داری حرفه ای از اول هم اشتباه بود و حالا هم انحلال تیم ها اشتباه است. واگذاری تیم های شهرداری به بخش خصوصی می تواند بهترین راهکار برای خروج از شرایط فعلی باشد.

سرویس ورزشی تبریزبیدار؛حمید شیرازی

انحلال سازمان ورزش شهرداری تبریز این روزها تبدیل به مسئله اول شهر و مسئله اول ورزش استان توسط خود مسئولین شده است

یکی از انحلال حمایت می کند و آن یکی مخالف انحلال است، یکی نامه سرگشاده می نویسد و آن یکی سوگ نامه تنظیم می کند و آن طرف جوابیه می دهند و طرف دیگر همه چیز را از بیخ تکذیب می کند.
ساده بگویم، بر این باورم که نه تیم داری حرفه ای شهرداری امری فقط ورزشی بود و نه انحلال آنها و از همه مهم تر گریبان چاک کردن های امروز هم ورزشی نیست. مدتهاست که مسئولین ما عادت کرده اند تا موضوعی پیش بیاید از آب گل آلود آن برای خود ماهیگیری کنند.

تیم های مختلف شهرداری تبریز به واسطه هزینه کردهای زیاد در این سالها توانسته در لیگ کشور عناوین قابل توجهی کسب کند اما حالا به نظر می رسد انحلال تیم ها به یک باره می تواند شرایط ورزش استان را دگرگون و به سمت رکود مقطعی ببرد.

از طرفی این هزینه کردهای میلیاردی برای تیم داری حرفه ای موجب شده تا شهرداری از وظیفه اصلی خود در قبال ورزش عمومی غفلت داشته باشد و مردم نتوانند عادلانه از این بودجه و امکاناتی که شهرداری موظف است برای مردم آماده کند، بهره مند شوند. اما به نظر می توان چاره های دیگری هم اندیشید.

انحلال چنین مدلی تیم های ورزشی شهرداری همانند این است که مثلا دانشگاهی رفته با بودجه خود و پول دانشجویانش در یک خیابان نامربوط به مسیر دانشگاه پل و میدان و ... احداث کرده و حالا که دانشجویان و رسانه ها انتقاد کرده اند حکم به تخریبش داده، یعنی اشتباه دیگر برای جبران اشتباه اول و خسران در خسران.

اگر واقعا آنهایی که درد مردم دارند و میخواهند به خاطر مردم تیمهای ورزشی را منحل کنند و یا آنهایی که سنگ ورزش و ورزشکاران استان را به سینه میزنند تا به حال به گزینه دیگری اندیشیده اند که کم سر و صداتر و به اصطلاح جنجال آنچنانی در رسانه ها نداشته باشد؟

چرا مسئولین امر چه آنهایی که می خواهند اثبات کنند که اگر نباشند ورزش آذربایجان نابود می شوند و چه در مقابل آنهایی که می خواهند خود را فرشته نجات ورزش معرفی کنند و هر دو طرف تقریبا نتیجه و نیتهای یکسانی را ظاهرا دنبال می کنند، به مسئله واگذاری تیم های شهرداری تبریز توجه نمی کنند.

ورود شهرداری تبریز به مسئله تیم داری حرفه ای از اول هم اشتباه بود و حالا هم انحلال تیم ها اشتباه است. واگذاری تیم های شهرداری به بخش خصوصی می تواند بهترین راهکار برای خروج از شرایط فعلی باشد.

مسئله واگذاری تراکتورسازی تبریز و مسیری که سپاه عاشورا طی کرد می تواند یک نمونه روشن برای ورزش استان باشد. حالا که شهرداری در این امر به دنبال پول گرفتن هم نیست و تنها به دنبال هزینه نکردن برای تیمهاست انتقال و واگذاری تیم ها هم راحت تر می تواند انجام بگیرد.

هرچند با همه این تفاسیر، بعید می دانم که شهرداری و شورا در این مسیر قدم بردارند چرا که مجدد تکرار می کنم که این دعوا و سینه چاک کردن ها هیچ یک ورزشی نیست و درد ورزش و ورزشکاران تبریز و استان هم مسئله اصلی نیست