تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۲۴۵۹

در سه ماهه نخست سال؛

9 هزار نفر بدلیل نزاع به پزشکی قانونی آذربایجان شرقی مراجعه کردند

صمدی راد گفت: در طول سه ماهه اول امسال 9 هزارو587 نفر بدلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان آذربایجان شرقی مراجعه کردند

به گزارش تبریز بیدار ، در طول سه ماهه اول امسال 9 هزارو587 نفر بدلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان آذربایجان شرقی مراجعه کردند.

بهرام صمدی راد افزود: این رقم درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته 2.37 درصد افزایش داشته است.از این تعداد 2 هزار و 493 نفر زن و 7 هزار و 94 نفر مرد بودند

صمدی راد اظهار داشت: آمار مراجعه کنندگان مدعی نزاع در سال گذشته 35 هزار و 337 نفر بود که از این تعداد 9 هزار و 535 نفر زن و 25 هزار و 802 نفر مرد بودند.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: مراجعین نزاع در هنگام مراجعه به پزشکی قانونی باید به خاطر داشته باشند که، ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.لذا معاینه دقیق تر ضایعات نیازمند تمیزبودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناس پزشکی قانونی است.

وی افزود: دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است

وی خاطر نشان کرد: در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلنیکی هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است ، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.
صمدی راد یاد آور شد: در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده ، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.