تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : علم و فناوری , یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۰:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۵۱۷

پشت بام‌، فضای مغفول مانده در توسعه فضای سبز؛

طرح پشت بام سبز شهری در تبریز

مدیرعامل سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز، پشت بام‌ مجتمع‌های تجاری و مسکونی بزرگ را به عنوان یکی از بهترین فضاها جهت ایجاد فضای سبز عنوان کرده و گفت: در همین راستا طرحی در قالب پشت بام سبز شهری در مجموعه سازمان پارکهای تبریز در حال مطالعه است.

به گزارش تبریز بیدار ، علی مدبر با بیان این مطلب اظهار داشت: پشت بام‌های بزرگ و وسیع در جای جای شهر یکی از فضاهای مغفول مانده ما در حوزه فضای سبز به شمار می‌روند که باید جهت شکل گیری آنها برنامه ریزی کرد.

مدبر افزود: در گوشه گوشه تبریز ما ساختمان‌ها و مجتمع‌های مختلفی داریم که می‌توان در فضاهای بالای 500 متر از پشت بام آنها برای ایجاد فضای سبز استفاده کنیم.
وی یادآور شد: به طور مثال در چهارراه شهید بهشتی تبریز 10 هزار متر مربع ساختمان سازی داریم که پشت بام آنها به شکل خالی رها شده است.

مدیرعامل سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: در همین خصوص باید جلسات مشترکی بین سازمان پارکها، معاونت شهرسازی و معماری و سازمان نظام مهندسی برگزار شده و جزئیات اجرایی شدن این طرح بررسی گردد.
مدبر با اشاره به ضرورت این طرح، تصریح کرد: تبریز از لحاظ تراکم و بافت شهری در رتبه‌های نخست بین سایر کلانشهرها قرار دارد که همین موضوع ایجاد فضای سبز در پشت بام‌ها به خصوص در انبوه سازی‌ها، مجتمع‌های بزرگ و... ضروری می‌سازد.

وی اظهار داشت: با توجه به رشد عمودی شهرها در زندگی امروز و کمبود فضاهای شهری، امکان توسعه فضای سبز محدود می‌شود و در چنین شرایطی پشت بام‌ها فضایی برای این مورد هستند.


نظرات

مهدی
US

در هیچ جای دنیا این همه چمن کاری که در تبریز رایج است وجود ندارد... چمن کاری بیشترین آسیب به خاک و منابع آبی را به همراه دارد... در شرایطی که کشور در حالت بحران آب واقع شده باید چمن کاری ها و آب دادن به چمن های قبلی کلا ممنوع شود.