تبریزبیدار
دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۵۸۸

قفقاز جنوبی در رفت و آمد سیاستمداران؛

نگاهی به سفر آنگلا مرکل به جمهوری آذربایجان

آلمانی ها مایل هستند با حل و فصل صلح آمیز مناقشه قره باغ کوهستانی تهدید امنیت انتقال انرژی حوزه دریای خزر به اروپا برای همیشه خاتمه یابد

سرویس بین الملل تبریزبیدار؛

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مورخه 25 آگوست سالجاری میلادی (3 شهریور ماه) در طی یک هیئت سیاسی-تجاری به باکو سفر و با همتای آذری خویش دیدار کرد. البته وی قبل از سفر به باکو از کشورهای گرجستان و ارمنستان نیز دیدار کرده بود. صدر اعظم آلمان در دیدار با الهام علی یف تاکید کرد که این سفر تحرک جدید به روابط دو کشور خواهد بخشید.

وی از وجود ظرفیت های بزرگ در توسعه روابط اقتصادی آلمان و آذربایجان نیز سخن گفت. وی با اشاره به فعالیت بیش از ۱۵۰ شرکت آلمانی در آذربایجان، علاقمندی برلین برای توسعه روابط اقتصادی با این کشور را اعلام کرد. او مناقشه قره باغ کوهستانی را از مشکلات عمده منطقه قفقاز جنوبی عنوان و علاقمندی آلمان برای کمک به حل این مناقشه را اعلام کرد. صدراعظم آلمان همچنین آذربایجان را کشوری مهم از جهت تنوع بخشی به منابع تامین انرژی اتحادیه اروپا عنوان کرد و گفت آلمان می تواند شریک اقتصادی خوبی برای آذربایجان باشد.

آنگلا مرکل همچنین در نشست خبری که پس از دیدار با الهام علی یف برگزار شد؛ مذاکرات انجام گرفته در باکو را ثمر بخش خواند و گفت در این سفر درباره روابط دو جانبه، مناسبات آذربایجان با اتحادیه اروپا ، قرار گرفتن این کشور در یک منطقه ژئو استراتژیک و داشتن مرز مشترک با ایران و روسیه و نیز روابط تنگاتنگ با ترکیه تبادل نظر شد. رئیس جمهوری آذربایجان، نیز سفر صدر اعظم آلمان به این کشور را بسیار مهم خواند و ابراز امیدواری کرد مناسبات دو کشور پس از این سفر بیش از پیش توسعه یابد. الهام علی یف، به همراه صدراعظم آلمان در دیدار با جمعی از کارآفرینان وسرمایه گذاران دو کشور گفت شرکت های آلمانی تا به حال بیش از یک میلیارد دلار در طرح های اقتصادی آذربایجان سرمایه گذاری کرده اند. وی، از فعالیت شرکت های آلمانی در آذربایجان ابراز رضایت کرد و گفت آذربایجان از کشورهای صادر کننده نفت و گاز می باشد ولی هدف عمده این کشور توسعه حوزه های غیر نفتی اقتصاد می باشد و شرکت های آلمانی می توانند در این زمینه به ما کمک کنند.

درست است که سفر صدراعظم آلمان به سه کشور حوزه قفقاز جنوبی یعنی گرجستان، ارمنستان و آذربایجان برنامه ریزی شده بود ولی سفر وی به باکو از اهمیت زیادی برای دولتمردان آلمانی برخوردار بود، این اهمیت به حدی بود که حتی ممانعت دولت آذربایجان از ورود آلبرت وایلر یکی از نمایندگان مجلس ملی آلمان به باکو نتوانست سفر آنگلا مرکل به آذربایجان را تحت الشعاع قرار دهد. سفر صدراعظم آلمان به دو کشور گرجستان و ارمنستان که در تب و تاب پیوستن به اتحادیه اروپا بی قرار شده اند از قرار معلوم چندان دستاورد ملموسی نداشته است. غیر از اختصاص مبلغ ۱۹۹ میلیون یورویی به گرجستان برای توسعه بخش خدمات و سخنان بی پرده آنگلا مرکل مبنی بر عدم عضویت گرجستان در ناتو و همکاری با روسیه به دلیل تامین منافع ملی در ایروان از این خبرها هم نبود. و تنها تعارفات دیپلماتیک متعارفی که بین سیاستمداران ارمنی و هیئت آلمانی رد و بدل شد نشان از بی اهمیتی جایگاه ارمنستان برای آلمان و اروپا در قفقاز جنوبی داشت.کما اینکه غیر از توصیه های پوتین مبنی بر رعایت صلح میان آذربایجان و ارمنستان و حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ هیچ نشانه ملموسی از گسترش همکاری های ایروان و برلین در آینده مشاهده نشد.

Image titleاما در جریان سفر آنگلا مرکل به باکو شرکت یونیپر آلمان برای بهبود بهره وری انرژی در آذربایجان با شرکت سوکار یک قرارداد امضاء کرد. شرکت یونیپر آلمان یکی از مشتریان گاز آذربایجان است که قرار است سالانه یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون متر مکعب گاز دریافت کند. این شرکت گاز خریداری شده را در ایتالیا به برق تبدیل کرده، به فروش می رساند. شرکت وام دهنده هرمس آلمان هم وام ۳۰ میلیون یورویی برای آذربایجان اختصاص داد. اما سومین روز سفر آن چنانکه از قبل نیز انتظار می رفت مهمترین روز سفر کاری هیئت آلمانی به قفقاز جنوبی بود. جائیکه ثروتمندترین کشور این منطقه یعنی آذربایجان با اجرای پروژه های عظیم انرژی تنها کشوری خواهد بود که می تواند در دایره توجه برلین برای تامین بخشی از انرژی مورد نیاز صنایع پیشروی آلمان باشد. آلمان به دنبال تنوع بخشی به منابع گازی خود می باشد و در این راستا در کنار روسیه آذربایجان می تواند بخشی از گاز مورد نیاز آلمان را تامین کند. بنابراین مهمترین محور مذاکرات مقامات آلمان و آذربایجان مذاکره در مورد پروژه انرژی دهلیز جنوبی آذربایجان جهت انتقال گاز آذربایجان به اروپا بود. این قضیه برای مقامات آلمان چنان اهمیت داشت که علی رغم توصیه های سازمان های حقوق بشری آذری و بین المللی موضوع نقض حقوق بشر در محور مذاکرات طرف های آلمانی و آذری قرار نگرفت. از سوی دیگر، آنگلا مرکل در باکو اعلام کرد که برلین آماده کمک به حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی است.


وی تاکید کرد که مناقشه قره‌ باغ کوهستانی معضلی برای منطقه است. صدراعظم آلمان پیشنهاد میانجی‌گری و حل و فصل مناقشه قره‌ باغ کوهستانی در پای میز مذاکره را در دیدار با مسئولان ارمنستان هم مطرح کرد. صدراعظم آلمان از ارمنستان و آذربایجان خواسته است تا برای درگیری ‌های قره باغ کوهستانی یک راه‌ حل صلح‌آمیز پیدا کنند. آلمان از اعضای گروه مینسک سازمان همکاری و امنیت اروپا جهت حل و فصل صلح آمیز مناقشه قره باغ کوهستانی نیست و به نظر نمی رسد قصد داشته باشد در منطقه قفقاز جنوبی نفوذ پیدا کند چرا که منافع روسیه در این منطقه آنچنان گسترده است که آلمان توان رقابت با روسیه در منطقه قفقاز جنوبی را ندارد. آلمانی ها مایل هستند با حل و فصل صلح آمیز مناقشه قره باغ کوهستانی تهدید امنیت انتقال انرژی حوزه دریای خزر به اروپا برای همیشه خاتمه یابد. در کل سفر آنگلا مرکل به باکو برای هر دو کشور آذربایجان و آلمان دستاوردهای اقتصادی مثبتی به همراه داشت. آذری ها می توانند در کنار آمریکایی ها از حمایت های مالی و سیاسی آلمانی ها از پروژه های انرژی خویش بهره برده و پای سرمایه گذاران آلمانی را بیش از بیش به آذربایجان باز کنند.

نویسنده: علی حیدری منور

نظرات

علی
IR

سلام ممنون از مطالبتون و سبک گزارشتون . اما یه نکته می خواستم بگم اونم اینکه با وجود اینکه رهبر معظم انقلاب از کلمه ترک و اذربایجانی برای مردم اذربایجان استفاده می کنند شما چه اصراری برای استفاده از کلمه اذری دارید