تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۱۵:۲۴ شناسه خبر : ۱۰۷۲۵۹۰

جدال زر و زور؛

گزینه های تکراری برای مدیریت تکراری در تبریز

تبریز و شورای شهرش مدیریت چندین باره هر دو چهره شاخص را به خود دیده، مدیریت هایی که با انتقادات جدی در نوع مدیریت و نگرش و نوع نگاه به موضوعات مختلف به خصوص مقوله عدالت اجتماعی، توضیع ثروت و حاشیه نشینی و نظارت و شفافیت مالی شورا و شهرداری مواجه بوده است.

سرویس شهری تبریزبیدار؛

برای سومین هفته متوالی انتخابات هیئت رئیسه و رئیس شورای شهر تبریز به جایی نرسید و بار دیگر به جلسه بعدی موکول شد.

اکبرنژاد که پس از ریاست شورای دوم شهرتبریز یک بار دیگر سال گذشته توانست به صندلی ریاست تکیه زند، اکنون یکی از گزینه های جدی برای تصدی مجدد این پست مهم در مدیریت شهری است.

میز ریاست شورا یک گزینه تکراری و همیشگی هم دارد. شهرام دبیری که برای سومین دور متوالی توانسته رای اول را در انتخابات کسب کند، همیشه جز گزینه های اصلی برای این جایگاه بوده که البته چندین سال متناوبا این مسئولیت را عهده دار بوده است.


بی تردید امسال هم رقابت اصلی بین اکبرنژاد که به واسطه پشتیبانی لیست امید و البته همراهی و همسویی دولتمردان استانی لابی سیاسی قدرتمندی با تمامی انتقادات دارد و شهرام دبیری، گزینه همیشگی که به واسطه سرمایه گزاری در تیم های ورزشی در گذشته و احداث بیمارستان در تبریز و حوزه های دیگر چهره شناخته شده شهر است خواهد بود.
اما تبریز و شورای شهرش مدیریت چندین باره هر دو چهره شاخص را به خود دیده، مدیریت هایی که با انتقادات جدی در نوع مدیریت و نگرش و نوع نگاه به موضوعات مختلف به خصوص مقوله عدالت اجتماعی، توضیع ثروت و حاشیه نشینی و نظارت و شفافیت مالی شورا و شهرداری مواجه بوده است.


هرچند اتفاقات مثبتی هم در این سالها در تبریز افتاده اما هنوز هم که هنوز است مردم اتفاقات تلخی که در ماجرای فساد در شورا و شهرداری تبریز در دوره قبل اتفاق افتاده را فراموش نکرده اند.
از طرفی در این چند سال گذشته بی عدالتی در توزیع بودجه و ثروت و همچنین توزیع خدمات شهری شدت و فاصله بیشتری گرفته است.


پروژه ای جزئی در پایین شهر و مناطق کم برخوردار با سرعت چند برابر و زمان و فرصت یک دهمی با سطحی گسترده تر در مناطق برخوردار انجام می پذیرد و همچنان توزیع مناسب و عادلانه ثروت و امکانات در مناطق مختلف به عنوان یک موضوع چالش برانگیز شناخته می شود.
بعد از اظهار نظرهای جنجالی که از جلسات شورای شهر دوم تبریز در مورد حاشیه شهر و حاشیه نشین ها و چگونگی متوقف کردن ارایه خدمات شهری برای مبارزه کردن با مقوله رشد حاشیه نشینی به بیرون درز پیدا کرد، حالا هم تصمیماتی نه عینا، بلکه در همین راستا و نگرش ها بعضا اتخاذ می شود.


یک ماه است که انتخاب رئیس و هیئت رئیسه به موضوع اصلی شورای شهر تبریز بدل شده. انتخابی که با روند موجود در صورت انتخاب هر یک از دو طرف رقابت، تفاوت زیادی به حال مردم نخواهد داشت و تنها جریان های داخل شهرداری و شورا هستند که برایشان انتخاب شدن نفرات متفاوت مهم و تاثیرگزار است.
بارها مدیرت شهری تبریز در این سالها نوع مدیریت گزینه های فعلی مطرح را آزموده است و آزموده را مجددا آزمودن خطا خواهد بود!


باید پرسید چرا جریان لیستی امید و جریان مقابل برای حل مشکلات موجود به دنبال گزینه های دیگری نمی روند؟
این موضوع در فوتبال یک اتفاق کلیشه ای و تکراری است که حتی اگر سرمربی بزرگ هم نتیجه نگیرد برای وارد کردن شوک به تیم تغییرش می دهند.


حالا هم به نظر ریاست شورای شهر تبریز به یک شوک اساسی برای بیرون آمدن از شرایط فعلی نیاز دارد. شوکی که در آن نظارت برای اجرایی شدن قانون و عملکرد شهرداری در اولویت قرار بگیرد و عدالت اجتماعی و شهری هم جایگاه خود را پیدا کند.

شوکی که برای تحققش باید لابی ها و نگاه سیاسی را کنار گذاشت و تنها به فکر توانمندی مدیریتی نفرات در حوزه شهری و تخصص های لازم بود.