تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۴:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۷۲۶۵۱

دختر شربت فروش تبریزی که با یک عکس مشهور شد؛

کودکی که همت بلندی دارد/ سو استفاده های ادامه دار از عواطف مردم

شهریار اسدالهی، روحانی جوان تبریزی، فردی بود که به سراغ دختر شربت فروش رفته و به همراه یک زن خیر با پی گیری خانواده اش را پیدا کرده و حالا هم برای حل مشکلاتشان دست به کارهایی زده اند.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

چندی پیش تصویری از دختر بچه ای با لباس مدرسه درفضای مجازی منتشر شد که در حال فروش شربت روی پل عابر پیاده ای در تبریز است. این تصویر برای اولین بار توسط یکی از رسانه های محلی منتشر شد اما خیلی زود در شبکه های اجتماعی دست به دست شد.
تصویری دردناک که در آن دختر بچه ای 7، 8 ساله با لباس مدرسه روی پله های پل عابر نشسته و شربت می فروشد. مردم خیلی زود به این تصویر واکنش نشان دادند و و با انتشار و پست تصویر دختربچه مظلوم با او همدردی کردند.

Image title


عده ای دیگر با پست کردن تصویر اما به سیاستهای غلط دولتمردان تاختند و مسئولین را برای توجه به محرومین دعوت کردند. اما در این بین عده ای هم بودند که داستان سرایی برای زندگی دختر بچه و در ادامه مشخص کردن شماره حسابهایی برای خانواده او پول جمع آوری کردند.


پی گیر ماجرای دختربچه مظلوم تبریزی شدیم، به پلی که این دختربچه در آنجا دست فروشی می کرده رفتیم. بعد از پرس و جوی چند ساعته متوجه شدیم که یک روحانی جوان پیگیر کار او شده و حالا مدتیست که دیگر دختر بچه در آن جا شربت فروشی نمی کند.


شهریار اسدالهی، روحانی جوان تبریزی، فردی بود که به سراغ دختر شربت فروش رفته و به همراه یک زن خیر با پی گیری خانواده اش را پیدا کرده و حالا هم برای حل مشکلاتشان دست به کارهایی زده اند.
اسدالهی در این رابطه گفت: اولین بار که عکس او را در کانال یکی از سایتهای خبری دیدم و پس از پیگیری ها متوجه شدم که این دختر در پل نزدیک راهنمایی تبریز دست فروشی می کند، به سراغش رفتیم و جویای خانواده اش شدیم و توانستیم با خانواده اش ارتباط بگیریم.
اسدالهی ادامه داد: نام این دختر خوش قلب سحر است و برخلاف آنچه که در فضای مجازی منتشر شده او پدر و مادر دارد ولی پدرش به دلیل حادثه ای که در هنگام کارگری برایش پیش آمده اکنون خانه نشین است و قادر به کار کردن نیست و مادرض هم مشکل جسمی دارد و همین مسئله باعث شده تا سحر به سراغ کسب در آمد حلال برود.

Image title


این روحانی خیر تبریزی در رابطه با وضعیت سحر گفت : با پیگیری هایی که انجام دادیم حالا دیگر سحر در آن محل شربت فروشی نمی کند و تعدادی از خیرین برای کمک به این خانواده پیشقدم شده اند.
وی افزود: متاسفانه برخی اشخاص با انتشار تصویر دختر بچه در شبکه های اجتماعی و دادن شماره حساب در حال جمع آوری کمک هزینه برای این خانواده هستند که متاسفانه تا به حال کمکی برای این خانواده نشده است.
وی ادامه داد: نمی دانم در حالی که افراد اطلاعی از خانواده سحر ندارند و و او را بی پدر معرفی می کنند، از چه طریقی می خواهند به او کمک کنند.

اسداللهی گفت: با هماهنگی که با دوستان شد، بنده یک حساب خود را برای این خانواده اختصاص دادم و قرار شد کمک های مردمی برای سحر و خانواده اش به این حساب واریز شود و ما هم مایحتاج خانواده را از این راه تامین و در اختیارشان قرار دهیم و گزارشی هم از مبالغ جمع آوری شده و هزینه کرد های صورت گرفته ارائه شود.

Image title


وی در مورد برخوردهای مختلفی که با کودکان کار می شود گفت: برخی افراد که با این دختر بچه و یا کودکان اینچنین برخورد می کنند، در برابر خرید مختصرمبالغ نقدی بعضا چند هزار تومانی برایشان پرداخت می کنند. باید توجه داشته باشیم که کودکی که در مرحله رشد و تربیت نوجوانی و کودکی است را با ترحم خود بدآموز نکنیم.


وی افزود: کودکانی که با عزت نفس دنبال کسب روزی حلال با زحمت و رنج می روند را نباید گدا بار بیاوریم. به هر حال کمک کردن راه و روش خود را دارد و باید از مسیر خودش وارد شویم.
اسدالهی در پایان گفت: مورد آخری که مردم باید توجه داشته باشند، سو استفاده کننده ها هستند. برخی ها از حس همنوع دوستی ایرانیان و خوش قلبی آنها سو استفاده می کنند و به بهانه جمع آوری کمک برای خودشان دکانی باز می کنند. مردم کمک های خود را از مسیر مطمئن پرداخت کنند.

Image title


Image title


سحر اولین دختر کار و کودک دست فروش نیست و شاید آخرینش هم نخواهد بود و یا بهتر بگوییم این آخرین باری نیست که نیاز به کمک مردمی باشد، اما باید توجه داشت که با رفتار مناسب و کمک رسانی از مسیر های مطمئن برای حل مشکلات قدم برداریم.


شاید هنوز هم که هنوز است مردم حسابهای مشکوک و غیر شفافی که سلبریتی ها در ایام زلزله کرمانشاه برای جمع آوری کمک مردمی ایجاد کرده بودند را فراموش نکرده اند.