تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۳۱:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۲۶۸۴

تبریز بیدار گزارش می دهد؛

چرا دیدار سه گانه ایران، روسیه و ترکیه پر اهمیت بود/ بلوک بندی جدید اقتصادی جهان که از ایران کلید خورد

محوریت سه گانه ایران، روسیه و ترکیه با همراه کردن سایر کشورهای جهان به نوعی سعی دارند خود دلار را تحریم کنند و تحریم دلار یعنی پایان سلطه اقتصادی آمریکا بر جهان.

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

روز گذشته روحانی، پوتین و اردوغان در ایران با یکدیگر دیدار کردند، دیداری که به نظر متفاوت تر از نشستهای گذشته بوده و در مورد مسائل مهمتری نسبت به ماجرای سوریه در آن گفت و گو شده است.
یکی دو سال گذشته و بعد از روی کار آمد ترامپ در امریکا برخلاف آنچه که در ایام تبلیغات انتخاباتی شعار داده می شد، رئیس جمهور آمریکا جنگ علنی اقتصادی با برخی کشورها را آغاز کرد که ایران، روسیه و ترکیه در صدر لیست کشورهای مورد نظر آمریکا قرار گرفتند.
هرچند سیاست اوباما بیشتر مقابله چراغ خاموش و حرکت خزنده برای تضعیف ستونها و دیوارهای اقتصادی کشورهای مقابل بود اما ترامپ مثل جمهوری خواه های قبل و حتی شدید تر کاملا عریان وارد میدان شد و تحریمهای اقتصادی را شدت بخشید.
افت ارزش پول کشورهایی مثل ایران و ترکیه در بازار جهانی یکی از اثرات موضع گیری ها و سیاستهای ترامپ طی ماههای گذشته بوده است. هرچند برکسی پوشیده نیست حداقل در مورد ایران افزایش قیمت ارز و کالاها ارتباط خیلی محدودی به بحث تحریم ها دارد اما هر حال بار روانی که از جنگ شروع شده اقتصادی به بازار ایران منتقل می شود اصلی ترین دلیل برای نواسانات در قیمتها است.
سال گذشته در دیدار پوتین و رهبر انقلاب بود که رهبری صراحتا موضوع حذف دلار از معادلات اقتصادی بین ایران و روسیه را مطرح کرد.

پول ملی در معاملات اقتصادی
"رهبر انقلاب اسلامی در آن دیدار، همکاری برای مقابله مشترک با تحریم های امریکا بر ضد ایران و روسیه را مفید خواندند و افزودند: بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم های امریکایی ها را با روشهایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه، بی‌اثر و امریکا را منزوی کنیم."
هرچند در آن برهه با توجه به این که قیمت ارز این چنین پر نوسان نبود، خیلی ها به خصوص لیبرالهای داخلی این جملات را بیشتر به عنوان یک تحدید برای آمریکایی ها قلمداد کردند که امکان عملی شدن ندارد اما در دیدار سه جانبه روز گذشته این موضوع کاربردی تر و عینی تر مجدد تکرار شد.

Image title


این بار که ایران و روسیه، ترکیه که از زیر ساخت های اقتصادی قابل توجهی هم برخوردار است را کنار خود می بینند، جدی تر از گذشته روی حذف دلار از معاملات بین طرفین بحث و نتیجه گیری کرده اند.
زمانی که سیاستمداران آمریکایی شروع به تحریم اقتصادی روسیه، ایران و ترکیه کردند، احتمالا هرگز تصور این را نمی کردند که ممکن است اعمال این تحریم ها عواقب جدی برای آمریکا داشته باشد. در حال حاضر هر روزه رسانه های روسی گزارش می دهند که وزارت دارایی روسیه در حال اجرای اقداماتی برای دلارزدایی از سیستم مالی بین المللی است و در کنار آن، ایران و ترکیه هم گان های جدی برای حذف دلار از معاملات خود برداشته اند.

سیاست های پترودلاری اقتصادی 


برای دهه های طولانی، تقریبا تمام نفت و گاز در سراسر جهان بوسیله دلار آمریکا خرید و فروش شده است که این سیستم پترودلاری خرید و فروش نفت مزایای فراوانی را برای اقتصاد آمریکا داشته است. در سال های اخیر، کشورهایی نظیر روسیه و چین به سمت تغییر از سیستم پترودلاری به یک سیستم جدید (با مشارکت ارزهای ملی) حرکت کرده اند.

کشور چین هم مدتهاست که آمادگی خود جهت کنار گذاشتن سیستم دلار از مبادلاتش را اعلام کرده است.
خبرگزاری شینهوای چین گزارش داده است که آمریکا برای دهه های طولانی از سلطه دلار بر سیستم مالی بین المللی و استفاده گسترده از آن به عنوان ذخیره ارزی منافع زیادی برده است و کشور چین خواستار ایجاد یک ذخیره ارز جهانی جدید برای جایگزینی به جای دلار است.
سیستم پترودلاری خرید و فروش نفت تقاضای زیادی برای دلار آمریکا در سراسر جهان ایجاد می کند. از آنجا که افراد برای تجارت با یکدیگر به دلار نیاز دارد، باعث شده تا یک اشتیاق جهانی بی پایان برای دلار ایجاد شود. بنابراین تقاضای بالای جهانی ارزش دلار را به طور مصنوعی بالا نگه داشته است.
این امر آمریکا را قادر به واردات تریلیون ها دلار محصولات فوق العاده ارزان قیمت از کشورهای دیگر کرده است. اگر کشورهای دیگر استفاده از دلار را برای تجارت با یکدیگر متوقف کنند، ارزش دلار به طرز چشمگیری کاهش می یابد و آمریکا مجبور است هزینه های زیادی را برای معاملات خود بپردازد.

Image title

پایان سلطه  دلار بر جهان


از آنجا که دلار آمریکا ارز غالب جهانی است، تقاضای کشور آمریکا نیز برای این ارز افزایش یافته است. آمریکا کشورهای مختلفی از قبیل عربستان سعودی را متقاعد کرده تا دلارهایشان را در اوراق بهادار آمریکا و بانک های آمریکایی سرمایه گذاری کنند و این امر سبب دسترسی آسان آمریکا به منابع دلاری مورد نیاز شده و کاهش نرخ بهره و مدیریت آن را در این کشور بدنبال دارد.
حال در صورتی که استفاده از دلار کنار گذاشته شود و سایر ارزها در مبادلات نفتی مورد استفاده قرار گیرند، کشور آمریکا جهت تأمین منابع دلاری خود از کشورهایی از قبیل عربستان دچار محدودیت خواهد شد و این مسئله مشکلات عظیمی را برای این کشور بوجود خواهد آورد.
حالا به نظر تحریم های آمریکا علیه کشورهای پرشماری همچون ایران و روسیه و ترکیه و کره و ... و فشار هایی که با استفاده از اهرم دلار بر قطبهای اقتصادی جهان همچون چین و ژاپن وارد می کند در آینده نه چندان دور علیه اقتصاد خود آمریکا به کار بسته خواهد شد. محوریت سه گانه ایران، روسیه و ترکیه با همراه کردن سایر کشورهای جهان به نوعی سعی دارند خود دلار را تحریم کنند و تحریم دلار یعنی پایان سلطه اقتصادی آمریکا بر جهان. همان مسئله ای که رهبری بارها به آن اشاره داشته اند.
طی روزها و ماههای پیش رو به نظر باید منتظر بلوک بندی جدید اقتصادی در جهان باشیم، بلوکی که یک طرف آن آمریکا و متحدان محدود و البته سودجویش هستند و طرف دیگر هم محوریت، ایران، روسیه و ترکیه و کشورهایی همچون کره شمالی و چین و ... خواهد بود.