تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۵۸:۰۷ شناسه خبر : ۱۰۷۲۷۰۵

حساسیت های پوستی؛

روش‌های نگهداری و مراقبت از پوست

شستشوی صورت یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌های نگهداری و مراقبت از پوست است که البته اگر به درستی انجام نشود می‌تواند آسیب زننده باشد و سبب بروز خشکی پوست، حساسیت‌های پوستی یا چرب ماندن پوست شود

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ دکتر رضاییان

شستشوی صورت یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌های نگهداری و مراقبت از پوست است که البته اگر به درستی انجام نشود می‌تواند آسیب زننده باشد و سبب بروز خشکی پوست، حساسیت‌های پوستی یا چرب ماندن پوست شود. هنگام شستشوی صورت با مواد شوینده دستی یا استفاده از محصولاتی نظیر برس‌های دستی یا برقی شستشوی صورت باید به نکاتی توجه داشت که در اینجا به طور اجمالی به مواردی چند از آن اشاره می‌کنیم:
اولین نکته‌ای که هنگام شستشوی صورت باید به آن دقت داشت انتخاب شوینده مناسب است. یک شوینده مناسب و متناسب با نوع پوست بدون آنکه به چربی طبیعی پوست آسیب برساند باقی مانده آلودگی و آرایش را از روی پوست برمی‌دارد. در کل شوینده خوب نباید به قدری ضعیف باشد که مجبور شوید برای پاک کردن آلودگی، صورت‌تان را چند بار بشویید. در عین حال نه آنقدر قوی باشد که پوست را خشک و شکننده کند.
 برس‌های شستشوی پوست به شرط اینکه در حد متعادل در هفته مصرف شود و بیش از حد هم زبر نباشد می‌تواند مفید و موثر واقع شود اما اگر برس زبر باشد یا به طور مرتب مصرف شود به طوری که سبب خشکی و قرمزی پوست شود می‌تواند آسیب زننده باشد.  اگر پوست صورت شما چرب است یا به طور مرتب از وسایل آرایش استفاده می‌کنید، شستن صورت یک یا دو بار در روز لازم است و می‌توانید از برس شستشوی مناسب هم هر از گاهی استفاده کنید اما اگر از منزل بیرون نمی‌روید و آرایش ندارید حتی شستشو با مواد شوینده هم لازم نیست و احتیاجی به برس هم ندارید. آب خالی کفایت می‌کند.


 در شستشوی صورت نکته مهم بعدی دمای آب است. دمای آب مورد استفاده نباید خیلی گرم یا سرد باشد. باور اشتباهی وجود دارد و آن اینکه آب گرم منافذ پوست را بازتر و آب سرد بسته‌تر نشان می‌دهد اما واقعیت این است که آب نباید سختی بالایی داشته باشد و دمای آن در حدی باشد که چربی اضافی روی پوست را بردارد. قاعدتا بهترین آب، آب ولرم است که در شستشوی پوست با برس هم باید به این نکته توجه داشت.
یکی دیگر از فواید این برس‌ها لایه‌برداری یا اسکراب است اما هفته‌ای نهایتا 2-3 بار برای پوست‌های معمولی و برای پوست‌های حساس 2-3 ماه یکبارکفایت می‌کند! زیرا لایه برداری قوی این برس‌ها می‌تواند آسیب زننده باشد. برس‌های شوینده را بیشتر باید بر حسب نوع پوستی که دارید انتخاب و استفاده کنید. این محصول واقعا برای پوست‌های حساس و نازک آسیب‌زاست.
- نکته مهم دیگر آبکشی پوست صورت بعد از شستشو با مواد شوینده است. گاهی در خط رویش مو یا خط ریش مقداری از مواد شوینده باقی می‌ماند که می‌تواند ایجاد حساسیت کند.
شوینده‌های پوست را که کنار بگذاریم برخی از موادی که در طول روز استفاده می‌کنیم مثل عطرها، مواد آرایشی و ترکیباتی نظیر پارابن‌ها می‌تواند زمانی که از برس شوینده پوست یا شوینده‌های قوی همزمان استفاده می‌کنید به پوست فوق‌العاده آسیب برساند.
در هنگام خشک کردن پوست از حوله‌های نرم استفاده کنید. حوله زبر می‌تواند آسیب زننده باشد. بعد از شستشو اگر پوست خشک و حساسی دارید از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید . فراموش نکنید مجبور نیستید از محصولات گران به این خیال که بهترند استفاده کنید. محصولی استاندارد را متناسب با پوستتان تهیه و مرتبا مصرف کنید.