تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲:۳۹ شناسه خبر : ۱۰۷۲۷۳۱

سعیدی؛

تبدیل فرصت به تهدید هنر مسئولان در صنعت گردشگری/کپی‌برداری از خارجی‌ها گردشگری ایران را به جایی نمی‌رساند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی فرصتی برای رونق گردشگری بود در حالیکه به تهدیدی برای این حوزه تبدیل شد، گفت: کپی‌برداری از شیوه سایر کشورها در حوزه گردشگری ایران، راه به جایی نمی‌برد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمداسماعیل سعیدیبا اشاره به نقش گردشگری در توسعه اقتصادی کشور، گفت: در حال حاضر اکثر اتاق‌های هتل‌های ایرانی خالی هستند گران بودن و عدم ارائه سرویس‌ها و خدمات مناسب باعث شده نه تنها گردشگر داخلی توانایی مالی مناسبی برای استفاده از این مراکز نداشته باشد بلکه گردشگران خارجی نیز رغبتی به اسکان در این هتل‌ها از خود نشان ندهند.

گردشگران خارجی اقامتگاه‌های بوم‌گردی را به هتل‌های 5 ستاره ترجیح می‌دهند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر، اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه گردشگران خارجی اقامتگاه‌های بوم‌گردی را به هتل‌های 5 ستاره ترجیح می‌دهند، اظهار کرد: تنها 30 درصد ظرفیت هتل‌های ایران تکمیل هستند این در حالی است که بایستی برای اسکان در مهمانپذیر درجه 3 از 6 ماه پیش اتاق رزرو کرد علت را باید در ارزان بودن اتاق‌ها و زندگی سنتی این مراکز اقامتی جستجو کرد.

وی بیان کرد: در صورتی که هتل‌ها تمایل دارند گردشگران بیشتری جذب کنند باید خدمات و پکیج‌های متنوعی در اختیار گردشگران قرار دهند.

هتل‌های لوکس ایران نمی‌تواند ادعایی نسبت به هتل‌های کشورهای پیشرفته داشته باشد

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: اگرچه کشور ما از نظر داشتن هتل‌های لوکس نمی‌تواند ادعایی نسبت به هتل‌های کشورهای پیشرفته داشته باشد اما افراد بسیاری هستند که تمایل دارند با سبک زندگی اصیل و سنتی، آداب و رسوم، غذاهای محلی و تمدن‌های کهن ما آشنا شوند لذا می‌توان از این فرصت و با توسعه بوم‌گردی‌های گردشگران زیادی جذب کرد.

گردشگر واقعی در جستجوی کشف مکان‌های دیدنی، بکر و ناشناخته دنیاست؛ برای این افراد آشنا شدن با آداب و رسوم محلی، خوردن غذاهای متنوع و بازدید از روستاهایی که تمدن و فرهنگ‌های کهن خود را حفظ کرده‌اند، مورد توجه است و روستاهای ایران نیز یکی از بهترین مکان‌ها برای این مقصد است
به زعم وی گردشگر واقعی در جستجوی کشف مکان‌های دیدنی، بکر و ناشناخته دنیاست؛ برای این افراد آشنا شدن با آداب و رسوم محلی، خوردن غذاهای متنوع و بازدید از روستاهایی که تمدن و فرهنگ‌های کهن خود را حفظ کرده‌اند، مورد توجه است و روستاهای ایران نیز یکی از بهترین مکان‌ها برای این مقصد است.

توسعه بوم‌گردی باعث جذب گردشگر خارجی و رونق سفرهای داخلی می‌شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: توسعه بوم‌گردی نه تنها می‌تواند باعث جذب گردشگر خارجی شود بلکه به توسعه سفرهای داخلی نیز کمک می‌کند چراکه مسلما اقامت در بوم‌گردی‌ها نسبت به یک شب اقامت در هتل‌های لوکس هزینه کمتری دارد و مردم می‌توانند بدون دغدغه مالی از سفر لذت ببرند.

کپی‌برداری از شیوه سایر کشورها در حوزه گردشگری نمی‌تواند برای ما راهگشا باشد

عضو فراکسیون ولایی مجلس با بیان اینکه جذابیت‌ها و ظرفیت‌هایی در ایران وجود دارد که سایر کشورها از آن بی‌بهره اند، ادامه داد: متاسفانه این ظرفیت‌ها از دید مدیران پنهان مانده است؛ می‌توان با ایجاد و توسعه زیرساخت‌های بومی گردشگر بیشتری جذابیت کرد کپی‌برداری از شیوه سایر کشورها در حوزه رونق و توسعه گردشگری نمی‌تواند برای ما راهگشا باشد.

نوسانات ارزی به تهدیدی برای حوزه گردشگری تبدیل شد

سعیدی عنوان کرد: در ماه‌های اخیر نوسانات و نابسامانی‌های ارزی تاثیرات نامطلوبی بر صنعت گردشگری کشور داشته است این درحالی است که کاهش ارزش پول ملی می‌توانست فرصتی برای رونق و توسعه گردشگری باشد؛ متاسفانه نوسانات ارزی به تهدیدی برای حوزه گردشگری تبدیل شد در این ماه‌ها بسیاری از گردشگران پس از ورود به کشور نتوانستند ارز خود را به ریال تبدیل کنند در نتیجه توانایی پرداخت هزینه‌های خود را نداشتند.

کاهش ارزش پول ملی فروش تولیدکنندگان صنایع دستی را افزایش داده است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: در نمایشگاه صنایع دستی و فرش تولیدکنندگان به دلیل کاهش ارزش پول ملی درآمدهای مناسبی کسب کردند در واقع مسئولان باید این کاهش را دروازه‌ای برای افزایش صادارت صنایع دستی و رونق گردشگری بدانند.