تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۶:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۲۷۳۴

توجه ویژه امام جمعه اردبیل به وضعیت عزاداران حسینی در جمهوری آذربایجان

شعار امسال حسینیان آذری "ولکم فیّ اسوة" است/ اجتماع بزرگ آذری های جهان در روز تاسوعا و عاشورا

سید حسن عاملی گفت: شعار امسال ما حسینیان آذری، شعار ماندگار حسین بن علی یعنی "ولکم فیّ اسوة" است؛ دنیا بداند الگوی ابدی و جاودانه آذری های جهان، حسین است و ما پا جای پای حسین خواهیم گذاشت.

به گزارش تبریز بیدار ،  آیت الله سید حسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه اردبیل اظهار داشت: شعار امسال ما حسینیان آذری، شعار ماندگار حسین بن علی یعنی "ولکم فیّ اسوة" است؛ من این شعار را برای تمام آذری های جهان اعلام می کنم، دنیا بداند الگوی ابدی و جاودانه آذری های جهان، حسین است و ما پا جای پای حسین خواهیم گذاشت.

وی افزود: حسین (ع) سه پیام مهم دارد؛ اول، لزوم رهبریت صالح. دوم، مبارزه با ظلم و استبداد تا آخرین قربانی و آخرین قطره خونو سوم و عدم پذیرش ذلت و زورگویی و عزیزماندن و لو تمام عزیزان از دست برود و فشار از حد بگذرد و کل دنیا بر علیه حسین باشند.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد:در کربلا فشار و جنایت هرچقدر بیشتر می شود، حسین و خطبه هایش حماسی تر می شود. حسین را در محاصره قرار دادند اما او از فتح و ظفر صحبت کرد و ذلیل نشد و فرمود بر مرگ من دست پیدا می کنید ولی هرگز بر از بین رفتن مجد و محو عزت من دست نخواهید یافت.

وی تصریح کرد:آذری های جهان در هرکجا هستند باید عزیز باشند و با عزت زندگی کنند و با عزت بمیرند و ذلت را به زندگی خود راه ندهند و عملا بگویند "هیهات منا الذلة".

وی اظهار داشت: در شعار های کربلا عزت موج می زند؛ در هیچ انقلابی همانند نهضت حسینی خبر از عزت مداری نیست. وقتی مرگ حل شد عزت و حماسه شکل می گیرد.

وی اظهار داشت:  حسین (ع) سه پیام مهم دارد:
 اول:  لزوم رهبریت صالح. 
دوم: مبارزه با ظلم و استبداد تا آخرین قربانی و آخرین قطره خون.
حضرت در این باره می گویند که من با طاغوت بیعت نکردم و شما هم باید با طاغوت بیعت نکنید. آذری های جهان نیز باید از این امر سیدالشهدا پیروی کرده و از بیعت با طاغوت بپرهیزند.
 سوم: عدم پذیرش ذلت و زورگویی و عزیزماندن و لو تمام عزیزان از دست برود و فشار از حد بگذرد و کل دنیا بر علیه حسین باشند. 

 زمامداران خود سر دنیا از این سه پیام به شدت می ترسند و لذا از حسین، نهضت حسینی، دستگاه حسین، عزاداری برای حسین و از حسینیه ها و اجتماعات حسینی می ترسند ما باید این سه پیام را به دنیا مخابره کنیم راه آن اجتماعات بزرگ است. روز تاسوعا و عاشورا تمام آذری های جهان اجتماعات بزرگ تشکیل دهند.

عاملی ادامه داد: عزاداری از شعائر است و ما شعیره پنهان نداریم اگر حاکم قلعه را ببندد و داخل قلعه نماز جمعه بخواند بعضی از فقها می گویند باطل است چون پنهان کاری با شعیره بودن نماز جمعه سازگار نیست خداوند از ما اجتماع می خواهد؛ حسین از ما اجتماع می خواهد؛ این اجتماع، اجتماع لبیک است. به هر سه پیام حسین لبیک می گوییم.