تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۰۴:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۷۳۶

حجت الاسلام شهریار اسدالهی در گفت و گو با تبریز بیدار مطرح کرد:

هیئتی بودن افتخار نیست بلکه باید حسینی باشیم/ خیلی ها به گناه کار بودن بخشی از مردم و مسئولین اعتقاد دارند اما از گفتنش می ترسند

اسدالهی گفت: این که گفته می شود گناه، منظور فقط بی عفت و بی حجابی نیست، آن فروشنده ای که گران فروشی می کند و آن بازاری که احتکار می کند و آن مسئولی که فرامین اسلامی را در مدیریتش به کل فراموش کرده و آن نماینده و یا عضو شورایی که از دل همین مردم بیرون آمده اما با لابی گری و زد و بند و معامله به ضرر همان مردم رای و نظر می دهد و قانون تصویب می کند، گناه کار است.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام شهریار اسدالهی در گفت و گو با خبرنگار تبریز بیدار با اشاره به پیام عاشورا و مکتب کربلا گفت: در مقتل خوانی و کتب معتبری که در مورد روز عاشورا و واقعه کربلا نوشته شده و علما و بزرگان دین در منابر مطرح کرده اند ، امام حسین از همان روز اولی که مسیر را به روی لشکرش بستند، امر به معروف و نهی از منکر می کند. باید گفت اصل پیام عاشورا همین مسئله امر به معروف یعنی دعوت به نیکی ها و نهی از منکر یعنی گوشزد کردن منکرات و گناه و جلو گیری از نشر آن است.

امامان مهربان ترین بودند امام همیشه مقابل منکرات ایستادند

وی افزود: متاسفانه ما بعضا به نام رحمت در دین و مهربانی امامان  و یا مدل روشنفکری که بعضی وقت ها بیش از اندازه به خود می گیریم، اصول و فروع دین را فراموش می کنیم. درست است، امامان مهربان ترین و رسول اکرم  رحمه للعالمین بودند ولی همواره در مقابل منکر هم ایستاند و هیچگاه عقب ننشستند و نهی از منکر و امر به معروف را به پا داشتند.


این روحانی جوان تبریزی در رابطه با اینکه برخی ها برای پیاده نشدن نهی از منکر بهانه تراشی می کنند گفت: این دلیل نمی شود که به خاطر این که مبارزه با منکری چون فراموش شده بقیه منکرات را رواج دهیم و نهیی صورت نگیرد. 


وی ادامه داد: من خودم به شدت مشتاقم که با مفسدان اقتصادی مبارزه شود ولی این درست نیست تا اعتراضی به وضعیت پوششش و یا عفت جامعه می شود، سریعا عده ای مطرح می کنند که به مفسدان اقتصادی اعتراض کنید نه حجاب و بقیه مسائل.

هشدار پیامبر به جامعه در مورد  پنج گناه و خصلت بد

اسدالهی بیان داشت: پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در حدیثی که طبرانی روایت کرده می فرمایند: ای گروه مهاجرین، پنج خصلت و صفت بد هست؛ اگر بدانها مبتلا شدید و این صفات در میان شما پدیدارگردید، پناه بر خدا از اینکه آنها را دریابید. مورد اول بی عفتی است. حضرت می فرمایند، هرگاه بی عفتی، در میان قومی آشکارگردد، بگونه ای که آن را علنی و آشکارا، انجام دهند، آنوقت بیماری‏هایی در میان آن قوم پدید می آید که در میان پیشینیان‏شان وجود نداشته است.
دوم خیانت در وزنه و پیمانه یا همان ترازو است. هر جماعتی که در پیمانه و وزنه، خیانت کند و آنها را کمتر از حد معمول بدهد، آن قوم و جماعت، به خشکسالی و سختی زندگی و پادشاه و حکمروای ستمکار، دچار می گردند.


وی اظهار داشت: قوم سوم کسانی هستند که زکاتشان را پرداخت نمی کنند. می فرماید هر قومی که زکات اموال خود را ندهند، دچارکم بارانی می شوند و اگر بخاطر حیوانات و دامهایشان نبود، اصلا بارانی برآنها نمی بارید،
چهارم آنهایی هستند که به دین و پیمانشان را می شکنند. هر قوم و جماعتی عهد و پیمان خدا و رسول وی را بشکند، خداوند دشمنی از غیرخودشان را، بر آنان مسلط می سازد، که بعضی از دارایی شان را نیز می گیرد.
پنجم آنهایی هستند که به کتاب و قانون خداوند پشت می کنند. می فرماید هر قومی که پیشوایان‏شان به کتاب خداوند عمل نکنند و کتاب خدا در میانشان حکم نکند، آن قوم به جنگ داخلی دچار می شوند. 


 اسدالهی گفت: دین اسلام دین کاملی است که هم به مسائل اخلاقی اهمیت می دهد و هم به موضوعات اقتصادی و عهد و پیمان و دیگر مسائل جامعه. حالا با توجه به این پنج خصلت و صفت بدی که پیامبر مردم و کل جامعه را به شدت از آنها نهی می کند، ببینیم جامعه ما کجای کار قرار گرفته است.

اعتراض مداح جوان تبریزی به گناه در جامعه به حق بود

این روحانی تبریزی اظهار داشت: در کنار این مسائل و منکرات  متاسفانه در جامعه ما تهمت و غیبت هم به یک مسئله عادی در بین بخشی از مردم بدل گشته، تا کسی می خواهد اعتراضی بکند شدیدا مورد حمله و تهمت از سوی عده ای خاص قرار می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به صحبتهای اخیر و شرایطی که برای مداح جوان تبریزی رقم خورد، گفت: اخیرا فیلمی از صحبتهای مداح جوان تبریزی که در بین اشعار و روضه اش در مورد پر گناهی در شهر مطرح می کند در فضای مجازی دست به دست می شود و متاسفانه شاهدیم برخی ها در اعتراض به صحبتهای او دهن به توهین و تهمت باز می کنند و بدتر اینکه عده ای هیئتی که بارها به وضعیت بد جامعه از باب عفت و حجاب و بی توجهی به فرامین اسلام در مورد معاملات و خرید و فروش اعتراض کرده اند حالا علیه صحبتهای این مداح جوان موضع گرفته اند.

گناه کاری فقط بی عفتی و بی حجابی نیست

وی افزود: باید گفت که بنده خودم البته با لفظ هیئتی موافق نیستم، هیئتی بودن افتخار نیست بلکه باید حسینی باشیم. امکان دارد اهل هیئت باشیم اما حسینی نباشیم. حسینی بودن یعنی تمام منش و رفتارمان همچون امام حسین باشد.

اسدالهی ادامه داد: این که گفته می شود گناه، منظور فقط بی عفتی و حجاب نیست، آن فروشنده ای که گران فروشی می کند و آن بازاری که احتکار می کند و آن مسئولی که فرامین اسلامی را در مدیریتش به کل فراموش کرده و آن نماینده و یا عضو شورایی که از دل همین مردم بیرون آمده اما با لابی گری و زد و بند و معامله به ضرر همان مردم رای و نظر می دهد و قانون تصویب می کند، بازگشت به حدیثی که عرض کردم گناه کار است.  حالا با در نظر گرفتن این موارد شاید خیلی ها هم نظر باشند که جامعه مان پر گناه است و دلیلی بر نگفتن آن نیست.

اسدالهی در پایان بیان داشت: تنها با بازگشت به فرامین اسلام در همه موضوعات  و در پیش گرفتن سیره ائمه است که رستگاری برای جامعه به دست خواهد آمد.