تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : علم و فناوری , شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۹:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۲۸۱۸

دانشگاه تبریز عزادار شد؛

استاد برجسته دانشگاه تبریز دارفانی را وداع گفت

عزیز جوانشیر استاد نمونه کشوری و چهره تاثیر گذار رشته مهندسی زراعت و اصلاح نباتات کشور و استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز دارفانی را وداع گفت.

به گزارش تبریز بیدار ،  عزیز جوانشیر روز جمعه (ششم مهر) به دلیل کهولت سن دارفانی را وداع گفت، مراسم وداع دانشگاهیان با آن مرحوم ساعت ۹:۳۰ روز شنبه (هفتم مهر) مقابل دانشکده کشاورزی برگزار شد.
آیین تشییع آن مرحوم، ساعت ۱۱ امروز در وادی رحمت و مراسم شام غریبان نیز ساعت۱۹:۳۰ الی ۲۱:۳۰ درمسجد جوادالائمه خیابان ولیعصر تبریز برگزار خواهد شد.

گفتنی است؛ دکتر عزیز جوانشیر، استاد تمام گروه آموزشی مهندسی زراعت و اصلاح نباتات دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز بوده و کسب عنوان استاد نمونه کشوری، کسب عنوان چهره تاثیر گذار رشته علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، کشف یک گونه جدید گیاهی برای اولین بار در دنیا از منطقه سبلان، مطالعه طرح گسترده جنگل‎های سبلان و ارائه گزارش سه جلدی از آن، مدیریت گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشکده، معاون دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز و عضو هیات مدیره و رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، چاپ بیش از ۱۰۰ مقاله در مجلات ISI و علمی پژوهشی، ارائه بیش از ۳۵ مقاله در همایش‎های داخلی و خارجی و تالیف و ترجمه چندین کتاب از جمله سوابق علمی و اجرایی وی است.

از سال 1350 تا کنون کتابهای ذیل را تألیف و ترجمه و ویرایش کرده و از سوی انتشارات : دانشگاه تبریز ؛ دانشگاه محقق اردبیلی ؛ دانشگاه فردوسی مشهد؛ دانشگاه زنجان ؛ نشر پیشتاز علم ، نشر مهد تمدن و ... به چاپ رسیده و برخی نیز تجدید چاپ شده اند:

حالات و مکانیسم بهاره کردن
جنگل
پوشش گیاهی زمین
اکولوژی در تولیدات گیاهی
مبانی آگروفارستری
فرومون های حشرات
آشنایی با روشهای آماری چند متغیره
اکولوژی شته ها
اکولوژی حشرات
تحول موجودات زنده
علف های هرز و مدیریت آنها
شناسایی علف های هرز
سوسک کلرادوی سیب زمینی
فیزیولوژی غلات
گیاهان صنعتی
راهنمای جامع ماهیان زینتی آب شیرین
درختان و درختچه های مناطق معتدله سردسیر
طراحی کاشت حرفه ای