تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۳۸:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۷۲۸۳۳

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

انتخاب اعضای کمیسیون فرهنگی در جلسه آتی/ جنگِ ریاست در صحن علنی/ اينجا شورای شهر کلانشهر تبریز است فلان چهارراه نيست

جلسه امروز شورای شهر تبریز با حضور اعضا شورا و شهین باهر شهردار تبریز صبح امروز برگزار شد

به گزارش تبریز بیدار ، 

هفتادو ششمین جلسه  شورای شهر تبریز   بعد از  3 هفته تعطیلی تعطیلات تابستانی شورا ،با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز در محل جلسات شورا آغاز به کار کرد تعیین  رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی  شورای شهر از جمله موضوعاتی بود که  وقت جلسه را هم چند دقیقه ای به تشنج کشید، جنگ ریاستی  دبیری و اکبر نژاد از جمله حاشیه های جلسه این هفته شورای شهر بود  افزایش 12 درصدی تعرفه سرویس مدارس هم از جمله مصوبات این هفته شورای شهر تبریز بود.حمایت از حیوانات خانگی و اعتراض بهشتی نسبت به عدم اجرا مصوبات شورا از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه امروز شورای شهر تبریز بود

معمولا  3 الی 5 نفر در کمیسیون فرهنگی ثبت نام می کنند این درحالی است که 9 نفر از 13 نفر اعضای شورا برای حضور در کمیسیون فرهنگی ثبت نام کرده بودند که شکور اکبر نژاد اسامی چند نفر از اعضا را که در بیش از دو کمیسیون عضو بودند را  حذف کرد علامحسین مسعودی ریحان از جمله حذف شدگان این لیست بود که نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

مسعودی ریحان گفت: قانون محدودیتی را برای عضو شدن در چند کمیسیون  قرار نداده است و مبنا توانایی و شایستگی افراد است،  من عضو  کمیسیون آموزش و فرهنگی مجلس بودم چطور امکان دارد که صلاحیت حضور در کمیسیون فرهنگی شورا را نداشته باشم؟ اگر فرد خاصی را می خواهید انتخاب کنید علنا به خودم بگویید.

حمایت از حیوانات خانگی زیر نظر معاونت خدمات شهری

ایجاد مدیریت واحد حمایت از حیوانات خانگی زیر نظر معاونت خدمات شهری شهرداری تبریز به تصویب اکثریت آرا اعضا شورای اسلامی شهر تبریز رسید.با بررسی مصوبات دو نامه ی 73 و 75 یکی از مصوبات این دو نامه بررسی نوع مدیریت حمایت از حیوانات خانگی بود که با بررسی های صورت گرفته توسط کمیسیون تطبیق این مدیریت نمیتواند بصورت مستقل شکل گرفته و باید تحت نظر معاونت خدمات شهری قرار گیرد.
مصوبه بعدی که مورد بررسی قرار گرفت گزارش تفکیک اطلاعات موضوعی تیم های قهرمانی شهرداری تبریز در خصوص تعداد تیم ها، نفرات و هزینه های این تیم ها به فرمانداری تبریز ارسال شود.
این مصوبه بدون رای گیری و با تاکید بر اولویت تصمیم وزارت کشور باقی ماند

بهشتی: مصوبات شورا در شهرداری اجرایی نمی شود/ دستور دهید اعضای شورا بدون گوشی به جلسه بیایند/ شهردارتبریز: اگر قصوری صورت گرفته برخورد می شود

محمدباقر بهشتی در سخنان میان دستور جلسه صبح امروز شورای شهر با بیان اینکه در بودجه مصوب شورا برخی تغییرات انجام یافته است گفت: در تبصره های متعدد تغییراتی در لایحه ای که به فرمانداری ارسال شده است وجود دارد. او اظهار داشت: بر اساس بررسی های انجام یافته یکسری موارد مصوب را شهرداری وارد لایحه بودجه نکرده است. بهشتی افزود: این مصوبات در صورتجلسه های شورا موجود است ولی در بودجه مصوب وجود ندارد.
این عضو شورای شهر در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تبصره هایی در لایحه بودجه به تصویب رسیده ولی شهرداری آنها را انجام نداده است گفت: به عنوان مثال شهرداری باید تمام قراردادهایش را در پورتال شهرداری قرار می داد که هنوز این کار انجاغم نشده است. بهشتی ادامه داد: شهرداری طبق مصوبه شورای شهر باید تا پایان شهریورماه ساختمان برای شورای شهر باید تهیه می کرد که این اتفاق رخ نداده است. بهشتی با اشاره به مصوبه شورای شهر در خصوص حمایت از سازمان های مردم نهاد اظهار داشت: شهرداری باید ساختمانی مناسب در اختیار سازمان های مردم نهاد قرار می داد که هنوز این کار را انجام نداده است.
او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عدم تشکیل کمیته های تخصصی در شهرداری گفت: پس از ماه ها پیگیری کمیته تخصیص ماهانه تشکیل می شود ولی کمیته آموزش پس از شش ماه یک جلسه داشته است.
او در پایان سخنانش گفت: مصوبات شورا باید اجرایی شود.
شهردار تبریز پس از سخنان بهشتی گفت: اگر قصوری از طرف مدیران شهرداری انجام گرفته با آنها برخورد خواهم کرد.

همچنین بهشتی در تذکری به رئیس شورا گفت: دستور بدهید اعضای شورای شهر، بدون گوشی به جلسات تشریف بیاورند تا در حین جلسه با خارج از شورا ارتباط نداشته باشند

انتخابات کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا اسلامی شهر تبریز به جلسه آتی موکول شد/ بررسی در جلسه ای غیر علنی

اعضا شورا پنجم پس از بحث و بررسی های بسیار و همچنین حساسیت و اهمیت موضوعات فرهنگی شهر، برای رسیدن به اجماع به دلیل کاندیداتوری 9 نفر از اعضا شورا در کمیسیون فرهنگی، این انتخابات به جلسات بعدی موکول شد.
در این جلسه نحوه ی انتخابات اعضا این کمیسیون و اولویت دهی به اعضایی که در کمیسیون های متعدد حضور ندارند موضوع بحث و اختلاف اعضا شورای پنجم اسلامی شهر تبریز بود.
پس از مخالفت برخی از اعضا شورای اسلامی شهر با این نظر، مقرر شد برای حفظ وحدت اعضا شورا و رسیدن به تصمیم عادلانه و مورد توافق تمامی اعضا در جلسه ای رسمی و غیر علنی انتخابات کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مورد بحث و بررسی اعضا شورای اسلامی شهر تبریز قرار گیرد

محرم محمد زاده: آیا اسم دو عاشیق یا خواننده آذربایجانی را می دانید؟/ قلیزاده: حضور در ویلاهای شخصی زیبنده اعضای شورا نیست

 محرم محمدزاده با انتقاد از اعضای ثبت نام کرده برای کمیسیون فرهنگی خطاب به اکبرنژاد عنوان کرد: من 20 سال در صدا و سیما کار کرده‌ام، فرهنگ و ادبیات آذربایجان را می‌شناسم اما شما بلدید اسم دو عاشیق، دو خواننده آذربایجان و دو کتاب شعر را بگویید؟ شما فیزیوتراپ هستید نه اهل فرهنگ.

وی ادامه داد: برای اینکه در کمیسیون فرهنگی عضو شوم از دیگر کمیسیون‌ها استعفا می‌دهم زیرا این حق من است، اگر ما هم مثل برخی‌ها از این موضوع خبر داشتیم در هیچ کمیسیونی عضو نمی‌شدیم تا عضو کمیسیون فرهنگی شویم.

شکوراکبرنژاد خطاب به محمدزاده:

شاید به اندازه شما اسم عاشیق یا خواننده ندانم ولی چیزهای دیگری می دانم که شما آنها را نمی دانید!

سونياانديش خطاب به محرم محمدزاده:
با طعنه و کنایه سخن نگویید، اينجا شورای شهر کلانشهر تبریز است فلان چهارراه نيست!(احتمالا اشاره وی به چهارراه گجیل است!)

فریدون بابایی اقدم نیز با اشاره به اینکه بهتر است در فضایی دوستانه این موضوع حل شود، گفت: زیبنده شهر ما نیست که برخی از اعضای شورا برای برخی کارها به ادارات مختلف بروند و دست به دامان مسئولین شهر شوند تا کارشان را در شورا به راه بیفتد.

فرج قلیزاده در واکنش به صحبت‌ها بابایی اقدم توضیح داد: برای وجهه شورا بد نیست که به نزد بزرگان شهر مانند استاندار و امام جمعه جهت مشورت بروند بلکه چیزی که بد است حضور در برخی ویلاهای شخصی است.

وی ادامه داد: اگر دوستان اصرار دارند از همین یک کمیسیون فرهنگی نیز کناره گیری می‌کنم تا آنها به اجماع برسند و اصراری برای حضور در این کمیسیون ندارم.

دبیری:در سال اول شورا گفتید من جانباز هستم بگذارید رئیس شوم و شما سال دوم رئیس شوید

در ادامه شکور اکبرنژاد در واکنش به برخی صحبت‌های مطرح شده تصریح کرد: ما مانند برخی‌ها نیستیم که توافق کنیم و بعدا به آن عمل نکنیم هر چیزی که قول و وعده داده‌ایم به آن عمل کردیم.

وی ادامه داد: آقای دبیری در جریان انتخاب شهردار از پشت به ما خنجر زد و به وعده‌اش عمل نکرد اما ما چیزی نگفتیم.

 دبیری نیز در واکنش به این صحبت‌ها گفت: از من نام برده شد و باید جواب آن را بدهم، شما گفتید وعده می‌دهید و به آن عمل می‌کنید در حالیکه در سال اول شورا گفتید من جانباز هستم بگذارید رئیس شوم و شما سال دوم رئیس شوید در حالی که به آن وعده عمل نکردید.