تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۰۰

قیمت مرغ پر کشید؛

۴۸ساعت تا وقوع فاجعه مرگ گله های مرغ گوشتی

نظارت تنها حلقه مفقوده بازار نابسامان مرغ در آذربایجان شرقی است که باید مسوولان مربوطه در این زمینه در اسرع وقت اقدامات فوری انجام دهند

به گزارش تبریز بیدار ، وابسته بودن صنعت مرغداری به نهاده‌های وارداتی یکی از چالش‌های اصلی این صنعت است،  نهاده‌ها و خوراک 70 درصد هزینه تمام شده تولید مرغ را شامل می‌شود و این در حالی است که بخش عمده‌ای از این نهاده‌ها از طریق واردات تامین می‌شود که به دلیل افزایش قیمت ارز قیمت این نهاده‌ها به شدت رشد کرده و بر قیمت تمام شده تولید مرغ اثر منفی گذاشته است.
 نبود ثبات در قیمت نهاده‌ها و خوراک تبدیل به معضلی برای مرغداران شده به گونه‌ای که امکان برنامه ریزی را از مرغداران سلب کرده و حتی در ماه‌های اخیر شاهد کاهش جوجه ریزی در واحدهای تولیدی بودیم.

 در کشورمان واحدهای تولید مرغ به صورت زنجیره با هم ارتباط ندارند و هر یک به صورت مستقل عمل می‌کنند، همین موضوع امکان ارائه برنامه صحیح تولیدی به واحدهای تولیدی را غیر ممکن کرده است و در نتیجه بعضا در زنجیره تولید، ناهماهنگی‌هایی رخ می‌دهد.

Image title به دلیل یکپارچه نبودن زنجیره تولید، واسطه‌ها در قیمت مرغ اثر منفی می‌گذارند، به گونه‌ای که بین قیمت تمام شده تولید مرغ و قیمت عرضه این محصول در خرده فروشی‌ها، تفاوتی حدود 4 هزار تومان وجود دارد که عامل اصلی این موضوع واسطه‌ها و دلال‌ها هستند.

از سویی دیگر عدم امکان صادرات مرغ را از دیگر مشکلات صنعت مرغداری است، در کشور  توان تولید 3 میلیون تن مرغ در کشور وجود دارد، در صورتی که میزان مصرف کشور حدود 2 میلیون تن است. این در حالی است که اگر امکان صادرات مرغ وجود داشته باشد، بخشی از ظرفیت تولید مرغ بلا استفاده نمی‌ماند و سرمایه‌ای که برای ایجاد واحدهای تولیدی صرف شده، فعال می‌شود.

۴۸ساعت تا وقوع فاجعه مرگ گله های مرغ گوشتی

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران  با اشاره به مشکل تامین نهاده های دامی در پی اعتصاب کامیونداران گفت: مدتی است مرغ ها در مرغداری ها به دلیل مشکل تامین نهاده های دامی گرسنه مانده اند. به مسئولان هشدار می دهیم در صورت عدم رفع این مشکل تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت آینده، با فاجعه مرگ گله های مرغ گوشتی رو به رو خواهیم شد.

 عرضه ذرت و سویا در بازار کاهش یافته است،  تخلیه و بارگیری این دو نهاده مهم و ضروری از بندرها تقریبا متوقف شده است.

 مسئولان وعده داده بودند در صورت عدم توافق با کامیونداران از امکانات خود برای حمل نهاده های ذرت و سویا استفاده می کنند، اما از اقدام موثر خبری نیست.
 قیمت هرکیلوگرم دان نیز در چند روز اخیر 30 تا 40 تومان افزایش داشته است، به علاوه کمبود نهاده های ضروری همراه با افزایش قیمت دان آماده، فشار اقتصادی بر مرغداران را مضاعف کرده است.

 برخی مرغداران به دلیل اتمام ذخایر خوراک به اجبار مرغ ها را زودتر از زمان مناسب راهی کشتارگاه می کنند که این امر زیان آن ها را به دنبال داشته است متوسط خرید هر کیلوگرم مرغ درب مرغداری 6500 تومان است
 نبود تعداد کافی وسایل حمل و نقل برای ارسال مرغ ها به بازارهای مصرف را نیز از دیگر مشکلات در حال حاضر مرغداران برشمرد.

Image title


یکی از مرغ داران آذربایجان شرقی با ارسال تصاویری از مرغ داری خود به  سایت خبری تبریزبیدار از عدم خرید مرغ های خود ابراز نگرانی کرده و گفته است در حدود 60 هزار مرغ در مرغ داری من موجود است و اگر روال بدین ترتیب ادامه یابد در چند روز اخیر شاهد تلف شدن مرغ های زنده خود خواهم شد

نظارت تنها حلقه مفقوده بازار نابسامان مرغ در آذربایجان شرقی است که باید مسوولان مربوطه در این زمینه در اسرع وقت اقدامات فوری انجام دهند

با این اوصاف این سؤال در میان افکار عمومی مطرح می‌شود که«چرا مسئولان باوجود اظهارات خود مبنی بر واردات گوشت قرمز و عرضه مناسب دام در میدان‌ها توان کنترل قیمت‌ها را ندارند؟