تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۶:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۰۶

مدیر کل تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی؛

44 پرونده از 64 پرونده کالاهای احتکاری رسیدگی شده است/ مردم نگران تهیه مایحتاج خود نباشند

یوزباشی گفت: نخواهیم گذاشت مردم در تهیه مایحتاج خود معطل بمانند واحد های تولیدی هم در تثبیت قیمت کالا ها همکاری های لازم را انجام دهند.

به گزارش تبریز بیدار ، سید احد یوزباشی مدیر کل تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی با اشاره به پرونده های  احتکار  در استان اظهار داشت: 64 پرونده در ارتباط با احتکار  تشکیل شده است که چیزی در حدود 44 پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی گفت: با توجه به اهمیت  تعیین تکلیف کالاهای احتکاری کشف شده در رسیدگی به این پرونده ها سعی شده نتیجه و رای این پرونده ها به صورت دستور موقت انجام شده است. به همین خاطر در تلاش هستیم  کلیه کالاهای مکشوفه را در اسرع وقت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم.

مدیر کل تعزیرات حکومتی افزود:  قانون گزار عناصری را برای شرایطاثبات احتکار قرار داده است که اتز جمله این شرایط این است که کالاهای مورد نظر جزء ضروریات و مایحتاج روزمره مردم باشد، نگهداری از کالا ها به صورت عمده اتفاق بیافتد و همچنین بدون اطلاع مراجع ذی ربط  نگهداری شوند.

وی اضافه کرد:  افرادی که تجارت سالم دارند و موارد برشمره در قانون را رعایت می کنند نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشند وارد کنندگانی هم که با مجور سازمان ها و نهاد های مورد نظر  اقدام به ورود کالا بکنند، در این صورت بحث احتکار  مطرح  نیست.

یوزباشی با اشاره به اینکه مردم نباید معطل مایحتاج خود باشند، خاطر نشان کرد: در حوزه مواد اولیه کارخانجات  در روند عادی شدن تجارت در اختیار مردم گذاشته می شود.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان با بیان اینکه میزان جریمه های اصناف و غیر اصناف در بحث احتکار متفاوت است تصریح کرد: میزان جریمه های کالاهای احتکاری در حوزه اصناف و غیر اصناف  متفاوت است، در حوزه اصناف میزان جریمه ها تا 70 درصد ارزش کالای احتکاری  محاسبه می شود و در حوزه های غیر اصنافی این میزان به 10 درصد  ارزش کالا اختصاص می یابد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: مردم  و شهروندان عزیز نیز باید در خرید مایحتاج عمومی خود دقت لازم را داشته باشند  چهار هزار تن برنج در انبار های ما موجود است و در صورت نیاز به بازار عرضه خواهد شد بنابراین مردم نباید در مورد لوازم ضروری خود نگرانی داشته باشند و با خرید بیش از حد کالا تعادل عرضه و تقاضا را برهم زنند زیرا در این صورت قیمت ها ثبات خود را از دست می دهند و برخی سودجویان نیز از این آب گل آلود ماهی می گیرند.

یوزباشی یاد آور شد: آذربایجان شرقی، در مبارزه با احتکار جزء استان های پیش رو بوده است، سازمان تعزیرات  بازار را رصد می کند و تهیه نیاز های مردم در اولویت کاری ماست. نخواهیم گذاشت مردم در تهیه مایحتاج خود  معطل بمانند  واحد های تولیدی هم در تثبیت قیمت کالا ها همکاری های لازم را انجام دهند.