تبریزبیدار
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۹:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۰۹

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

از کالاهای احتکاری چه خبر...

بازار هم این روز‌ها گرفتار تب خرید‌های هیجانی شده و برخی معدود از ترس بی تدبیری ها، سوء مدیریت‌ها و سلب اعتماد شروع به ذخیره کالا در منازل و انبار‌های خانگی کرده اند که به مراتب اثر منفی بیشتر از احتکار‌های معمول در اقتصاد دارد

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

هر روز خبر‌هایی از سوی مراجع نظارتی مبنی بر کشف انبار کالا‌های احتکار شده به گوش می‌رسد و در کنار آن، برخی مردم نیز از ترس گران‌تر شدن کالا‌ها و نایاب شدن آن، اقدام به خرید و انبار کردن کالا در خانه‌ها می‌کنند.

بازار هم این روز‌ها گرفتار تب خرید‌های هیجانی شده و برخی معدود از ترس بی تدبیری ها، سوء مدیریت‌ها و سلب اعتماد شروع به ذخیره کالا در منازل و انبار‌های خانگی کرده اند که به مراتب اثر منفی بیشتر از احتکار‌های معمول در اقتصاد دارد.

کارشناسان می‌گویند، کم بودن توزیع سبب شد نگرانی جامعه بیش از پیش شود و این رویه در برخی محصولات مانند پوشک بچه، لوازم خانگی، دستمال کاغذی و گوشت قرمز، روغن و رب گوجه فرنگی که رشد قیمت‌های عجیبی را به ثبت رسانده بود، بیشتر شد و موج جدیدی از خرید‌های خانگی را به دنبال داشت تا آنجا که برخی روزها، افراد با قفسه‌های خالی این محصولات در فروشگاه‌ها رو به رو می‌شدند، اما به تدریج تب و تاب این خرید نیز تا حد زیادی فروکش کرد. Image title

در جنگ اقتصادی امروز هم که دشمن در صدد است تا با فشار‌های مختلف مانند تحریم کشور را به سمت ضعیف شدن بکشاند، این احتکار خانگی هم نوعی بازی در زمین آنهاست.

محمد شریعتمداری در نامه‌ای به روسای سازمان‌های تعزیرات حکومتی و حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان؛ فهرست کالاهای مشمول طرح تشدید مبارزه با احتکار و اختفا را برای انجام اقدامات لازم ابلاغ کرد.

در اجرای مصوبات ستاد اقتصادی دولت به منظور کنترل بازار ، جلوگیری از نوسانات قیمت‌ها و پیشگیری از کمبودهای احتمالی ناشی از عدم عرضه کالاهای مشمول طرح تشدید مبارزه با احتکار و اختفا بدینوسیله کالاهای هدف طرح مذکور به شرح ذیل برای اقدام لازم ابلاغ می‌شود:

ـ غلات (گندم خوراکی، گندم دامی، جو و برنج سفید)

ـ کالاهای اساسی (روغن نباتی ساخته شده، روغن خام، شکر خام، شکر سفید، کره)

ـ مواد پروتئینی (گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم‌مرغ و شیر خشک صنعتی)

ـ نهاده‌ها (جوجه یکروزه، تخم مرغ نطفه‌دار، ذرت دامی، کنجاله سویا، سبوس گندم و دانه‌های روغنی شامل سویا، آفتابگردان، کلزا و کانولا)

ـ مواد اولیه تولید

ـ حبوبات

ـ لوازم خانگی (یخچال، یخچال فریزر، ماشین‌‌لباسشویی و تلویزیون تولید داخلی)

ـ لوازم یدکی و لاستیک سبک و سنگین

ـ کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه

ـ انواع پودر شوینده

ـ مصالح ساختمانی (محصولات فلزی پرمصرف و سیمان)

Image title

آذربایجان شرقی رتبه دوم کشور در احتکار کالا


استان آذربایجان شرقی و به خصوصی شهر تبریز از استان هایی است که بیشترین احتکار کالا در آن صورت گرفته است  گفته می شود آذربایجان شرقی رتبه دوم کشور در احتکار کالا را  داراست حال با این وضعیت لزوم مبارزه با احتکار و گرانفروشی بیش از پیش احساس می شود. کشف انبار برنج به وزن 6 هزار تن در تبریز یکی از موارد احتکاری است که توسط سازمان تعزیرات حکومتی و مراجع قضایی کشف و ضبط شده اند این مقدار برنج بنا به قول خدابخش استاندار آذربایجان شرقی مصرف 1 سال آذربایجان شرقی است . کشف انبار لوازم خانگی رب گوجه فرهنگی و میلگرد و مصالح ساختمانی از دیگر کشفیات در ماههای جاری است، 

مجید خدابخش ماه گذشته در جلسه ستاد تنظیم بازار استان گفت: بخش قابل توجهی از میلگرد، برنج، شکر و حبوبات که سیستم های نظارتی به عنوان احتکار تشخیص داده اند به صورت انبوه در سیستم توزیع استان پخش شده است.

اطلاع رسانی عمومی راه مقابله با جو روانی


با توجه به جو روانی به علت اخبار منتشر شده در خصوص احتکار ، ضروری است توزیع این کالا ها به صورت عمومی اطلاع رسانی شود.
وی با اشاره به دغدغه های انبارداران در خصوص احتمال احتکار تلقی شدن عملکرد آنها، گفت: ما این اطمینان را به همه فعالان اقتصادی می دهیم که دولت و تمامی سازمان های نظارتی در کنار این فعالان هستند و چرخه انبارداری در استان نباید دستخوش نوسانات شود.

احتکار بیش از هشت هزار خودرو در کارخانه ایران خودرو تبریز ازجمله خبر هایی بود که در چند هفته گذشته منتشر شد، کارخانجات تولیدی خودرو سیستم های ثبت نام خودرو خود را بسته بودند و تغییرات نرخ ارز  دست به دست هم داده تا باعث شد قیمت خودرو  به صورت سرسام آوری افزایش پیدا کند تا جاییکه قیمت یک دستگاه پراید تا مرز 40 میلیون تومان هم پیش رفت.

Image title

تعریف دقیق و علمی احتکار

سازمان تعزیرات حکومتی و صنعت و معدن یا همان(صمت) از جمله دو نهادی هستند که در راس مبارزه با احتکار و گرافروشی قرار دارند، 

سید احد یوزباشی مدیر کل تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی با اشاره به پرونده های  احتکار  در استان اظهار داشت: ۶۴ پرونده در ارتباط با احتکار  تشکیل شده است که چیزی در حدود ۴۴ پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی گفت: با توجه به اهمیت  تعیین تکلیف کالاهای احتکاری کشف شده در رسیدگی به این پرونده ها سعی شده نتیجه و رای این پرونده ها به صورت دستور موقت انجام شده است. به همین خاطر در تلاش هستیم  کلیه کالاهای مکشوفه را در اسرع وقت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم.

مدیر کل تعزیرات حکومتی افزود:  قانون گزار عناصری را برای شرایط اثبات احتکار قرار داده است که اتز جمله این شرایط این است که کالاهای مورد نظر جزء ضروریات و مایحتاج روزمره مردم باشد، نگهداری از کالا ها به صورت عمده اتفاق بیافتد و همچنین بدون اطلاع مراجع ذی ربط  نگهداری شوند.

مسئولان سازمان تعزیرات حکومتی بر پیگیری و رسیدگی به پرونده های احتکار تاکید می کنند از سویی دیگر از مردم هم در خواست می کنند که با خرید بیش از حد برخی لوازم  تعادل عرضه و تقاضا بر هم نزنند.

Image title

رصد و پایش بازار مهمترین رسالت سازمان بازرسی

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت آذربایجان شرقی،از رصد و پایش بازار  خبر می دهد و نظارت را مهمترین رسالت حوزه بازار  می داند، همچنین مردم بخشی از همین نظارت همگانی هستند علاوه بر بازرسان  مردم می توانند اطلاع رسانی در ارتباط با نظارت بر بازار و افزایش بی رویه قیمت ها را با شماره تلفن 124 و 135 انجام دهند.

اسماعیل عطا پور از عرضه کالاهای احتکار شده خبر می دهد، از 10 هزار تن میلگردی که کشف شده  6 هزار تن آن به بازار عرضه شدهاست، همچنین از 6 هزار تن برج احتکاری 1 هزار تن  و از 21 هزار لاستیک خودرو حدود 1000 حلقه در بازار توزیع شده است البته مبنای قیمت گزاری این کالا های مصوبات سازمان تنظیم   می باشد.

نوسانات نرخ ارز از یک طرف و احتکار کالا از سوی برخی واحد های تولیدی و وارد کنندگان از طرف دیگر این نتیجه را در پی داشته که ثبات قیمتی  به هم بخورد.

فروشگاههای بزرگ مراکز عرضه کالاهای احتکار شده

کشف این کالاهای احتکار ده یک طرف قضیه است و چگونگی عرضه این ها به بازار پازل بعدی این ماجرا است اینکه این کالا چگونه و با چه قیمتی به دست مصرف کننده حقیقی که همان مردم عادی می باشد می رسد، معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت در جواب این پرسش می گوید: مهمترین مراکز  عرضه در تمام نقاط استان  تعاونی های مصرف فرهینگیان و کارگران، فروشگاههای رفاه اتکا  و تعاونی های روستایی است،  علاوه بر کالاهای احتکاری کالاهایی که با ارز دولتی وارد شده اندنیز در شبکه توزیع قرار دارند.

رئیس سازمان صنعت و معدن آذربایجان شرقی از توزیع لوازم خانگی کشف شده از شنبه این هفته خبر داده بود و زوج های جوانی که  در سال اول ازدواج قرار دارند را در اولویت واگذاری لوازم خانگی قرار داده بود

از طرفی، انبار دارها طبق قانون باید موجودی انبار های خود را ماهانه در سامانه جامع ثبت کالا ثبت کنند،  تجار و بازرگانان نیز باید در تامین مایحتاج مردم بدون درنگ عمل کنند.

درصورتی که این کالاها در بازار توزیع‌شده است چرا اطلاع‌رسانی عمومی نشده است، شنیده شده که برای برخورد با افرادی که اقدام به عمل زشت احتکار کرده‌اند صرفاً به جریمه بسنده می‌شود و بعد از آن به فرد محتکر این اجازه داده می‌شود که محصول خود را به هر قیمتی که خواست به فروش برساند که تحقق این امر تنها برای دولت درآمدزایی دارد.

موجودی هرکدام از این انبارها می‌توانند نیاز آن منطقه یا شهری که کالا در آن کشف‌ شده است را برای هفته‌ها یا ماه‌ها تأمین کند، در مواردی میزان احتکار کالا در این انبارها به حدی است که می تواند نیاز  چند روزه  کشور را تأمین کند و به شدت بر روی وضعیت عرضه و کمبود کالا در بازار اثر گذار باشد.