تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۶:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۳۱

بیگی در دانشگاه پیام نورتبریز؛

300میلیون دلارارز دولتی به مش قربانعلی دادند که 5 کلاس سواد دارد / ظرفیت نائب رئیسی مجلس برای پیشرفت استان استفاده شود نه اینکه جلوی اجرای حکم محکومیت گرفته شود

بیگی گفت: به علت اقدامات برخی افراد جلوی رای قطعی دادگاه شورای شهر تبریز گرفته شد. ظرفیت نائب رئیسی مجلس برای پیشرفت استان استفاده شود نه اینکه جلوی اجرای حکم محکومیت گرفته شود.

به گزارش تبریز بیدار ، احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز آذر شهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه پیام نور تبریز  در ارتباط با لایحه FATF اظهار داشت: زمانیکه درباره الزامات و تعهدات  موجود  در این تعهد بین المللی سوال می کنیم وزیر خارجه با حضور در صحن علنی مجلس می گوید هیچ تضمیمی درباره  اینکه این کنوانسیون  چه منافعی برای کشور دارد را نمی دهم.

وی گفت:  اینکه گفته می شود بیش از 200 کشور عضو این قرار داد هستند صحیح نیست، غرب در برخورد با پدیده تروریسم دوگانه عمل می کند به طوری که در حادثه تروریستی اهواز شاهد بودیم که حتی رسانه های انگلیسی از بکار بردن واژه تروریست در این  حادثه خودداری کردند، آمریکا ادعا دارد  تشخیص تروریست بر عهده ماست پس چرا  جنایات داعش و سایر گروههای تروریستی در مجامع بین المللی مورد پیگیری و رسیدگی قرار نمی گیرد.

وی درباره چگونگی امضای این قرار داد گفت: طیب نیا وزیر سابق اقتصاد در واشنگتون الحاق پیوستن ایران به این کنوانسیون را بدون اطلاع نمایندگان امضا کرده بود در پایان دولت یازدهم گزارشی از این اتفاق به مجلس ارجاع شد که با اعتراض نمایندگان همراه شد چنانچه حتی رهبر انقلاب نیز فرمودند: وزیر اقتصاد صلاحیت نداشته چنین قرار دادی را امضا کند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس خاطر نشان کرد:  از سال گذشته افراد  و شخصیت هایی که در لیست تحریمی امریکا قرار گرفته بودند طبق تصویب این کنوانسیون نمی توانند حتی در داخل کشور معاملات و مرادوات مالی انجام دهند، بانک مرکزی طی یک ابلاغیه  به بانک های کشور  یادآور شده بود که  با افرادی که در لیست تحریم قرار گرفته اند وارد مهاملات مالی نشود  و نمونه آن در بانک کشاورزی عینیت یافت.

بیگی تصریح کرد: با تصویب و اجرای این کنوانسیون، کشور عملا به دو بخش تحریمی و غیر تحریمی تبدیل می شود، کسانی که در سایه تحریم قرار گرفته اند نمی توانند اقدامی انجام دهند سازمان صداوسیما وزارت جهاد و کشاورزی و حتی وزارت بهداشت نیز در تولید انواع واکسن با مشکل جدی روبه رو خواهد شد، بنابراین تحریم های بیرونی در داخل کشور اجرا خواهد شد، همچنین FATF باعث اخلال در نظام اقتصادی کشور می شود.

وی با بیان اینکه طی ابلاغیه دولت واردات طلا ممنوع شده بود و این امر باعث افزایش نرخ طلا و ارز شدخاطر نشان کرد:  دو هفته پیش در شورای هماهنگی قوا  تصویب شد که واردات طلا به کشور بلامانع است، دولت در یک سال گذشته با اعمال چنین محدودیت هایی باعث برهم خوردن  عرضه دلار در کشور شده است، در جامعه اینگونه قلمداد می شود که عدم اجرای FATF باعث افزایش قیمت ها و تغییر نرخ ارز شده است در حالی که این دروغ محض است،دولت تلاش می کند موضوع گرانی و کاهش ارزش پول ملی را به این کنوانسیون ربط دهد، همانکاری که در برجام چنین کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس بیان داشتک در سال 92 با در آمد 175 میلیارد دلاری توانستیم با وجود تحریم های ظالمانه کشور را اداره کنیم  در حالی که با محدودیت های شدیدی از جمله حمل و نقل فروش نفت و بیمه مواجه بودیم  ولی در شرایط فعلی با افزایش درامد دولت نمی توان کشور را اداره کرد که این دلایلی مختلفی دارد. رئیس جمهور در مقابل 80 ملیون ایرانی قول داد تا دلار از 5 هزار تومان افزایش پیدا نکند ولی نتوانست به قول خود وفا کند، منظور از این تعهد بین المللی این است که آمریکا از رویارویی مستقیم با جمهوری اسلامی ایران پرهیز می کند و خواسته های خود را از طریق شورای این کنوانسیون عملی کند با پذیرفتن این کنوانسیون، محدودیت هایی برای اقتصاد ایجاد خواهد شد که سبب نا امنی اقتصادی می شود.

وی با اشاره به طرح آرای علنی نمایندگان نیز اشاره کرد و گفت:  از جمله نمایندگانی بودم که خواستار رای گیری علنی نمایندگان مجلس بودم ولی اکثریت مجلس مخالفت کرد، در رای گیری این کنوانسیون  تعداد120 نفر از نمایندگان مخالف تصویب بودند که در نهایت با 8 رای تصویب شد. موافقان تصویب این تعهد، استدلال های ضعیفی را ارائه می کردند.

Image title


استاندار اسبق آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: دولت  بازار ارز را بانوسانات مختلف قیمت گزاری می کند، قیمت دلار با اخبارFATF تفییر می کند، در متن این کنوانسیون از واژه الزام و زور استفاده شده است  بعد از پذیرش باید کلیه الزاماتی را که کشورهای غربی اعلام می کنند باید مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد،  در حال حاضر نیاز کشور از طریق فروش نفت برطرف می شود،بعد از پذیرش این کنوانسیون باید از طریق سوئیفت معاملات مالی انجام شود البته آن هم به روشی که کشورهای غربی می خواهند،  با اجرای این روش عملا قانون نفت در مقابل غذا را از طریق سوئیفت عملیاتی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه شرایط مجلس بر کمیسیون ها نیز تاثیر گزار است عنوان داشت:  در جریان ترجمه متن اصلی این تعهد اشکالاتی  در متن ترجمه وجود داشت که از طرف شورای نگهبان اعلام شد و دوباره به مجلس بازگردانده شد، ترجمه فرستاده شده از طرف وزارت خارجه  مغایر با متن اصلی بود  که باعث شد دوباره به مجلس باز گردد.

وی گفت:  کشورهای اروپایی شرط کرده اند که شرط همکاری با جمهوری اسلامی ایران پذیرفتنFATF است  البته این شروط در زمان  مذاکرت برجامی نیز گفته شده بود ولی هم اکنون می بینیم که کشتی برجام به گل نشسته است،  برجام را اگر از دولت بگیرند دیگر حرفی برای گفتن ندارد   تلاش می کنند برجام را با تنفس مصنوعی زنده نگه دارند، مردم ما  ظرف 1 سال گذشته 9 دهم ثروت خود را از دست داده اند، در حال حاضر امتحانی را پس می دهیم که 1 بار در برجام تجربه کرده ایم وزیر خارجه گفت من درباره این کنوانسیون تضمین نمی دهم، پس بنا نیست روی نقطه ای پای بگذاریم که استحکام ندارد.

بیگی افزود: در بررسی بودجه سال97 باید مبنای خروج آمریکا از برجام تمهید می شد وای چنین نشد،  در شش ماه گذشته، 16 میلیارد دلار ثروت ملی کشور را صرف واردات گوشی و خودروهای لوکس و برخی لوازم غیر ضروری کردند در حالی که می شد این مبلغ در در اقتصاد و عمران و توسعه کشور هزینه کرد تا هم تولید رونق بگیرد هم اشتغال حل شود، 20 میلیون دلار صرف واردات خاک گربه کردند  که برخی نمایندگان هم اصلا نمیدانستند این خاک گربه چیست، 300 میلیون دلار ارز دولتی به  مش قربانعلی دادند که سواد هم ندارد و الان  با دوستان بانک مرکزیش در زندان به سر می برد، در مقابل مرغ داران و تولید کنندگان محصولات دامی به علت نبود مواد لازم دچار ورشکستگی شدند و  سرمایه شان تلف شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره عاقبت شکایت وی از شبستری خیابانی  معاون  سیاسی سابق  استاندار آذربایجان شرقی گفت:  به رسیدگی قضایی اعتقاد داریم، اینگونه تشخیص داده شد که  چون اسمی از شما در آن محل نبرده شده است قرار منع تعقیب صادر شد.

Image title


بیگی  خاطر نشان کرد:  دولت با وجود سازو کارهای مختلفی که دارد چرا از قاچاق سوخت جلوگیری نمی کند  بعد از حادثه قطار تبریز مشهد سوال اساسی درباره کفایت و صلاحیت وزیر راه به ذهن آمد و برای ما قابل هضم نبود که قطاری که 800 نفر مسافر دارد، چگونه به یک قطاری که به خاطر نقص فنی ایستاده است برخورد کرده است،  مجلس در قضیه استیضاح آخوندی امتحان خوبی پس نداد. بی کفایتی آخوندی اظهر من الشمس است. تعلقات فامیلی مسئولین بلای جان کشور شده است.

نماینده مردم تبریز ادامه داد:  اجازه 6 میلیارد دلار  استقراض خارجی به دولت داده شد ولی در سال 96 در حدود 23 میلیارددلار از کشور خارج شد توانایی مدیریت ثروت ملی را نداریم بهترین گواه برای این جمله آمارهای سازمان آمار است  در آمار گیری سال90 در حدود 1میلیون و دویست هزار نفر کار آفرین وجود داشت در حالی که در آمار سال 95 این میزان به 800 هزار نفر کاهش پیدا کرده است که با اندک حساب و کتابی می توان فهمید که  16 میلیون نفر  در معرض فقر و نداری قرار گرفته اند.

 وی با اشاره به ماجرای شورای شهر تبریز گفت:  کسانیکه در شورای شهر دستگیر شده بودند با حمایت استاندار و شفرماندار به صحن شورا بازگشتند  و این باعث شد که ما به عنوان نماینده مردم ورود پیدا کردیم، استاندار و فرماندار دفاع جانانه ای از این افراد کردند وبالاخره با صدور قرار مجرمیت این افراد را از جلسات شورا بیرون کردند و ما با طرح سوال از وزیر کشور به وی کارت زرد دادیم. ولی به علت  اقدامات برخی افراد جلوی رای قطعی دادگاه گرفته شد. ظرفیت نائب رئیسی مجلس برای پیشرفت استان استفاده شود نه اینکه جلوی اجرای حکم محکومیت گرفته شود.