تبریزبیدار
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۳۲

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی؛

۱۹ هزار نابینا در آذربایجان شرقی/ بیش از ۹۰ درصد کودکان سه تا شش سال از سه سالگی تا شش سالگی، سه بار تحت معاینه‌ی چشم قرار می‌گیرند

ارشد زاده گفت: طبق آمار، در استان ۱۹ هزار فرد نابینا و کم‌بینا وجود دارد که ۱۱ هزار نفر آن از خدمات مستمر بهزیستی استان بهره‌مند هستند و بقیه‌ی افراد بر حسب نیاز و به صورت موردی از خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند

به گزارش تبریز بیدار ، محسن ارشدزاده، مدیرکل بهزیستی استان، عصر روز گذشته در مراسم گرامی‌داشت روز نابینایان بیان کرد: روز عصای سفید روز هویت اجتماعی افراد نابینا، مطرح کردن مطالبات، نیازها و مشکلات آنان و استقلالشان است.

وی مهمترین مطالبات افراد نابینا از مسئولان و مردم را برشمرد و گفت: اجرای قانون عصای سفید مصوب ۱۹۴۰ سازمان ملل و قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که اخیرا توسط مجلس شورای اسلامی تصحیح شده است از مطالبات اصلی این افراد است.

ارشد زاده با ذکر اینکه این قوانین از نیازهای نابینایان از جمله اشتغال و توانمند‌سازیشان حمایت می‌کند، افزود: متاسفانه در جامعه به دلیل عدم آگاهی مردم به قانون عصای سفید، مشکلات بسیاری برای افراد نابینا در سطح شهر و ارتباط با محیط اجتماعی ایجاد می‌آفریند.

وی با اشاره به اینکه حدود هشتاد درصد اختلالات نابینایی قابل پیشگیری است، افزود: بیش از ۲۰ سال است که طرح تشخیص تنبلی چشم در سطح کشور اجرا می‌شود و بیش از ۹۰ درصد کودکان سه تا شش سال در استان وجود دارند که از سه سالگی تا شش سالگی، سه بار تحت معاینه‌ی چشم قرار می‌گیرند تا تنبلی و انحراف چشم شناسایی و به درمان آن کمک شود.

وی ادامه داد: طبق آمار، در استان ۱۹ هزار فرد نابینا و کم‌بینا وجود دارد که ۱۱ هزار نفر آن از خدمات مستمر بهزیستی استان بهره‌مند هستند و بقیه‌ی افراد بر حسب نیاز و به صورت موردی از خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند. ۱۳ مرکز آموزش و توانبخشی تخصصی نیز دایر شده است که حدود هزار نفر از این افراد از خدمات این مجموعه بهره‌مند هستند.

مدیر کل بهزیستی استان اقدامات انجام گرفته توسط بهزیستی برای افراد نابینا را برشمرد و گفت: تامین وسایل کمک آموزشی و توانبخشی مورد نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان، آموزش جهت‌یابی و تقویت حس لامسه، توانمندسازی و شناسایی افراد مستعد در زمینه‌های مختلف برای آماده‌سازی و کمک به آنها در خصوص اشتغال، از جمله اقدامات این مرکز بوده است.

وی ادامه داد: حمایت اجتماعی و مالی و تامین مسکن خانواده‌ی این افراد، طرح پیشگیری از تنبلی چشم و کمک مالی در شهریه‌ی تحصیل این افراد از دیگر اقدامات این سازمان بوده است.