تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۰:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۶۰

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی خبر داد؛

فاینانس طرح انتقال آب ارس به تبریز نهایی شد/ انتقال آب ارس به تبریز از حساس‌ترین اقداماتی است که در طول تاریخ تبریز در حال انجام است

غفارزاده، از نهایی شدن فاینانس طرح انتقال آب ارس به تبریز و کلنگ‌زنی خط جدید آن در چند روز آینده خبر داد

به گزارش تبریز بیدار ، یوسف غفارزاده  گفت: انتقال آب ارس به تبریز از حساس‌ترین اقداماتی است که در طول تاریخ تبریز در حال انجام است که در این مسیر ۲۱ شهر و ۴۵۰ روستا قرار دارد که از آب شرب بهره‌مند خواهند شد.

غفارزاده افزود: فاینانس خارجی طرح انتقال آب ارس به تبریز به ارزش ۶۸۰ میلیون یورو نهایی شده است و به‌زودی کلنگ ادامه خط انتقال آب ارس به زمین زده خواهد شد.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۲۰ دشت در آذربایجان‌شرقی وجود دارد، تاکید کرد: میزان کاهش حجم ذخیره‌ای آب در مرند با ۵۰ درصد مجموع کاهش مخزن آّب استان برابری می‌کند و این رقم بزرگی است.جلوی ۲۸۴ چاه آب که مازاد برداشت کرده بودند، گرفته شد و این کمک بزرگی به ذخیره آب‌های زیرزمینی استان کرد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت منابع آب مدیریت چند وجهی است، خاطرنشان کرد: مدیریت منابع آب در سال‌های اخیر شکل پررنگی به خود گرفته است، در بیشتر استان‌ها اختلاف‌های بزرگی بر سر آب وجود دارد که امنیت کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد اما این موضوع در آذربایجان‌شرقی دیده نمی‌شود.

غفارزاده خاطر نشان کرد: حدود ۷۰ سد در استان وجود دارد که برخی سدها به مردم واگذار شده و در اختیار تعاونی‌های آب‌بری قرار گرفته است که خود آنها باید نسبت به تقسیم سهم آب‌دهی اقدام کنند.  تعاونی‌ها باید توانمند شوند تا مشارکت‌کننده‌ها براساس سهم خود بهره‌مند شوند، . م

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری با اشاره به جرائم مازاد برداشت گفت: ریالی آب بها برای برداشت آب از دشت مرند وجود ندارد، اما طبق قانون تا ۱۵ درصد حق اضافه برداشت اعمال می‌شود که جریمه اضافه برداشت آن نیز در حوزه آب‌های زیرزمینی هزینه می‌شود.مدیریت مشارکتی آب‌های کشاورزی، برای نخستین‌بار در سه استان کشور اجرایی شد که مرند آذربایجان‌شرقی یکی از آنها بود.