تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۲۰:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۷۲

در گفتگو با مدیر عامل ستاد دیه استان مطرح شد؛

بررسی آخرین وضعیت زندانیان مهریه / اتخاذ تدابیری چون کاهش تعداد سکه به 55 و مخالفت های برخی نمایندگان مجلس

تقی پور، مدیر عامل ستاد دیه استان در گفتگو با تبریز بیدار آخرین وضعیت زندانیان مهریه و تدابیر لازم برای این معضل را تشریح کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، با افزایش سرسام آور قیمت سکه در 6 ماه اخیر، شاهد روند رو به رشد زندانیان مهریه بودیم که حتی صدای مراجع تقلید و برخی نمایندگان مجلس را نیز دراورد و همگی خواستار ارائه راهکارهای مناسب برای جلوگیری از افزایش زندانیان بدهکار مهریه بودند.

برای بررسی آخرین وضعیت ایم معضل، گفتگوی کوتاه با رسول تقی پور، مدیرعامل ستاد دیه استان داشته ایم که ضمن اشاره کلی به امار زندانیان استان، به خبرنگار تبریز بیدار گفت: در حال حاضر 543 نفر جرائم غیر عمد واجد شرایط کمک، در زندان های استان حضور دارند که 3 نفر از آنان زندانی زن و 540 نفر نیز زندانی مرد هستند .

تقی پور افزود: از این تعداد زندانیان استان 393 نفرمحکومین مالی ، 20 نفر محکومین تصادفات غیر عمد و حوادث و همچنین 130 نفر محکومین مهریه و نفقه بوده و در زندان های استان محکومیت خود را سپری می کنند.
مدیرعامل ستاد دیه استان با بیان اینکه در 6 ماهه سال 97 ، با کمک خیرین 143 نفر از زندانیان استان آزاد شده اند بیان کرد : 45 نفر شامل زندانیان مهریه و نفقه بود که در نیمه نخست سال 97 آزاد شده اند.
وی در مورد لزوم تدابیر لازم برای زندانیان مهریه و نفقه تصریح کرد: برخی نمایندگان مجلس درباره طرح محاسبه قیمت سکه به نرخ روز عقد سخن می گویند و برخی هم به کاهش آن از 110 سکه به 55 سکه تمایل دارند .

تقی پور ادامه داد: پیشنهاد کاهش تعداد سکه از طرف ستاد دیه بود که این پیشنهاد از سوی اعضای کمسیون فرهنگی مجلس در دست بررسی است و عده ای با این موضوع موافق هستند، هرچند برخی نمایندگان با این موضوع مخالف و بر این باور هستند که قانون حقوق زیادی برای مردان در نظر گرفته است، اما تنها حقی که برای زنان در نظر گرفته شده می خواهند اجحاف کنند.
وی همچنین در خصوص اقدامات ستاد دیه برای زندانیان مهریه، گفت: با دعوت شاکیان مهریه به ستاد دیه صورت جلسه صلح و سازش برگزار می شود و با تلاش همکاران و رضایت شاکیان تعداد سکه ها کاهش و در مواقعی رضایت بر مبنای مبلغ انجام می پذیرد.