تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۶:۲۳ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۸۵

گزارش تبریز بیدار از آیین افتتاح بزرگترین رویداد فرهنگی شمالغرب کشور:

استارت شانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز در غیاب آقای وزیر / حضور 900 ناشر داخلی و 150 ناشر خارجی

شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز و ششمین نمایشگاه نشر دیجیتال عصر امروز در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز و ششمین نمایشگاه نشر دیجیتال عصر امروز با حضور معاون وزیر فرهنگ و جمعی از مسئولین استانی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز آغاز به کار کرد.

محمد محمدپور ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در آیین افتتاحیه این نمایشگاه گفت: مطالبه مردم برای وجود نمایشگاه کتاب، از فکر و تعالی آنها سرچشمه می گیرد. فرهنگ و هنر یک سرمایه زاینده است و می تواند منبع پایان ناپذیر برای کشور ما باشد.

وی با بیان اینکه امیدواریم روزی برسد که کالاهای فرهنگی ما جایگزین کالاهای نفتی بشود؛ تشریح کرد: 900 ناشر داخلی و 150 ناشر خارجی از 20 کشور در این نمایشگاه حضور دارند.

در ادامه خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه معجزه پیامبر ما کتاب است و این بیانگر یک مفهوم است که از منظر قرآن، کتابت بسیار مهم است؛ افزود: بشریت بدون کتاب، تزکیه و تربیت نخواهد شد و کتاب حتی برای بیماری های انسان و اخلاق انسان راه مداوا است.

وی با اشاره به اهمیت کارکرد تربیتی کتاب برای بشریت در دنیای امروز، تصریح کرد: متاسفانه غرق شدن در فضای مجازی، فرصت کتاب خواندن را از ما کم می کند.

سپس سید هادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی ابراز داشت: حدود یک میلیارد تومان به این نمایشگاه کتاب کمک مالی کرده ایم و امیدواریم همه  دست هم دهیم تا کتابخوانی را فرهنگ سازی کنیم و مسلما با کتابخوانی رستگار خواهیم شد.

وی تاکید کرد:  حمایت از حوزه کتاب روستایی باید در راس کار استاندار قرار گیرد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین  آل هاشم پشت تریبون رفته و گفت: کتاب بزرگترین عامل صیانت از اندیشه های دانشمندان است و عظمت کتاب در اسلام بحدی است که قرآن به قلم و چیزی که می نویسد، قسم یاد می کند.

نماینده ولی فقیه در استان خاطر نشان کرد: واژه کتاب به اشکال مختلف 255 بار, واژه علم 582 و واژه اقرا 3 بار در قران تاکید شده است.

امام جمعه تبریز ضمن تاکید بر فرهنگ کتاب و کتابخوانی، بیان داشت:  باید به بستر سازی ها و ایجاد کتابخانه ها در جهت ترویج فرهنگ توجه شود.

همچنین در آیین افتتاح این نمایشگاه پزشکیان، نماینده مردم تبریز و نائب رئیس مجلس از غیبت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم انتقاد کرده و گفت: هیچ جلسه و برنامه ای برای عدم حضور وزیر فرهنگ در افتتاحیه  نمایشگاه کتاب تبریز قابل قبول نیست.

گفتنی است نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز بعد از تهران، دومین نمایشگاه بزرگ کشور بوده و بزرگترین رویداد فرهنگی شمالغرب کشور محسوب می شود و تا ۵ آبان همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ عصر جهت بازدید عموم دایر می باشد.