تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۲:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۸۷

سینمای ایران گرفتار بیماری مهلک تکرار؛

ویروس شوخی‌های مبتذل، پایه های لرزان فیلم

سینمای کمدی ایران چند سالی می‌شود که دچار یک بیماری مهلک شده است. بیماری که در آن ویروس شوخی‌های مبتذل فیلم را از پای درمی‌آورد.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛رضانورزاد

 بعد از جلسه آوینی خوانی که به همت دکتر بیضایی عزیز برگزار شد و بعد از بحث های مختلف در مورد اندیشه های شهید آوینی از جمله سینما راهی یک از سینماهای شهر شدیم ،به علت نیم بها بودن سینما سالن ها پر از جمعیت بود و سر گیشه دار به شدت شلوغ، مدتی را کنار او ایستادم تا صحبت ها و واکنش های مردم را هنگام خرید بلیط مشاهده کنم.
مردی که میخواست بلیط تنگه ابوقریب را بخرد ولی با صدای همسرش که این فیلم جنگی است و حوصله آن را ندارم و فیلم خنده دار بخر مواجه شد، تسلیم شد و بلیط فیلم کمدی را خرید،ما هم همراه بانو چون قبلا فیلم تنگه ابوقریب را تماشا کرده بودیم راهی سالن یک سینما شدیم تا فیلم کمدی و پر ستاره لس آنجلس تهران را تماشا کنیم ، ستاره هایی همچون پرویز پرستویی ،مهناز افشار ،گوهر خیر اندیش و ...


همه عناصر کنجکاوی ‌برانگیز ، برای دیدن یک کمدی جمع شده‌اند ، فیلم شروع می شود ،از همان لحظات آغازینش متوجه می شویم که قرار نیست با یک کمدی تراز اول مواجه شویم، حتی با حضور پرستویی!!
فیلم فاقد فیلمنامه مناسب می باشد ، فیلمنامه ای که اساسا شکل نمی گیرد ، نه اوج و فرودی دارد ،نه عطف و بحرانی و نه علت و معلولی ،شخصیت ها منفعل و سر در گم اند فیلمنامه ی «لس آنجلس تهران» آن قدر بی چفت و بست است که بعنوان مثال، بهروز (پرویز پرستویی) و آیدا (مهناز افشار) به راحتی آب خوردن وارد منزل لوکس لیندا (ماهایا پطروسیان) می شوند که حتی در منطق کُمدی هم چنین خانه ی درندشتی نمی تواند تا این اندازه بی در و پیکر باشد!

سینمای کمدی ایران چند سالی می‌شود که دچار یک بیماری مهلک شده است. بیماری که در آن ویروس شوخی‌های مبتذل فیلم را از پای درمی‌آورد.در فیلم لس آنجلس تهران هم یک شوخی به شدت بی‌نمک و زشت وجود دارد. شخصیت‌های این فیلم صد بار این دیالوگ را تکرار می‌کنند: «به خاک رفتیم» چه می‌شود که سازندگان فیلم فکر کردند این شوخی شاهکار است که صدبار آن را تکرار کردند؟ خلاصه اگر در سال‌های گذشته فیلمی دیدید که حال‌تان را خراب کرده است. اگر از دیدن یک فیلم ناراحت و پشیمان هستید. اگر دیدن آن فیلم جزو خاطرات بد و دردناک شماست. قطعاً فیلم لس آنجلس تهران را ببینید. بی‌شک آن فیلم را فراموش می‌کنید.