تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۵۲:۰۴ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۸۸

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت:

از اختلاف شورا درباره ورزش قهرمانی تا حضور مهران رجبی در جلسه شورای شهر/پارلمان محلی رنگ و بوی سیاست از نوع فتنه ۸۸ گرفت

جلسه امروز شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد

به گزارش تبریز بیدار ،  هشتادمین جلسه شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد موضوع تفریغ بودجه سال 96، کمک های مالی شهرداری  و هبه ها به بخش های عمومی و مساجد و حسینیه ها، حمایت از ورزش قهرمانی شهرداری تبریز از جمله مباحث و مصوبات جلسه شورای شهر تبریز بود.

شکور اکبر نژاد؛ نمیدانستم هم  باید قهرمان شویم هم جریمه بدهیم
موضوع حمایت از ورزش قهرمانی شهرداری از جمله مباحث مطرح شده در صحن علنی شورای شهر تبریز قرار گرفت که اعضای شورا دیدگاه های خود را ارائه کردند شکور اکبر نژاد رئیس شورای شهر تبریز در این رابطه اظهار داشت:  هیچ کس نمی گوید ورزش قهرمانی حذف شود بلکه ما می گوییم ورزش قهرمانی شهرداری به بخش دیگری واگذار شود.

ایرج شهین باهر شهر دار تبریز نیز در این رابطه گفت: تیم داری در سیاست های کلی شورا مشخص شده است  اما در این میان تیم هایی با بازیکنان بومی هستند تمام تیم ها بومی سازی شده اند ولی شهرداری  هزینه هارا به حداقل رسانده است در ورشی مانند دوچرخه سواری  در مسابقات تور آذربایجان بهترین مقام را به دست آوردیم. از طرفی چون تیم بسکتبال قرمانی آسیا را دارد اگر این تیم ها منحل شوند باید به کنفدراسیون بسکتبال آسیا جریمه بپردازیم با ریخت و پاش های اضافی از اول موافق نبودم. بالاخره شورا شهر هرطور مصلح بداند عمل می کنیم یا ادامه دهد یا منحل کند.

اکبرنژاد هم در پاسخ به گفته های شهین باهر گفت من نمیدانستم هم  باید قهرمان شویم هم جریمه بدهیم

نماینده فرماندار نیز از اعضای حاضر در این جلسه بود  که درباره فعالیت قهرمانی شهرداری گفت:  مصوبه قبلی شورای شهر لازم الاجراست هزینه کرد شهرداری در ورزش قهرمانی خارج از وظایف شهرداری است  وظیفه شهرداری فراهم کردن بستر مناسب برای توسعه ورزش همگانی است، در این راستا رایزنی هایی که انجام شد  اول  بنا براین شد که تیم فوتبال شهرداری حمایت شود ولی بعد تبدیل به سه تیم شد در نهایت شورا هر تصمیمی بگیرد  لازم الاجراست.

مسعودی ریحان؛ در موضوع  ورزش قهرمانی چند صدایی در شورا وجود دارد

غلامحسین مسعودی ریحان از دیگر اعضای شورا شهر بود که درباره  ورزش قهرمانی شهرداری تبریز  به بیان دیگاه خود پرداخت. وی گفت:  تصمیم هیئت تطبیق  بر این اساس نبود که  که ورزش قهرمانی دیگر تمام شده است.  دراین موضوع در شورا چند صدایی وجود دارد، برخی تلاش می کردند ورزش قهرمانی از شهرداری حذف شود گویا تمام بودجه شهرداری از این تیم ها به دست می آید.

نیکو خصلت: حمایت از ورزش پیمانکاری نیست که هر زمان وقتمان تمام ولش کنیم

 نیکو خصلت از معدود اعضای شورای شهر است که  مستقیم با ورزش در ارتباط است این عضو شورای شهر هم در بیان دیدگاه خود خود پرداخت وی گفت:  4 نوع  ورزش داریم قهرمانی حرفه ای  تربیتی و همگانی، سال های سال است که در تعریف استراتژی ورزش  اشتباه کرده اند وزارت ورزش تازه به این نتیجه رسیده است که ورزش برپایه تربیتی قرار دارد. نتیجه تربیتی عمل کردن ورزش این می شود که استعداد های موجود در شهرستان ها کشف و به تیم های ملی معرفی می شوند، وقتی با اصرار مردم تیم ماشین سازی احیا شد و بیش از 7 میلیارد تومان هزینه کردند بیش از اندازه حرفه ای شد، حال اصلاحات کاهش هزینه ها و بومی سازی مطرح می شود. باید از تیم هایی که میلیاردی نیستند حمایت کنیم حمایت از ورزش  به صورت پیمانکاری نیست که هر زمان وقتمان تمام شد رها کنیم نباید تیشه به ریشه ورزش زد باید حمایت کرد و رفته رفته  تیم ها را به دست اسپانسر ها سپرد

دبیری دیگر عضو شورا هم گفت: ما باید در مصوبه اصرار کنیم تا برود هیئت تطبیق اگر قبول نکردند، تمکین می کنیم در نهایت با 8 رای اعضای شورا مصوب شد که تکلیف نهایی حمایت از ورزش قهرمانی تا پایان سال از طرف شورا اصرار شود 

دستور جلسه  بعدی  شورای شهر تبریز بررسی لایحه تفریغ بودجه سال 96 بود 

در ادامه بررسی تفریغ بودجه سال 96 محمدباقر بهشتی توضیح داد: قرار بود بودجه بهمن ماه به شورا داده شود تا بررسی گردد زیرا متمم بودجه بایستی تا پایان بهمن تصویب شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته بودجه شهرداری در متمم ۱۶۸۶میلیارد تومان بود که ۱۵۳۲ میلیارد تومان از آن تحقق پیدا کرده بود، کل شهرداری  نیز در سال گذشته ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه داشت که ۱۵۰۰میلیارد تومان آن در شهرداری مرکز و مناطق و 500 میلیارد تومان را سازمان‌ها هزینه کرده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری تصریح کرد: بازپرداخت وام شهرداری از بودجه جاری بوده است که به همین دلیل هزینه جاری به صورت غیرواقعی افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه شهرداری تبریز به سازمان تامین اجتماعی و اداره مالیات بدهکار است، عنوان کرد: کل بدهی شهرداری ۴۰۸ میلیارد تومان می‌باشد.

مسعودی‌ریحان نیز با انتقاد از عدم شفافیت میزان بدهکاری‌ها و دلیل آن گفت: گلایه‌ای که از شهردار دارم این است که که شفاف بدهی‌ها را اعلام نکردند و نمی‌دانم این مساله از نجابت شهین باهر است یا چیز دیگری.ما چوب ملاحظات شما را ما می خوریم

اکبرنژاد در واکنش به بحث های پراکنده اعضاگفت:  باید ماهم مثل مجلس شورای اسلامی بگوییم طبق ماده فلان نظر بدهیم

 فرج قلیزاده به تفریغ بودجه اظهار داشت: ظاهرا اختیارات سازمان ها نیز از دستمان خارج می شود  این ضعف است که تفریغ بودجه سازمان ها را ندانیم این یعنی اینکه شورای شهر را در صفر ضرب می کنیم  یعنی هیچ

واکنش صادقزاده به بدهی های شهرداری: 
صادق زاده: ۹۵ درصد میزان بدهی ها در ۹۶ ، مربوط به شهرداری قبلی است تا کی باید از جیب مردم جریمه داده شود.

محمدباقر بهشتی،حدود ۹۱ درصد بودجه سال ۹۶ شهرداری تبریز محقق شده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تبریز گفت: در سال ۹۶ کل عملکرد شهرداری تبریز حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ حدود ۱۵۰۰ میلیارد توسط مناطق شهرداری تبریز و مبلغ حدود ۵۰۰ میلیارد توسط سازمان های تابعه هزینه شده است.اگر مبالغ اخذ شده به عنوان وام را نیز در نظر بگیریم، حدود ۴۰ درصد از بودجه شهرداری تبریز برای هزینه های عمرانی هزینه شده است.شهرداری تبریز در سال ۹۶، مبلغ ۲۴.۹ میلیارد تومان وام دریافت کرده است.
شهرداری تبریز تا پایان سال ۹۶ حدود۵۳ میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی، حدود ۲۹ میلیارد تومان به سازمان دارایی و حدود ۱۰۰ میلیارد از بابت وام های دریافتی و همچنین در حدود ۲۲۶ میلیارد تومان به اشخاص حقیقی و حقوقی بدهکار بوده است.کل بدهی شهرداری تبربز در پایان سال ۹۶ را بدون احتساب کارمزدهای وام های دریافتی ۴۰۹ میلیارد تومان بوده است.

 در نهایت قرار بر این شد که با نظر اکثریت، این موضوع در جلسات بعدی بررسی و رای گیری می شود.

کنایه عجیب بابایی اقدم به  صادق زاده در حاشیه بررسی لایحه نظام مند نمودن هدایا و پرداختی ها: صادق زاده به بابایی: خواهشا زیاد روی خدمات درمان منطقه ۴، زوم نکن.
بابایی: باشه همه فهمیدیم منطقه ۴ آدم توست!

پارلمان محلی تبریز رنگ سیاست به خود گرفت؛

آجودان زاده: ما  شهید ندادیم که شورا جولانگاه فتنه گران باشد

اعتراض شدید آجودان زاده به رونمایی کتاب فعال  فتنه ۸۸ در تبریز: هفته پیش کتاب های احمد زیدآبادی، رونمایی شد  آجودان زاده در انتقاد از رونمایی کتاب زید آبادی گفت: ورودی های شهر  تبریز با بیلبورد بزرگ نوشتیم این شهر عزادار حسین است اما افرادی بودند که در فتنه 88 به عاشورا توهین کردند هفته پیش یکی از این فتنه گران سه کتابش با اجازه شورا رونمایی شد اگر نهادهای امنیتی از این رونمایی مطلع بودند باید پاسخگو باشند ما  شهید ندادیم که شورا جولانگاه فتنه گران باشد

مسعودی ریحان در پاسخ به اظهارات آجودان زاده گفت:ما نمی خواهیم شورا سیاسی شود، به آقای آجودان زاده احترام می گذارم ولی نباید جلوی نقد گرفته شود
نکته جالب جلسه امروز  شورای شهر تبریز حضور مهران رجبی بازیگر مطرح کشورمان بود

Image title