تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۵:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۷۲۹۹۷

حجت الاسلام نظری در اجتماع زائران اربعین حسینی:

احمق ها می گویند مدافعان حرم پول کلان می گیرند / منطق دوست و دشمن را بشنوید

حجت الاسلام نظری گفت: آن کسانی که می گویند مدافعان حرم 20 میلیون تومان پول می گیرند، احمقی بیش نیستند

به گزارش تبریز بیدار؛ حجت الاسلام مجتبی نظری در مراسم اجتماع زائران اربعین حسینی در تبریز گفت: در بحث سلوک بلا که کاروان امام حسین(ع) این نوع سلوک را به ما آموخته است، فرد بلا را به چشم بلا نمی بیند بلکه به چشم یک لذت می بیند. کسانی که به راهپیمایی اربعین می روند، خوب می دانند در آن راهپیمایی چه بلاهایی که به سرشان می آید. اما واقعا وقتی که به سمت کربلا می روند، هرچقدر که نزدیک می شوند، با وجود سختی های زیاد، در اوج لذت قرار دارند. مخصوصا وقتی که نصف عمودها را رد کرند و به کربلا نزدیک و نزدیک تر می شوند، واقعا مست می شوند و هرگز احساس درد نمی کنند.

منطق دوست و دشمن را بشنوید

وی تصریح کرد: به جوانان پیشنهاد می دهم که هم منطق دوست را بشنوید و هم منطق دشمن را و بعد از آن نتیجه بگیرید که چگونه می شود که انسان از مردن استقبال می کند؟ توجیه این موضوع عبارت است از اینکه وقتی امام حسین(ع) موقع روانه شدن کاروان به سمت کربلا، یارانش را جمع کرده و به ایشان فرمودند؛ همانگونه عروس بی گردنبند معنا ندارد، انسان بدون مرگ نیز بی معنی است و همانگونه که نوعروس ها در بازار به دنبال گردنبندهای زیبا می گردند،شما نیز دنبال مردن زیبا و قشنگ بگردید.

امام حسین(ع) شهید صبر است

حجت الاسلام نظری خاطرنشان کرد: این موضوع را هم دشمن می داند و هم دوست که آخر کار انسان ها با مرگ همراه خواهد بود و یک سنت ثابت می باشد و بهترین نوع مردن نیز شهادت در راه خدا است. در میان شهادت ها هم یک نوع شهادت و قتل وجود دارد که به قتل صبر معروف است و این گردنبند باارزش تنها بر گردن امام حسین (ع) است. به همین علت امام سجاد(ع) می فرماید که من فرزند آن مردی هستم که شما آن را با صبر به شهادت رساندید. قتل صبر عبارت است اینکه فردی را جرعه جرعه و ذره ذره به قتل برسانی. امام حسین(ع) نیز اینگونه به شهادت رسید.

وی خاطر نشان کرد: حال به این موضوع فکر کنیم که آیا یک جوان می تواند به این سمت حرکت کند که به سمت مرگ برود، که دیگر برای ما به زیر تانک رفتن حسین فهمیده به ما سوال نشود. همانطور که رزمندگان را توجیه کردند که اگر وارد اروند شوید، دیگر برگشتی در کار نیست. اما بخاطر دین و ارزش ها خودشان را به آب زدند. غواص های عملیات کربلای چهار که به تعداد 175 شهید بودند و بعضی از آن ها با دست های بسته برگشته بودند و به شهدای دست بسته معروف شدند، واقعا به این غواص ها قبل از رفتن به عملیات چه گفتند؟ و یا شهید حججی واقعا نمی دانست کجا می رود؟ سایر مدافعان حرم نمی دانستد کجا می روند و چرا می روند؟

رتبه اول آذربایجان شرقی در پشتیبانی از مدافعان حرم

حجت الاسلام نظری با انتقاد از کسانی که می گویند مدافعان حرم پول کلانی گرفته بودند، گفت: آن کسانی که می گویند مدافعان حرم 20 میلیون تومان پول می گیرند، احمقی بیش نیستند. من به آن فردی که این حرف را گفته بود، گفتم تو با این حرفت جوانان را ناراحت کرده ای تو را می برم مراسم تشییع پیکر شهید حججی و زیر تابوت آن می ایستی تا ببینی واقعا چند گرفته است. البته بنده با افتخار می گویم که استان آذربایجان شرقی در کل کشور مقام اول را در پشتیبانی از مدافعان حرم کسب کرده است. اما گاها افرادی هم پیدا می شود و حرفهایی را می زند که انسان تاسف می خورد.

وی با طرح این سوال که ما چرا به راهپیمایی اربعین می رویم؛ افزود: سوره ابراهیم آیه 24 می فرماید« أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ » هرکسی می خواهد کلمه طیبه را درک کند، کلمه طیبه یعنی امام حسین(ع)،یعنی پیغمبر(ص)، امامان، یعنی حرف هایی که از دهان بیرون می آید، یعنی نگاه های سرازیر شده از چشم ها، یعنی شنیده هایی که با گوش شنیده می شود، یعنی قدم زدن با پا. خدا نکند که بجای شجره طیبه، از شجریه خبیثه باشیم. کلمه طیبه یعنی اینکه پسرجوان بداند چگونه با دختر نامحرم حرف بزند. یعنی راه رفتن دختر با حجاب در خیابان که فقط به جامعه حیا و عفاف تزریق می کند.

نباید به گرگ درون خود باج دهیم

این خطیب تبریزی ادامه داد: اگر پیامبر(ص) و امامان معصوم را کنار بگذاریم، در داخل هر فرد یک گرگ وجود دارد. نباید به این گرگ درون باج دهیم چرا که این گرگ دشمن قسم خورده انسان است و نباید به دشمن قسم خورده باج دهیم و مدارا کنیم، این گرگ هم می تواند گرگ شهوت، غضب، مال و مقام دنیوی و... باشد. امام حسین (ع) در روز عاشورا به شمر فرمود تو دقیقا شبیه سگ شده ای یعنی از هویت انسانی خارج شده ای.

فضیلت پیاده روی اربعین

وی در خصوص فضیلت پیاده روی اربعین نیز گفت:خوشا بحال آنانی که در ماه محرم عزاداری کردند و در شاه حسین گویان شرکت کردند و سینه زدند و گریستند و خوشا بحال آنهایی که به زیارت امام حسین(ع) رفته اند چون که خانه هایشان نیز حرم شده است. این موضوعی که اکنون عرض می کنم از کتاب خصائص الحسینیه (ع) است که مرحوم شیخ جعفر شوشتری نوشته است. وقتی که زائر به کنار ضریح مطهر امام حسین(ع) می رسد، چهار یا شش هزار ملک از طرف حرم امام حسین(ع) به استقبال فرد زائر می آیند و بعد از اتمام زیارت همین ملائکه زائر را بدرقه می کنند و با دستور خداوند دو ملک مامور می شوند تا زائر را به خانه اش رسانده و تا آخرین لحظه عمرش در کنار در خانه اش ایستاده و از خداوند می خواهند تا گناهان آن فرد را ببخشد و بعد از مرگ آن زائر نیز همان دو ملک به حرم امام حسین(ع) برگشته و تا روز قیامت به نیابت از زائر، حرم را زیارت می کند. چه کسی این معامله را قبول نمی کند. فقط از شما می خواهم که حرم بودن خانه را حفظ کنید و حرمتش را نگه دارید.