تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۷:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۰۰

بررسی آرای موافقان و مخالفان حضور رحمانی در وزارت صمت؛

از استقبال وکلای ملت با شعار "چهار چهار" تا نارضایتی ضمنی اصلاح طلبان/ افزایش احتمال استاندار شدن در صورت عدم کسب رای اعتماد

رضا رحمانی تا چندی پیش نیز در محافل خبری بعنوان یکی از گزینه های احتمالی برای تصدی استانداری آذربایجان شرقی به جای خدابخش مطرح بود که در صورت عدم رای اعتماد از مجلس،این گمانه زنی به قوت خود باقی خواهد ماند

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛

بلافاصله بعد از کنار رفتن شریعتمداری از وزارت صنعت،معدن و تجارت (صمت)، رئیس جمهور رضا رحمانی نماینده سابق مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی و قائم مقام فعلی این وزارت خانه به عنوان سرپرست انتخاب کرده و بعد از آن نیز به عنوان وزیر پیشنهادی برای این وزارت خانه مهم به مجلس معرفی کرد که باعث ایجاد استقبال ها و انتقاداتی شد.
استقبال کنندگان که اغلب نمایندگان مناطق ترک زبان مجلس شورای اسلامی بودند؛ با ابراز خرسندی از حضور یک آذربایجانی در کابینه دولت، از سوابق اجرایی رضا رحمانی در دوران نمایندگی مجلس و حضور در کمیسیون صنایع و معادن تمیجد کردند.
در روز معرفی اسامی گزینه های پیشنهادی رئیس جمهور به مجاس برای وزرای چهارگانه، نمایندگان نیز مجلس واکنش جالبی در خصوص رحمانی نشان دادند، بطوری که در جریان اعلام اسامی گزینه های پیشنهادی دولت برای دو وزارتخانه راه و کار برخی از نمایندگان با فریاد "دو دو" مخالفت خود را با این گزینه‌ها اعلام کردند و در زمان اعلام گزینه وزارت صنعت با فریاد " چهار چهار "موافقت خود را با این گزینه اعلام کردند. این اقدام نمایندگان این پیام را می رساند که شاید رضا رحمانی در کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی راه دشواری نخواهد داشت.
در این میان زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز در مجلس از این انتخاب رئیس جمهور قدردانی کرده و گفت: ما پیش از این در مصاحبه‌هایی از رئیس جمهور درخواست کرده بودیم که در راستای تحقق مطالبه مردم خطه آذربایجان یک وزیر تُرک زبان انتخاب کند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: این اقدام درخوری است که دولت از ظرفیت تمام اقوام در کابینه خود بهره‌مند شود، بنابراین از جناب آقای دکتر روحانی و تیم انتخاب‌کننده انتصابات تشکر می‌کنیم که به این خواسته مردم آذربایجان توجه کردند.

Image title


همچنین احمدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در جلسه روز یکشنبه این کمیسیون با استقبال از معرفی رحمانی به عنوان وزیر (صمت) بیان داشت: رحمانی،دومین وزیر جوان کابینه است،با هدف جوانگرایی در وزارت صنعت،معدن و تجارت از ایشان حمایت کرده و رای قاطع می دهیم. از دلایل حمایت مجلسیان از رضا رحمانی این است که نمایندگان اعتقاد دارند وی در کمیسیون صنایع مجلس فعالیت داشته به همین خاطر بر مسائل صنعت کشور اشرافیت کامل دارد.

رسانه اصلاح طلب، انتخاب رحمانی را برنتافت
اما این تمام ماجرا نیست. بعد از اعلام اسامی وزرای پیشنهادی، برخی از رسانه های پایتخت از جمله پایگاه خبری "اصلاحات نیوز" شروع به موضع گیری هایی علیه وزرای پیشنهادی و مخصوصا رضا رحمانی کرده و با دستاویز قرار دادن سوابق نماینده سابق تبریز اینطور القا کردند که این سوابق درخور گزینه برای وزارت صمت نیست و باید کسی انتخاب شود که سوابق اجرایی زیادی دارد.
این رسانه همچنین طی نظرسنجی در کانال تلگرامی خود، رحمانی را شریک ناکارآمدی وزیر قبلی دانسته و در این خصوص از مخاطبان نظرخواهی کرده است.

Image title


پیش از این دغدغه حضور وزیر ترک زبان در کابینه سابقه داشته، زمانیکه دولت برای وزارت علوم، گزینه انتخاب می کرد، نمایندگان اذربایجان تاکید داشتند که دولت از پورمحمدی رئیس سابق دانشگاه تبریز استفاده کند ولی در نهایت اینگونه نشد و حال بسیاری از نمایندگان آذربایجان تاکید دارند که لااقل یک نفر از شمال غرب و آذربایجان در هیئت دولت وجود داشته باشد و باید منتظر رای اعتماد نمایندگان ملت در جلسه هفته آینده باشیم.
گفتنی است گزینه پیشنهادی وزارت صمت، علاوه بر ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس، سوابقی چون قائم مقام وزیر صمت، رییس هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران، عضویت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، معاون شرکت تراکتورسازی ایران و معاون شرکت آلومینیوم المهدی (عج) را در کارنامه دارد و تا چندی پیش نیز در محافل خبری بعنوان یکی از گزینه های احتمالی برای تصدی استانداری آذربایجان شرقی به جای خدابخش مطرح بود که در صورت عدم  رای اعتماد از مجلس،این گمانه زنی به قوت خود باقی خواهد ماند.


نظرات

شهروند
IR

کسی که رحمانی را واقعا می شناسد قطعا به او رای مثبت نمی دهد.

حامدی
IR

صرف آذری بودن راهکار مشکل نیست باید واقع بینانه به مسائل کشور نگاه کرد آقای رحمانی در قواره سه وزارتخانه که درطول سالهای گذشته ادغام شده اند نیست وگرهی از مشکلات کشور را باز نخواهد کرد نه تحصیلات ونه تجربه کاری ایشان سازگار با این وزارتخانه نمی باشد.