تبریزبیدار
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۲۳:۲۶:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۱۶

در جلسه عصر امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

از غیبت رئیس شورا تا تذکر نایب رئیس به عضو شورا/ محمد زاده: تابلوهای تبلیغاتی تبریز، مثل ارث پدری میان شرکت ها تقسیم شده است

جلسه فوق العاده عصر امروز شورای شهر با شرکت اعضای شورا و در غیاب شکور اکبرنژاد برگزار شد

به گزارش تبریز بیدار ،  جلسه فوق العاده شورای شهر تبریز  بعد از ظهر امروز با شرکت اعضای شورا در صحن علنی  شوای شهر برگزار شد نکته جالب توجه این جلسه غیبت شکور اکبر نژاد رئیس شورای شهر تبریز بود که به همین خاطر جلسه با ریاست سونیا اندیش نائب رئیس شورا برگزار شد.

جلسه بعد از ظهر شورا با موضوع تفریغ بودجه 96 آغاز شد. محمد باقر بهشتی در اظهاراتی نسبت به این موضوع  اظهار داشت: برای بررسی بودجه سال قبل ابتدا باید حساب رس ها را انتخاب کنیم  تا بعدا براساس ضوابطی که فرمانداری تعیین می کند عمل شود، در این میان  اشرف نیا در پاسخ به بهشتی گفت: چارت تشکیلاتی چه ارتباطی به حسابرسی دارد.

دستور جلسه دوم شورای شهر تبریز به چشم انداز برنامه راهبردی شهرداری برای افق زمانی ۱۳۹۸ لغایت ۱۴۰۹ اختصاص یافت.

سونیا اندیش : آقای بهشتی شما بدون نوبت صحبت می کنید/ بهشتی : بیشتر وقت گذاشتم پس باید بیشتر صحبت کنم

بهشتی یکی از اعضای شورا در واکنش به دستور جلسه دوم شورا گفت: تا امروز در شورای شهر تبریز برنامه 5 ساله تصویب نشده است. شهرداری تبریز برای تدوین و برنامه ریزی این برنامه 5 ساله تلاش بسیاری کرده است، در ارتباط  به تدوین برنامه 5 ساله می توان از شهرداری تهران نام برد که موفق ترین شهرداری در این زمینه است این برنامه  یک افق 5 ساله است که  نام ان را برنامه ربزی غلطان گذاشتیم برای تدوین و اجرای این برنامه 8 محور تعریف شده است، اگر این سند تدوین شود جزء اقدامات ماندگار شورای پنجم خواهد بود. ایده آل ها و آرزو ها را در برنامه نمی نویسیم  بلکه باید واقعیت های جامعه نوشته شود، این سند را نمیتوان در یک جلسه بررسی کرد باید ساعت وقت گذاشت تا این سند به طور دقیق موشکافی شود، برگزاری صرف جلسه مسئله ای را حل نخواهد کرد، نکته حاشیه ای این جلسه این بود که سونیا اندیش نسبت به  صحبت کردن بیش از وقت لازم بهشتی تذکر داد و گفت: آقای بهشتی شما بدون نوبت صحبت  می کنید که بهشتی در پاسخ گفت: من وقت بیشتری برای این سند گذاشتم پس این حق من است که بیشتر صحبت کنم 

قلیزاده:توجه به مسائل فرهنگی مورد غفلت قرار گرفته است

فرج قلیزاده  دیگر عضو شورا در اظهاراتی درباره کم و کیف این برنامه جامع گفت: این برنامه 5 ساله به دلیل اثر گزاری هایی که در آینده شهر تبریز خواهد داشت  پیشنهاد می کنم با دقت و به طور کامل بررسی شود، در این برنامه به چند نکته اهمیت داده نشده است، اول اینکه  اکثر برنامه های ما را افراد فنی یعنی همان برنامه ریزان شهری نوشته اند و از توجه به علوم انسانی غافل شدند حتما باید از نظریات اندیشمندان علوم انسانی  در تدوین و اجرای این برنامه استفاده شود،  یکی از نقاط دیگری که در این برنامه مورد غفلت قرار گرفته است توجه به مسائل فرهنگی است، گنجینه فرهنگی این برنامه باید در قالبی تدوین شود که  به لزوم جذب گردشگر و بحث توریسم توجه شود، آسیب های اجتماعی شناسایی شود، در حالی که توجه به معضلات اجتماعی در این سال ها کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

مسعودی ریحان نیز به نکاتی درباره تدوین این برنامه اشاره کرد، وی گفت: باید برنامه ریزی به طریقی صورت گیرد که  استفاده از افراد شایسته  و متخصص  در اولویت قرار گیرد، فرایند تصمیم سازی را باید به درستی عملی کنیم، بزرگان علمی و ادبی بزرگترین سرمایه های اجتماعی کشور هستند که در مسائل فرهنگی  به فراموشی سپرده شده اند.

نیکو خصلت:با برند تبریز شهر بدون گدا موافق نیستم

 نیکو خصلت دیگر عضو شورا هم نسبت به تدوین سند 5 ساله واکنش نشان داد و گفت:  برند شهر تبریز مشخص است و باید بر اساس برند این شهر برنامه ریزی شود، چرا هویت اصلی تبریز فراموش شده است، اینکه گفته شود تبریز  شهر بدون گدا را من قبول ندارم چراکه با این جهت دهی  تمرکز ها به سمت و سوی گدایی پیش خواهد رفت، برند دهی مارا به سوی جهت دهی خواهد برد،

 در نهایت با پیشنهاد نائب رئیس شورا رار بر این شد که بررسی این سند در طی دو جلسه علنی شورا مورد بحث قرار گیرد.

 دستور بعدی جلسه امروز شورای شهر تبریزبه  اصلاح تعرفه تابلوهای اصناف و تبلیغ  اختصاص یافت، اعضای شورا متفق القول بودند که باید با کاهش دهی قیمت تابلو تیلیغات سعی شود در آمد ها را افزایش دهیم.

تقی پور: با 1200تابلو تبلیغاتی ریالی در آمد نداشتیم

تقی پور  در این جلسه گفت: از قبل در امد پیش بینی  در آمدی 15 میلیاردی شده بود که  تاکنون یک ریال هم وصول نشده است شهرداری مشهد با  370 تابلو تبلیغات به در امد 9 میلیاردی دست یافته اند اما تبریز با 1200 تابلو چقدر در امد کسب کرده است، معلوم نیست، قیمت تابلو ها اندازه و مساحت ان باید نسبت به ضریب محلات قیمت گزاری شود. سال قبل قرار بود 70 میلیارد کسب درآمد کنند ولی  بعد از 7 ماه ریالی دریافت نکردید لطفا در تصمیم گیری احساسی برخورد نشود.

سونیا اندیش: هرکس هرجور دلش می خواهد جلو مغازه تابلو نصب می کند

سونیا اندیش نائب رئیس شورا هم در این رابطه گفت: باید، در وهله اول  از آشفته بازار تابلو جلوی مغازه ها بحث شود، چون هرکسی هرطور دلش خواسته جلوی مغازه تابلو نصب کرده است، باید قبل از  تمرکز برای درآمد ساماندهی این تابلو ها مورد نظر قرار گیرد.

محمد زاده: تابلوهای تبلیغاتی مثل ارث پدری میان شرکت ها تقسیم شده است

محرم محمد زاده هم در مقام مخالف  این طرح  ظاهر شد و اظهار داشت:  می گوییم 1200 تابلو در سطح شهر تبریز  وجود دارد ولی باید اول بدانیم این تابلو ها همچون ارث پدری میان  برخی شرکت ها تقسیم شده است، بجای 1200 تابلو 400 تابلو وجود داشته باشد چون این تابلو ها مثل گوشت قربانی تقسیم شده اند، نباید چهره شهر با این همه تابلو خراب شود تابلو هار ا جمع آوری کنید تا مانند مشهد  ساماندهی و بعد نصب شوند.

بابایی اقدم: مشهد اگر موفق است بخاطر مرکز پژوهش هایش است

بابایی دیگر عضو شورا هم بیان داشت: در شورای چهارم، معاونت زیباسازی قبلی، طرح مبلمان شهری با دانشگاه قرار بود انجام شود را ناتمام گذاشت، همیشه در بحث ها مشهد مثال زده می شود، در آغاز شورای پنجم آقای بهشتی آمده بود تا مرکز پژوهش ها را راه اندازی کند و من از ایشان در خواست دارم تا این مرکز را دوباره راه اندازی کنند چون مشهد در هر زمینه ای که موفق است بخاطر وجود مرکز پژوهش هایش است.

در پایان  این جلسه طرح مزایده تابلو در اختیار شهرداری مورد رای گیری اعضا قرار گرفت که در نهایت واگذاری استیجاری تابلو های تبلیغاتی
تصویب شد