تبریزبیدار
یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۵۲:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۳۲

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

تابلوهای تبلیغاتی، میکروفون اعضای شورای شهر تبریز را قطع کرد / گلایه مندی دائمی اهالی کوجووار از پتروشیمی و پالایشگاه تبریز/ 116 روز سهم مردم تبریز از هوای پاک

جلسه امروز شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و معاون پایش سازمان محیط زیست برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، هشتادو دومین  جلسه شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز  در عمارت  ساعت تبریز برگزار شد، بررسی میزان آلایندگی پالایشگاه و پتروشیمی  با حضور عباس نژاد معاون پایش محیط زیست آذربایجان شرقی،  تعیین تکلیف تابلوهای  تبلیغاتی  در سطح شهر از مباحث امروز شورای شهر تبریزبود

عباس نژاد:پالایشگاه و پتروشیمی ذاتا  آلاینده هستند/  در سال 97 فقط 116 روز هوای پاک داشتیم

عباس نژاد معاون پایش محیط زیست که امروز میهمان جلسه علنی شورای شهر تبریز بود  درارتباط با  آلودگی هوای  اظهار داشت:   تغییرات اقلیمی و آب و هوایی که در همه مناطق از جمله تبریز صورت می گیرد، باعث آلودگی  هوا می شود، از طرفی ورود ریزگرد ها از سمت جنوب کشور و حتی کشور های همسایه باعث ورود ذرات آلوده به محدوده  زیست محیطی تبریز می شود.

وی گفت: برای تشخیص میزان آلودگی داده های زمینی کافی نیست و باید از تصاویر ماهواره ای نیز استفاده شود، در سال 97 چیزی در حدود116 روز هوای پاک داشته ایم  197 روز هوای سالم و 40 روز هم وضعیت هوا  تبریز  ناسالم بود.

بابایی اقدم:اهالی کوجووار به خاطر  آلایندگی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز  دائما گلایه  هستند

بابایی اقدم  رئیس کمیسیون شهرسازی  شورای شهر تبریز هم درباره این موضوع گفت: اهالی کوجووار به خاطر  آلایندگی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز  دائما گلایه  هستند  و زندگی آن ها به شدت تحت تاثیر معضلات زیستی  قرار گرفته است،  این مشکل به اینجا بسنده نمی شود و  فاضلاب صنعتی منطقه مایان تبریز نیز  به عنوان آب کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

مسعودی ریحان دیگر عضو شورا هم در واکنش به اظهارت عباس نژاد گفت: چرا در این گزارش از سهم دریاچه ارومیه در آلودگی حرفی زده نشد؟ همچنین درصد آلودگی ها مشخص نشد، کارخانجاتی که باعث آلایندگی هوا می شوند اگر به  اقدامات و دستور العمل های محیط زیست عمل نکنند چه تبعاتی برای آن ها خواهد داشت

نیکو خصلت: چرا پلیس هوا تشکیل نمی شود

نیکو خصلت از اعضای شورا شهر تبریز هم در جملاتی به بیان دیدگاه های خود پرداخت، وی با بیان اینکه  در بحث محیط زیست باید به محیط زیست و نیک زیستی نیز توجه شود. گفت:  چرا در مسئله محیط زیست به تشکیل پلیس هوا پرداخت نمی شود  آیا سازمان محیط زیست برنامه ای برای تشکیل این پلیس دارد؟  آلایندگی اتوبوس ها و وسائل نقلیه باید به کدام نهاد اطلاع داده شود تا برخورد کند برخی از کارخانجات را بخاطر  آلودگی هوا تعطیل کردیم ولی تاثیری در کاهش آلودگی نداشت، خودروهای داخلی هیچ کدام استاندارد های لازیم زیست محیطی را ندارند،

عباس نژاد هم در پاسخ به دیدگاه های اعضای شورای شهر تبریز  خاطر نشان ساخت:  شاخص آلودگی هوای تبریز ریزگرد ها و غبارات محلی است، هزینه های خودروهای نامناسب را مردم می پردازند، نباید هزینه ای برای مردم تحمیل شود، 73 درصد مربوط به آلودگی هوای تبریز به وسائل نقلیه اختصاص دارد، 22درصد مربوط به صنایع و بقیه هم به سایر عوامل بستگی دارد.

معاون پایش محیط زیست ادامه داد: دو کارخانه پالایشگاه و پتروشیمی تبریز ذاتا آلایندگی دارند بنابراین در هر کجای شهر ساخته شوند باعث آلودگی خواهند شد، در کلیه بیمارستان ها بحث بی خطر سازی را اجرا می کنیم و به پسماند ها و مواد شیمایی را به قزوین انتقال می یابد تا امحا شوند.

بابایی اقدم در پاسخ به عباس نژاد گفت:در بحث بیمارستان ها قانع نشدم نمی خواهم اسمی از بیمارستانی بیاورم

عباس نژاد در جواب گفت: آقای  بابایی اقدم ، حاضرم باهم به هر بیمارستانی که می گویید برویم سازمان محیط زیست کلیه واحد های صنعتی را مجبور به ایجاد تسویه خانه کرده است اما اکیپ ها همیشه در کنار واحد صنعتی نیستند و گاها بعضی واحد ها تسویه نمی کنند همچنین برای 300واحد تولیدی تشکیل پرونده داده ایم و برای ۱۹۲ اخطاریه داده ایم.

تقی پور: در بازدید از پالایشگاه گفته شد که هوای اطراف پالایشگاه سالم است آقای عباس نژاد این تناقض را چه کنیم؟

تقی پور دیگر عضو شورا نیز  به اظهار نظر مسئولان پتروشیمی استناد کرد و گفت: در بازدید از پالایشگاه گفته شد که هوای اطراف پالایشگاه سالم است آقای عباس نژاد این تناقض را چه کنیم؟

عباس نژاد در پاسخ به تقی پور گفت: مرجع اصلی تشخیص آلودگی سازمان محیط زیست است نه سایر منابع.

دبیری هم با طرح سوالی این چنین گفت:الان پتروشیمی و پالایشگاه آلاینده هستند یا نه؟ و آیا عوارص می دهند؟ که عباس نژاد در پاسخ گفت: پتروشیمی و پالایشگاه ذاتا آلاینده هستند و عوارض می دهند

شهردار تبریز: 1 درصد عوارض آلودگی را قرار بود در ایجاد کمربند سبز استفاده کنیم ولی سال هاست پرداخت نمی شود

شهین باهر شهردار تبریز  هم در جلسه امروز شورای شهر تبریز اظهار داشت:  علی رغم اعلام ذاتی بودن الایندگی پالایشگاه و پتروشیمی تبریز تاکنون سازمان محیط زیست به طور مکتوب به سازمان امورمالیاتی ذاتا آلاینده بودن آن را اعلام نکرده است  دراین صورت می توان سالانه در حدود ۵۰ میلیارد عوارض دریافت کرد 1 درصد عوارض آلودگی را قرار بود در ایجاد کمربند سبز استفاده کنیم ولی سال هاست پرداخت نمی شود.

همچنین  در این جلسه قرار بود که شهردار تبریز نسبت به سوالات فرج قلیزاده عضو شورای شهر در مقام پاسخ گویی برآید که با در خواست شکور اکبرنژاد  مقرر شد شد در جلسه بعدی شهردار به صورت مکتوب جواب سوالات قلیزاده را ارائه دهد.

تعیین تکلیف تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر تبریز دستورالعمل بعدی جلسه شورای شهر بود که اعضای شورا نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که در دقایقی نیز باعث تنش میان اعضای شورا شد و میکروفون برخی اعضا خاموش شد.

محمد زاده:چرا این همه تابلوی تبلیغاتی که هر کدام مختص یک فرد خاص است جمع آوری نمی شود

محرم محمد زاده نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز در انتقاد از تابلوهای تبلیغاتی گفت: چرا این همه تابلوی تبلیغاتی که هر کدام مختص یک فرد خاص است جمع آوری نمی شود

در منطقه ولیعصر تابلوهای تبلیغاتی مانع دیده شدن چراغ های راهنمایی شده اند این تابلو ها علاوه بر ایجاد مشکل چهره زیبایی از شهر نشان نمی دهند.

بابایی اقدم: سازمان زیبا سازی عملا به سازمان درآمد زایی تبدیل شده است/ چرا باید در هر جلسه از لفظ احساساتی حرف زدن استفاده شود این یعنی توهین به شعور همکارانتان

بابایی اقدم نیز درباره موضوع تابلوهای تبلیغاتی  اظهار داشت:  سازمان زیبا سازی عملا به سازمان درآمد زایی تبدیل شده است، اگر خواهان کاهش  هزینه های مردم هستیم  میزان تعرفه تابلوهای اصناف را کاهش دهیم، چه کسی گفته که هر کس باید یک تابلوی روان داشته باشد.

تقی پور  در واکنش به اظهارات بابایی اقدم گفت: نباید احساساتی تصمیم گیری کنیم که این جمله با واکنش تند بابایی اقدم روبه رو شد .

بابایی اقدم گفت: چرا باید در هر جلسه از لفظ احساساتی حرف زدن استفاده شود این یعنی توهین به شعور همکارانتان،

سونیا اندیش نائب رئیس شورای شهر که بعد از خروج اکبرنژاد از صحن شورا ریاست جلسه را برعهده گرفت: گفت: در این مورد حق با آقای بابایی اقدم است،

مسعودی ریحان هم گفت: اگر بتوانیسم بنر های تبلیغاتی شهر را جمع آوری کنیم آن موقع می توان گفت که تابلوهای تبلیغاتی نیز جمع آوری خواهند شد.

اشرف نیا: چراباید کاری کنیم که مردم به ما بخندند

اشرف نیا در ادامه جلسه با پیشنهاد داد تا   مسئولین قطار شهری تبریز در جلسه شورا  حضور یابند 

وی گفت: هفته آینده گزارشی درباره عملکرد قطار شهری به اعضای شورا داده شود، قطار تبریز میانه قرار بود به صورت زیر زمینی  ساخته شود ولی اکنون می بینیم که روی زمین است، اینگونه کار ها باعث می شود مردم به اعضای شورا بخندند