تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۱۴:۴۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۳۸

بیماران کلیوی آذربایجان شرقی در انتظار واکسن آنفلوانزا

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی گفت: بیش از یک هزار بیمار مبتلا به نارسایی کلیه در این استان وجود دارند که به دلیل کمبود واکسن آنفلوانزا واکسینه نشده‎اند.

به گزارش تبریز بیدار ، رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی گفت: بیش از یک هزار بیمار مبتلا به نارسایی کلیه در این استان وجود دارند که به دلیل کمبود واکسن آنفلوانزا واکسینه نشده‎اند.

عادل فیروزی با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن بیماران کلیوی ضعیف بوده و احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا در این بیماران از افراد عادی بیشتر هست، برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا باید به تعدادی از این بیماران واکسن تزریق شود.

  وی اضافه کرد:  در حال حاضر با کمبود واکسن آنفلوانزا مواجه هستیم و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز وعده داده است تا در دوره دوم، بیماران کلیوی نیز در اولویت تزریق قرار گیرند و این در حالی است که زمان تزریق این واکسن و مدت اثرگذاری آن در حال سپری شدن است. 

  وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که حدود سه ماه است که بیماران دیالیزی استان با مشکل کمبود کاتتر دست و پنجه نرم می‎کنند، گفت: این مشکل، بیمار دیالیزی 10 ساله تا 70 ساله را درگیر کرده است و با توجه به این که اکثر این بیماران در وضعیت اقتصادی مناسبی قرار ندارند، هر بیمار برای تهیه کاتتر که یک لوله پلاستیکی نازک و کوچک است، مجبور می‎شود تا حدود یک و نیم میلیون تومان هزینه پرداخت کند. 

  رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی ادامه داد: مشکل گرانی دارو هم معیشت بیماران پیوندی را دوچندان سخت و روند درمان آن‌ها را کندتر کرده است، داروی 15 هزار تومانی با افزایش 10 برابری قیمت، به 150 هزار تومان رسیده است و بیماران قادر به پرداخت آن نیستند. 

وی خاطرنشان کرد: قرص «مایکو فنولات سدیم»، کپسول «تاکرولیموس»، قرص «سرتیکان»، قرص «سلسپت»، کپسول «سیکلوسپورین» و آمپول «اپرکس» از داروهای مورد استفاده این بیماران هستند که اکثرا گران شده و بیماران را با مشکل مواجه کرده‎ است.

منبع: ایسنا