تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۱۴:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۷۱

سفر نامه اربعینی تبریزبیدار از طریق نجف تا کربلا؛

فعالیت گسترده تشیع لندنی زیر لوای مرجعیت و تناقض های سرایا السلام / گپ و گفت با خانواده شهید مدافع حرم عراقی

در یکی از مسیرها به منزل یکی از این شهدا می رویم. از او یک پسر 6 ساله به یادگار مانده بود. هنوز با معنی شهادت و مبارزه آشنا نیست.عبارت " نحن انصار المهدی" روی پیراهن او حکایت از انتقال بینش معرفتی از پدر به پسر دارد.

سرویس فرهنگی اجتماعی تبریز بیدار  / صابر عیسی پور؛

امسال بار دومی بود که توفیق حضور در همایش عظیم اقتدار تشیع، یعنی پیاده روی اربعین حسینی شامل حالم می شد. سعی کردم از فرصت ها برای هم کلام شدن با مردم عراق و بررسی وضعیت سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی آنجا بهره ببرم.

Image title

سنخیت مرجع غرب زده و اصلاحات عراق و دولت اصلاحات ایران!

بعد از رد شدن از شهر مرزی مهران، سوار ون شده تا راهی نجف الاشرف شدیم. سر صحبت را با راننده جوان باز می کنم. از ارادت خود به مقتی صدر سخن گفته و او را مرجع اصلاحات عراق معرفی می کند. از او در مورد شخصیت های ایرانی می پرسم و بعد از اشاره به رهبرانقلاب، نام رئیس جمهور دولت اصلاحات را می آورد. برایم جالب می شود و از نحوه شناخت او می پرسم و جوابی نمی دهد. در ذهنم سوال های زیادی ایجاد می شود و تنها به این دو عبارت می رسم؛ مرجع غرب زده اصلاحات و رئیس دولت اصلاحات!

"سرایا السلام" با سرنوشت متناقض؛ از تامین امنیت زوار و دفاع از حرمین تا همنشینی رهبران آن با آل سعود

هر جای عراق قدم بزنی، بنرهای مقتدی صدر با الوان و انواع مختلف چشم نمایی می کرد. نیروی های موسوم به "سرایا السلام" که منسوب به این جریان می باشد، در برخی مسیرها در کنار پلیس عراق و نیروهای بسیج مردمی یا همان "حشد الشعبی" حضور داشتند. نیروهایی که در بحران داعش، خود را فقط ملزم به دفاع از حرمین شریفین کرده بودند و اعتقاد چندانی به جبهه مقاومت اسلامی و مبارزه با استکبار نداشتند و امروز هم رهبر این جریان سر از همنشینی با آل سعود در آورده است.

کاهش ارزش پول ملی و تحقیر ایرانی ها
کاهش شدید ارزش پول ملی یکی از مسایلی بود که همه زائران را درگیر خود کرده بود، با اینکه عراقی ها اغلب هزینه های ایاب و ذهاب را با پول عراقی، افزایش چندانی نداده بودند، اما کاهش ارزش ریال در برابر دینار، در اغلب مواقع، تحقیر ایرانی ها را بدنبال داشت. تا جایی که برخی رانندگان از گرفتن ریال خودداری می کردند و دلیل آن را کاهش مجدد ارزش آن در روزهای آتی عنوان می کردند. چه خوب بود دولت به جای تخصیص ارز دولتی به مفسدان اقتصادی، زائران اربعین را از این ارز بهره مند می کردند.

مهمان نوازی شهید ایرانی دور از وطن در وادی السلام / شهدایی که بعد از سقوط صدام، به عراق فخر و عزت داده بودند

شهر نجف برای جوانان ایرانی علاوه بر وجود آستان مقدس امیرالمونین علی(ع)، جذابیت دیگری نیز داشت. وجود قبرستان وادی السلام و آرامگاه تعداد کثیری از شهدای مدافع حرم از جمله روحانی شهید ایرانی و غریب دور از وطن، هادی ذوالفقاری، همه دل ها را به زیارت این مکان تاریخی می کشاند.

Image title

در ضلع غربی این قبرستان که قدم بزنی، بی شک به تعداد زیادی از جوان ایرانی برمی خوریم که سراغی از نشان مزار روحانی مهاجر شهید مدافع حرم را می گیرند و وقتی با پرس و جو به مزار شهید رسیدیم، نشانی از غربت دیده نمی شود، چرا که هر روز شاهد حضور انبوهی از ایرانیان در مزار این عاشق دلباخته بودیم.

در مسیر نجف به کربلا همه عمودها، به نام شهیدی نامگذاری شده بود که حتی سرداران سرافراز ایرانی چون شهیدان تقوی و مهدی نوروزی(شیر سامرا) نیز به چشم می خورد و عراقی ها که بعد از سقوط صدام و صدور پیام انقلاب به این کشور و نفوذ معنوی مرجعیت، با نام ونشان ایثار و شهادت آشنا شده بودند، شهیدان خود را عزت و فخر خود می دانستند.

گپ و گفت با خانواده شهید مدافع حرم جمعه الکعبی: فرزند خردسالی که با یاد پدر و شعار "نحن انصار المهدی" زنده است

در یکی از مسیرها به منزل یکی از این شهدا می رویم. شهید جمعه الکعبی که از رزمندگان حزب الله عراق بوده و بعد از مدتی حضور در جبهه سوریه، در مبارزه با عناصر تکفیری داعش در موصل عراق شهد شهادت نوشیده بود. از او یک پسر 6 ساله به یادگار مانده بود. با اصرار او را پیش خود آورده و صحبت می کنیم. هنوز با معنی شهادت و مبارزه آشنا نیست و با تمثال بزرگی از پدر که در حیاط متروکه خانه نصب شده، روزگار می گذراند. عبارت " نحن انصار المهدی" همراه با "شمشیر ذوالفقار"روی پیراهن او نقش بسته و علامت "2" به معنی پیروزی را نشان ما می دهد و این حکایت از انتقال بینش معرفتی از پدر به پسر دارد.

Image title

Image title

با برادر شهید چند کلامی صحبت می کنم. از سوریه رفتن او و رشادت ها در جنگ با داعش می گوید. بعد از فتوای مرجعیت به عراق برگشته و با عناصر داعشی در موصل جهاد می کند و در نهایت در اواخر ماه رمضان 1438 (سال 2017 میلادی) کربلایی شده و در وادی السلام در جوار مولایش آرام می گیرد.

برادر شهید خود را از ارادتمندان مرجعیت شیعه می داند و برای سیدحکیم و مقتدی صدر نیز احترام خاصی قائل است. می گوید در جریان جنگ داعش در پشت جبهه برای تامین غذای رزمندگان فعالیت می کرد. بدلیل ضیق وقت به ناجار از این خانواده خداحافظی کرده و راه خود را پیش می گیریم.

ارادت ویژه رزمنده حشدالشعبی به سردار سلیمانی؛ افتخار می کنم تحت امر حاج قاسم کلک داعش را کندیم

کم کم به کربلا، ملجا آزادگان و بی پناهان عالم می رسیم. در ورودی شهر، به موکبی با محتوای فرهنگی برخورد می کنیم. موکب متعلق به "حشد الشعبی" یا همان بسیج مردمی عراق است که جبهه مقاومت عراق خود را مدیون ایثارگری های آنان است. فیلم هایی از صحنه های واقعی درگیری ها با داعش به همراه تمثال شهدا به نمایش گذاشته شده و جمعیت زیادی را دور هم جمع کرده اند.

با دوستانم سراغ مسئول موکب می رویم و وقتی متوجه ایرانی بودن ما می شود، به گرمی استقبال می کند و به فارسی روان با ما صحبت می کند. از بسیجی های ایران تمجید کرده و تشکیل بسیج مردمی عراق را مدیون حاج قاسم سلیمانی می داند. به تصویر حاج قاسم ادای احترام می کند و خود را عاشق او می داند.

با افتخار خود را بسیجی معرفی می کند که تحت امر حاج قاسم بوده است. از جنگ در عراق می پرسم و می گوید کلک داعش در عراق کنده شده و دیگر جنگی در عراق وجود ندارد. به جهت ازدحام جمعیت در موکب و نزیدیک شدن به اذان، فرصت هم صحبتی بیشتر با این بسیجی رزمنده میسر نمی شود.

فعالیت گسترده تشیع لندنی زیر لوای مرجعیت و با تمسک به هیئت های عزاداری و اسکان به زائران

یکی از اولین موارد یکه در کربلا با آن برخورد کرده و ذهنم درگیر شد، رد شدن از کنار ساختمان استودیوی شبکه مرجعیت(وابسته به جریان شیرازی و تشیع لندنی) بود که با امکانات گسترده در حال تدارک برنامه های متعدد و ارائه خوراک رسانه ای بودند. اما فعالیت این جریان تنها به این موضوع بسنده نشده بود و تیبلیغ زمان و مکان هیئت های عزاداری وابسته به این جریان، اسکان رایگان زائران در بیت شیرازی ها، از جمله مسایلی بود که برخی زائرانی که دچار عدم بصیرت بودند را به سمت خود جذب می کرد.

اجتماع عظیم تبریزی ها در حسنیه ای در جوار حرم اباعبدالله الحسین(ع)

اما در کنار این مسایل جذابیت وصف ناشدنی دیگری نیز بود که عبارت بود از حسینیه آذربایجانی های ایران در جوار حرم ملکوتی اباعبدالله الحسین(ع). جایی که هر شب با اجتماع عظیم تبریزی، مجالس پرشور عزاداری برگزار می شد و با حضور درآنجا اصلا کشور غریب و دوری از وطن حس نمی شد و همه هیئتی های تبریزی آنجا جمع بودند و همه برای همدیگر آشنا بودند. دو روز توفیق حضور در این حسینیه شامل حال من شد و واقعا لذت بخش بود.

Image title

تعصب بدون بینش عراقی ها به علما و زنگ خطری که بیخ گوش آنها است

در هر حال در این سفر معنوی و شیرین، یک موضوع در خصوص مردم عراق برایم ثابت شد و اینکه عراقی ها شدیدا به اعتقادات و علمای خود تعصب دارند و در این مورد وحدت وجود دارد؛ اما نظر به تعدد جریان های مختلف از علما از جمله آیت الله سیستانی، مقتدی صدر، حکیم و شیرازی با سلایق و رویکردهای متفاوت اعم از استکبارستیزی، سازش گرایی و انحرافی، اغلب مردم عراق توان تشخیص این موضوعات را ندارند و برای همه آنها احترام یکسانی قائل هستند که در صورت آگاهی سازی، می تواند در آینده مورد سوء استفاده و بهره برداری دشمنان قرار گیرد و یک زنگ خطر جدی است.