تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۱۹:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۷۳

در جلسه امروز شورای شهر چه گذشت؛

از ساخت دیوار چین در محدوده تبریز تا باز شدن پای هبه به شورا/ تبریز از سمت جنوب توسعه می یابد

جلسه امروز شورای شهر با حضور اعضای و شهردار تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز  صبح امروز با شرکت اعضای شورا و شهردار تبریز و همچنین نماینده سازمان مترو  برگزار شد، طرح دو فوریتی قطار تبریز   کمک مالی شهرداری به یک فرد  تبریزی،  از جمله مباحثی بود که در جلسه صبح امروز شورای شهر  تبریز مطرح شد. بررسی نامه فرمانداری به شورا و ارجاع مصوبه ورزش قهرمانی  به هیئت حل اختلاف از موضوعاتی بود که قرار شد در جلسه امروز بحث شود ولی به دلیل همزمانی با راه پیمایی سراسری روز 13 آبان به جلسه بعدی موکول شد.

اشرف نیا:هیچ کس حق ندارد در داخل تبریز قطار راه اندازی کند

 دستور جلسه اول شورای شهر مربوط به خط آهن میانه به تبریز بود که اعضای شورا به بیان نکته نظرات خود پرداختند، اشرف نیا عضو شورای شهر تبریز در این ارتباط گفت:  این مصوبه مربوط به سال های گذشته است،  از اول قرار بود این قطار به صورت زیر زمینی از تبریز عبور کند ولی  طرحی تهیه شده که متاسفانه منافع و مزایای حمل و نقل عمومی را در نظر نگرفته است. هیچ کس حق ندارد در داخل شهر تبریز قطاری راه اندازی کند،  اطراف اتوبان شهید کسایی  به اندازه 25 متر خاکریزی شده است،  در طرح جدیدی که به صورت دوفوریت ابلاغ شد، ایستگاه از ائل گولی به شهرک خاوران منتقل شده است،  از طرفی  هزینه طرح دوم نسبت به طرح اول چیزی در حدود 80 میلیارد تومان کمتر است، در محدوده شهر هیچ کس حق ندارد بدون اجازه شهرداری کلنگی بر زمین بزند.

شهردارتبریز:  در جلسه با وزیر راه نسبت به این طرح اعتراض کردیم اما آخوندی قبول نکرد

 ایرج شهین باهر  شهردار تبریز نیز در جلسه امروز  شورای شهر با اشاره به  طرح دو فوریتی راه آهن گفت:  این طرح در شورای چهارم نیز  مطرح شده بود که بنا بر  برخی مشکلات مسکوت مانده بود،.

شهردار تبریز خاطر نشان کرد: باید قبول کنیم که شهر تبریز از طرف جنوب رو به توسعه می رود، به همین خاطر  باعث ایجاد بحث هایی درباره مسائل حاشیه نشینی می شود، در طرح قبل  بعد از ائل گولی قطار به صورت زیر زمینی تا راه آهن ادامه پیدا می کرد،  ایستگاههای قطار به ارتفاع 25 متر ساخته شده است،  باعث شده است که دیوار چینی در اطراف تبریز  ساخته شود، در جلسه ای که در وزارت راه و شهرسازی  داشتیم نسبت به چگونگی اجرای این طرح اعتراض داشتیم ولی  آخوندی اصرار داشت که این طرح جمع و جور شود و تمام شود، در زمان مدیریت آقای ذاکری  پیشرفت کار به صورت خوبی انجام می شد ولی بعد از  رفتن ایشان  طرح عوض شد طرحی که روی زمین بود به زیر زمینی تغییر پیدا کرد.

شکور اکبر نژاد رئیس شورای شهر تبریز هم درباره این طرح گفت:  بررسی این طرح نیاز به جلسات تخصصی دارد پیشنهاد می کنم که  برای روز سه شنبه آینده تشکیل جلسه بدهیم  که بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و اعضای شورا نیز بتوانند استدلال های خود را ارائه دهند، ولی در نهایت پیشنهاد رئیس شورا مورد استقبال عموم قرار نگرفت.

نماینده قطار شهری: این طرح به قرارداد تبدیل شود غیرقابل تغییر است

نماینده سازمان قطار شهری نیز که در جلسه امروز شورا  حضور داشت گفت:  اگر این طرح تبدیل به قرار داد شود دیگر غیر قابل تغییر خواهد شد،  سیستم های نوین و روز جهان هم اکنون در اختیار ما قرار دارد،  حمل و نقل عمومی باید به شکل شبکه ای باشد  و به هم وصل شود تا مشکلی برای حمل و نقل شهری تبریز به وجود نیاید. مسئولان وزارت ورزش می گویند چون این خط آهن به ورزشگاه یادگار امام نزدیک است پس نباید روی زمین باشد و باید به صورت زیر زمینی  ساخته شود.

تقی پور: این خط آهن ائل باغی تبریز را به دو نیم تقسیم می کند

تقی پور دیگر عضو شورا نیز اظهار داشت:  بحث ما درباره قطعه 10 و قسمتی از قطعه 9 این خط آهن است،  این خط  از وسط مجموعه ائل باغی تبریز عبور می کند  و در نتیجه این قسمت از فضای سبز را به دونیم تقسیم می کند، در ثانی  هم  چهره شهر را خراب می کند و  ارتباط ائل باغی  را دیگر قسمت های شهر قطع می کند.

مسعودی ریحان: مسئولان وزارت راه بیایند و مارا قانع کنند

مسعودی ریحان نیز درباره این طرح بیان داشت: مجری این طرح شهرداری نیست بنابراین من پیشنهاد میکنم مجری اصلی این طرح به جلسه شورا  دعوت شود و استدلال های خود را بیان کند تا یا ما آن هارا قانع کنیم یا هم آن ها مارا قانع کنند،. 

در ادامه جلسه دستورالعمل شماره 9 شورا به دستورالعمل سوم تغییر پیدا کرد،  لایحه کمک مالی شهرداری تبریز به یک فرد مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

ادامه جلسه با  طرح سوالات بهشتی از شهردار پیش رفت که قرار بود شهردار در صحن علنی پاسخ دهد

شهین باهر در پاسخ به سوالات بهشتی گفت: ۳۸۴۱ پست سازمانی در شهرداری وجود دارد و ما ۹۷۱ نیرو داریم و برای برگزاری آزمون استخدامی منتظر مجوز وزارت کشور هستیم. طبق قانون  از تمام دستگاهای  مختلف هم می توانیم مامور به خدمت  بگیریم و هم بفرستیم،  این رویه از بدو تاسیس شهرداری وجود دارد، تمامی کارمندان شهرداری دارای پست سازمانی هستند.

جلسه شورای شهر تبریز باتوجه به شروع راهپیمایی 13 آبان  و حضور اعضا در این راهپیمایی خاتمه یافت


نظرات

علی محمدی
IR

واقعا شورا و شهردار عجیب و غریبی هستید .